Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  29. 11. 2001 - Den, kdy nás navždy opustila legenda

  vydáno  •  Hudba · Historie

  Snad neexistuje na světě jediného člověka, který by neznal nejslavnější kapelu všech dob - The Beatles. Přestože od jejich rozpadu uběhlo téměř půl století, stále je máme ve svém srdci. Stejně tak si dnes připomínáme den, kdy si Pán vzal už druhého z nich - George Harrisona.

  George Harrison, © LosAndes

  George Harold Harrison, nejmladší ze 4 členů The Beatles, se narodil v Liverpoolu 25. února roku 1945. Vyrůstal ve spokojené rodině v obležení třech dalších Harrisonovic dětiček.

  Byť se zatím ještě neznali, chodil George na stejnou základní školu jako John Lennon. Později se na gymnáziu seznámil s o rok starším Paulem McCartneym, který ho následně naučil hrát na kytaru první akordy.

  Zmíněný McCartney poté přivedl George do začínající kapely Johna Lennona, The Quarryman. Zde je položen základní kámen nejlegendárnější kapely historie, která ovšem ve svých začátcích změnila název hned třikrát, než vymysleli finální podobu, která se nám navždy vryla do paměti.

  Všichni známe Beatles jako bláznivou rock’n’rollovou kapelu, která ráda šokovala. Všichni je považovali za harmonické kvarteto. A všichni si mysleli, že Beatles tu s námi budou napořád. Nikdo nepočítal s tím, že s koncem 60. let přijde také konec nejoblíbenější čtveřice.

  Jak jistě všichni víte, většinu písní napsalo duo McCartney-Lennon a na Georgovy písně se takřka nedostávalo. Což byl také jeden z mnoha důvodů, proč kapela spěla ke svému zániku. John se začal víc věnovat své ženě Yoko, Paul chtěl být „vůdce smečky“, Ringa rozčilovalo vše už jen z principu a na benjamínka kapely padaly chmury, protože mu nedávali absolutně žádný prostor k předložení jeho písní. Vždy měl na albech jen kolem dvou písní. Mezi jeho nejznámější písně z éry Beatles patříSomething, Here Comes The Sun, I Need You a While My Guitar Gently Weeps.

  V průběhu 60. let podnikala kapela cesty do Indie, kde se následně George poznal s Ravi Shankarem, který ho naučil hrát na sitár (mnohostrunný nástroj). Nejznámější písničkou, kde si George vyzkoušel hru na zmíněný sitár, je asi Norwegian Wood z alba Rubber Soul . Díky zájmu o hnutí Hare Krišna se George zbavil drogové závislosti, nicméně se bohužel rozpadlo manželství s Pattie Boydovou, která utekla k Ericu Claptonovi, dalšímu vynikajícímu kytaristovi.

  Po rozpadu Beatles vydal George veleúspěšné sólové album s názvem All Things Must Pass. Nejznámější písní se stala My Sweet Lord, opěvující Krišnu. Nádherná píseň plná emocí, ve které se nemůže dočkat, až se setká s Pánem. Bohužel to trvalo jen nějakých 30 let a George vstoupil do hudebního nebe.

  Po smrti Johna Lennona (jehož smrt si připomínáme 8. prosince) se George uzavřel do svého vlastního světa a věnoval se svým projektům a hlavně svému jedinému synovi Dhanimu, který je v podstatě věrná kopie svého slavného tatínka, taktéž hudebník.

  Georgovi byla zjištěna rakovina plic, která se rychle rozšiřovala až do mozku. Změnila ho k nepoznání. Z roztomilého klučiny se stal dědeček, který ve svých 58 letech vypadal mnohem starší, než jeho kolegové Paul a Ringo v současné době. Avšak na poslední fotce těchto tří přátel, která byla pořízena pouhých sedmnáct dní před smrtí, čiší George elánem, ví, že je obklopen přáteli, rodinou, a cítí klid na duši.

  Zemřel 29. listopadu 2001 v Los Angeles. Jeho popel byl vysypán do posvátné řeky Gangy v Indii.

  Navždy budeš v našich srdcích Georgi. Doufáme, že jsi našel klid a že společně s Johnem tvoříte legendární nebeské duo.

  $>

  Související Alíkovina:

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 6. února 2019 v 19:03.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Ano, samozřejmě že by se článek lépe hodil na 29. listopadu.
  Jenže v pravidlech pro psaní Alíkovin se uvádí:
  Pokud chceš psát článek k nějakému určitému dni nebo na aktuální téma (např. významný svátek nebo sportovní událost), zašli ho s dostatečným (tj. zpravidla nejméně týdenním) předstihem. Psát například až 1. června ráno článek o tom, že se slaví Den dětí, nemá smysl.
  Když byl článek vložen 29. listopadu večer, tak při veškeré snaze redakce nemohl být vydán 29. listopadu ráno, to by redakce musela mít k dispozici obraceč času, a ten nemá. Dlouho jsme uvažovali, zda článek vůbec vydat, ale vzhledem k tomu, že jinak je pěkný a zajímavý, tak jsme se po dlouhém váhání rozhodli ho nakonec přece jen uveřejnit, i když mimo termín, na který by se hodil.

  Příspěvek z 6. února 2019 v 18:49.
  vikinka28 v něm napsala:

  číča800: stejný názor.

  Příspěvek z 6. února 2019 v 9:57.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Beatles mám ráda. Zajímavý článek.R^