Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  5. listopad – pokus o prachový atentát

  vydáno  •  Historie

  Vzpomeň si, vzpomeň na pátý listopad. Na pokus o prachový atentát. Snad je to nasnadě, proč příběh o té zradě nám do teď nedá spát.
  Asi všichni znáte film V – jako Vendeta. Asi i mnozí z vás znají skupinu, která si říká Anonymouse s jejich typickými maskami. Víte vůbec, co tato maska znamená?

  Spiknutí střelného prachu, © Romulus-Caesar

  Píše se rok 1605. Spory mezi katolíky a protestanty vrcholí. Tyto spory nejsou v Anglii ničím novým už od panování Jindřicha VIII., který zavedl v Anglii tzv. anglikánskou církev. Hlavou této církve není papež, ale panovník. V roce 1603 usedá na anglický trůn král Jakub I. Záhy dosazuje do svého kruhu a do sněmovny lordů protestantské šlechtice. To se samozřejmě nelíbí katolické aristokracii, která díky tomuto kroku ztrácí moc a vliv v zemi. Netrvá proto dlouho a kolem krále se začnou množit spiklenci.

  Je večer 5. listopadu. Zanedlouho ve Westminsterském paláci (budova parlamentu známá nám díky věži zvané Big Ben) zahájí své zasedání parlament s králem Jakubem I. v čele. Šerem se k parlamentu plíží šedivé postavy v čele s šlechticem jménem Guy Fawkes... Dalšími spiklenci byli: spojenci byli Thomas Winter, Robert Winter, John Wright, Christopher Wright, Thomas Percy, John Grant, Ambrose Rokewood, Edmund Baynham, Everard Digby, Francis Tresham a Thomas Bates.

  Rok před atentátem si Percy pronajal byt, který čirou náhodou přiléhal přímo ke sněmovně Lordů. Spiklenci odtud chtěli vykopat chodbu, vedoucí přímo pod Sněmovnu lordů. Jednání v roce 1604 bylo však odročeno, neboť Londýn zasáhl mor. Rok na to už Guy Fawkes, odborník na výbušniny s velkými vojenskými zkušenostmi, umístil pod Sněmovnu 36 sudů střelného prachu. Pokud by všechny sudy vybuchly, byla by zničena velká část budov Westminsterského paláce a zřejmě by došlo k zničení skleněných oken v okruhu jednoho kilometru. Cílem bylo zabít Jakuba I. a většinu protestantských šlechticů a dosadit na jejich místo více katolicky nakloněné jedince.

  Je 4. listopadu 1605 a na scéně se objevuje záhadná zpráva, která varuje některé katolické šlechtice, aby nechodili na zasedání Sněmovny. Prý se chystá „velký průvan“. Někteří uvádějí jako autora dopisu Francise Treshama, jisté to však není. Nicméně, ať už tento dopis poslal kdokoli, mělo to za následek okamžité prohledání podzemí Parlamentu. 5. listopadu byl objeven Guy Fawkes, jak stojí u hranice dřeva a 35 sudů prachu. Fawkes byl zatčen, ale podařilo se mu utajit, kdo doopravdy je, a ostatní spiklence neprozradil.

  Poté, co se spiklenci dozvěděli, že plán nevyšel, snažili se ukrýt ve spřízněném panství. To se ale nepovedlo a většina z nich byla zatčena. Zbytek se pak pokusil ještě vyvolat povstání, což ale vedlo k neúspěchu a dalšímu zatýkání.

  27. ledna 1606 (a pak že jsou naše soudy pomalé) byli vzbouřenci odsouzení k trestu smrti. Mezi nimi se na šibenici ocitl i Guy Fawkes. Jeho postava je dodnes symbolem vzdoru proti nadvládě a 5. listopad je oslavován jako den Guye Fawkese.

  zpracováno na základě: cs.wikipedia.org/wiki/Spiknut%C3%AD%5fst%C5%99eln%C3%A9ho%5fprachu

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 6. listopadu 2019 v 8:57.
  smejky225 v něm napsal:

  Z české wikipedie si musel překládat? :->ale pokud není čeština tvůj mateřský jazyk, tak to chápu..

  Příspěvek z 6. listopadu 2019 v 8:05.
  Romulus-Caesar v něm napsal:

  tenista: Milej zlatej. Dalo mě to dost práce. Podklady jsem totiž některé musel přeložit z jiných jazyků.

  tenista v něm napsal:

  Podle mě je to zkopírované z internetu