Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  50. výročí prvního člověka na Měsíci

  vydáno  •  vesmír

  Před 50 lety přistál na měsíci první člověk Neil Armstrong a řekl: „Je to malý krůček pro člověka...., ale velký skok pro lidstvo.“ Celý příběh astronautů Collinse, Armstronga a Aldrina.

  Apollo 11 ve vesmíru, © tomášektom

  Byl to slavný den ne jen před 50 lety, ale i dnes. Celý svět slaví 50.výročí od prvního člověka na Měsíci! Do vesmíru astronauty dovezla Saturn 5, ale na Měsíc přistáli s Eaglem, tedy v překladu orel.

  Raketou letěli astronauti Armstrong, Aldrin a Collins. Po startu se raketa pomalu vznášela nahoru. Když překonali gravitaci, vypnull se motor 1.stupně a taky odpadla první část rakety. Až zbyly jen dvě části a v první schovaný Eagle. Pak tři dny trvalo, než se dostali na oběžnou dráhu měsíce. Když se na oběžnou dráhu dostali, odpojila se přední část, která se otočila a špičkou vytáhla Eagla z druhé části, která se po vytažení nechala v atmosféře. Pak dva astronauti Armstrong a Aldrin přestoupili do Eaglu a Collins zůstal v raketě na oběžné dráze Měsíce.

  Pak se Eagle odpojil od rakety. Asi 200 km nad Měsícem se začalo přerušovat a šumět spojení mezi Eaglem a Zemí. 100 km nad Měsícem se na zemi v řídícím centru rozsvítil alarm 012. Nikdo přesně nevěděl, co alarm 012 znamená, ale věděli, že nic dobrého. Pak se zjistilo, že alarm 012 říká, že počítač zpracovává moc informací a nestíhá. Jejich počítač měl menší výkonnost než dnešní kalkulačky! Museli se pečlivě se rozhodnout, jestli můžou přistát s alarmem. Rozhodlo se, že „můžeme přistát s alarmem“. Eagle dále klesal, ale objevily se další problémy. Pohybovali se je asi 1 km nad Měsícem, ale řízení musel převzít Armstrong. K tomu někdo utrhl důležitou pojistku, ale nahradili ji kouskem železa z propisky. Palivo měli asi už jen na minutu. Armstrong si musel pospíšit. Palivo měli už jen na 20 sekund, vtom se rozsvítila kontrolka „jste na zemi“.

  Oba udělali kontrolu a potom Armstrong sestupoval po devíti příčkách žebříku. Když se levou nohou dotkl povrchu, řekl „Je to malý krůček pro člověka......., ale velký skok pro lidstvo“. Na Měsíci nechali nějaké vědecké přístroje jako třeba laserový odražeč. Na měsíci nechali i vlajku, ale dali ji moc blízko od Eaglu a proto po startu spadla. Armstrong fotil, ale dostal se jen na jednu fotku, když fotil Aldrina, byl vidět na odrazu jeho slunečního štítu. Na měsíci strávili asi 2,4 hodin. Přivezli 22 kg vzorků pro analýzu. Potom dostali povolení na odlet. Motor se naštěstí povedlo zažehnout. 24. července spadli do Tichého oceánu.

  Collins
  Říká se, že je nejosamělejší člověk. Protože zůstal na oběžné dráze Měsíce sám.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  EndorsedCord156 v něm napsal:

  Super, ale byl to poplach 1201. Při simulacích simulátor hlásil 1202, a tak v simulaci čtrnáct dní před reálným letem „zrušili“ přistání. Za čtrnáct dní se ale letělo a nad Měsícem počítač zahlásil 1201. „No enough space“. Jinak článek hezký, rozliš pojmy „vesmírná loď“ a „raketa“. Jsou DOST odlišné. Jinak super!:->

  Příspěvek z 27. srpna 2019 v 9:55, upravený po 2 minutách.
  VikiKlára v něm napsala:

  Hezký a zajímavý článek... Našla jsem v něm ale pár překliků: 1.vypnull se motor 1.stupně,2.pohybovali se je 1 km nad Měsícem.
  A taky mi tady trochu chybí to, co se nakonec stalo s Collinsem a jestli Armstrong a Aldrin nakonec přežili-samozřejmě, jde to najít na internetu a už jsem to i udělala... Ale proč si to dohledávat na intrnetu zase v jiném článku, když tady jeden článek mám...?

  Příspěvek z 27. srpna 2019 v 9:21.
  DžungaráčekChlupáček v něm napsala:

  Zajímavý článek R^