Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  23. světové skautské setkání Jamboree v Japonsku s českou účastí

  vydáno  •  Skauti · Soutěže
  Pro 300 českých skautů a skautek byly letošní letní prázdniny dost netradiční. V Japonsku se totiž zúčastnili 23. Jamboree, což je největší setkání skautů z celého světa. Celá akce je jedinečná nejen v tom, že téměř každá země na světě na ní posílá své skauty, ale stejně jako Olympijské hry i Jamboree se koná pouze jednou za čtyři roky.

  Boby a Ali jeli do Japonska z České republiky ve staré škodovce., © Junák

  Alíkova soutěž

  Do 31.8.2015 hrajeme v Alíkově soutěži se skauty o originální japonský Jamboree batoh.

  Originální Jamboree batohy přímo z Japonska jako ceny do soutěže.

  To letošní se konalo od úterý 28. července do 8. srpna 2015 v japonské prefektuře Jamaguči na tábořišti o rozloze sedmdesáti Václavských náměstí. Celý areál byl takto velký, protože Jamboree se zúčastnilo přes 33 000 skautů ze 161 zemí celého světa a výprava z každé země má pro sebe určenou malou plochu, kde si skauti z dané země sami postaví své stany, ve kterých pak po celou dobu konání bydlí. Jamboree je tak vlastně jedním obrovským skautským táborem.

  Fotogalerie

  Česká výprava vždy vzbudí pozornost tím, že každé Jamboree místo obyčejných stanů postaví podsadové stany, které vymysleli a postavili čeští skauti poprvé na táboře v roce 1913. Ač podsady nevypadají úplně stejně jako před sto lety, čeští skauti s nimi stále slaví obrovský úspěch a vzbuzují zvědavost u výprav z ostatních zemí, které se Jamboree také účastní.

  Celý areál, kde se Jamboree odehrávalo, připomínal malé město. Nechyběla tu nemocnice, banka, pošta, supermarkety, policie a ani originální finská sauna. Každý národ si s sebou přivezl kus své vlastní země, aby ji představil ostatním skautům. Čeští skauti představili svým kamarádům ze zahraničí třeba Večerníčka, dali jim ochutnat české knedlíky, učili je tancovat polku a to rozhodně nebylo vše.

  Pro skauty byl mimoto připravený velmi bohatý a pestrý program, který byl rozdělený do 6 velkých částí - Vesnice celosvětového rozvoje, Objevování přírody, Křižovatka kultur, Město vědy, Služba veřejnosti, Vodní aktivity. V těchto částech měli skauti nejen možnost povídat si o problematice ochrany životního prostředí, lidských práv nebo zdravého životního stylu, ale mohli zažít i nevšední dobrodružství v japonské přírodě, navštívit místní jeskyně s vodopády, vyzkoušet si plachtění, surfování, rafting či se zúčastnit vědeckých pokusů a vyzkoušet si některé nové technologie.

  Na místě se k české výpravě připojili také Aleš Cahlík a Jakub Pejcal, kteří do Japonska dorazili po 53 dnech jízdy. Z Česka totiž vyrazili na setkání se starou Škodou 120L. Během cesty projeli 8 zemí, navštívili 24 měst, ujeli 14 000 kilometrů a provedli nespočet oprav a výměn součástek.

  Vedle dalších hostů se na Jamboree objevil i japonský korunní princ Naruhito. Ještě před samotnou návštěvou se s ním setkaly vybrané děti a daly si s ním čaj. Za českou výpravu jela Valentýna Himmelová z Prahy.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 27. srpna 2015 ve 20:42.
  Jinotajka v něm napsala:

  Chtěla bych...

  Taky chodím do skautu a chtěla bych někdy jet na Jamboree. Jenže je mi teprve 12 a jsem na to asi ještě malá (a navíc by mě mamka nepustila). 13