Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  6 důvodů, proč psát i negativní recenze

  vydáno  •  knihy

  Pokud máte štěstí a při výběru knihy si dáte alespoň malinko záležet, nemusíte se obávat, že byste naráželi na samé příšerné kousky. Přesto se čas od času nevyvarujete tomu, že se vám nějaká kniha prostě líbit nebude. Pokud při psaní kritiky váháte nad jejím zveřejněním, je tento článek přesně pro vás.

  Led nebo oheň, © Half-BloodPrincess

  1. NEGATIVNÍ NÁZOR, STÁLE NÁZOR
  Možná se publikování negativní recenze štítíte právě proto, že se bojíte urazit autora. Je to přeci člověk jako vy a vaše kritika by mu mohla ublížit. Myslete však na to, že kdokoli, kdo se rozhodne něco zveřejnit, zkrátka musí počítat s vaší kritikou. Nejedná se jen o spisovatele, jakýkoli herec, režisér nebo třeba bloger jako vy by měl počítat s možnými negativními názory a v tom nejhorším případě i neoprávněnými útoky hejtrů. V porovnání s nesmyslným urážením je vaše kritika vlastně cenná věc. Díky ní se totiž autor může zlepšit a v další knize vám ukázat svůj pokrok.

  2. VYBOČENÍ Z ŘADY
  Ještě jsem se nesetkala s negativním názorem na sérii Percy Jackson. Proto jsem se do její četby dala i já a víte co? Mně se to nelíbilo. Fakticky, tu knihu jsem se donutila dočíst jen kvůli mé oblibě filmového zpracování. A celkem lituji, že jsem tehdy blog nepsala, poněvadž bych ji ráda zrecenzovala a ukázala tak, že to není žádné světoborné dílo, které každý uctívá. Nyní jsem to ale vzala moc velkou oklikou, šlo mi o to ukázat, že je někdy jaksi výhodné zkritizovat knihu, kterou má každý rád. Takže se toho rozhodně nebojte. Já mám třeba sérii ACOTAR moc ráda, ale zároveň díky některým negativním recenzím vidím, že vážně není bez chybičky. Objevila se jedna kritická recenze, druhá, třetí... A já jsem, když se vcítím do role čtenáře, ráda, neboť získávám jakýsi nadhled. Takže si myslím, že vám za to čtenáři poděkují a vy možná najednou budete o dost víc vidět.

  3. BEZ KRITIKY NENÍ CHVÁLY
  Zkuste se vcítit do role čtenáře vašeho blogu. Proč věříte doporučením recenzentky nebo recenzenta, když to jsou přece jen jeho názory a může se mýlit nebo lhát, aby si získal vaši přízeň? Právě proto, že nelže a občas nějakou knihu pěkně potopí. Díky tomu totiž vaše recenze získají na přesvědčivosti. Kdybyste neustále jen chválili, těžko by se dalo poznat, kdy je vaše nadšení opravdové a kdy se jedná jen o snahu najít sebemenší klady.

  4. OBJEKTIVITA JE DŮLEŽITÁ
  Jak byste poznali, že je něco opravdu dobré, když nevíte, jak kvalitní je ta kniha vedle? Pro psaní recenzí je důležité mít načteno v žánru, na který jste zaměřeni. Když třeba píšete recenze především na fantasy, těžko můžete chválit originalitu, když nevíte, o čem jsou jiná díla. Stejně tak důležité je číst i špatné knihy, napsat na ně recenzi a zjistit tak, co vám vlastně vadí. U knihy, která to mít nebude, potom snáze budete hledat klady, protože zjistíte, co na knize obdivujete. Vaši čtenáři to taktéž ocení, protože i oni budou moci srovnat, jak moc jste nároční, zda se vaše nároky shodují s těmi jejich... Negativní recenze jsou zkrátka výhodné pro všechny strany.

  5. NEBOJTE, NAKLADATELSTVÍ NEKOUŠE
  Často je největším strašákem zkritizovat knihu, kterou vám někdo zaslal zdarma. Bojíte se, že s vámi určité nakladatelství nebo knihkupectví spolupráci rozváže nebo je vám jen trapné posílat recenzi, kde knihu zkritizujete. Proč vám ale knihu k recenzi poslali? Pokud chtěli bezmyšlenkovitou chválu, měli si někoho podplatit. Jenže oni po vás chtěli recenzi. Takže mohli čekat, že se vám vše líbit nebude. Myslím si, že vám určitě nevynadají a nepřestanou s vámi spolupracovat. A kdyby ano, je lepší, že jste se jich zbavili. Kolikrát je ale i negativní recenze dobrá, protože si čtenář chce ověřit, zda je kritizovaná kniha skutečně tak špatná. Proto jsem si objednala asi deset dílů Upířích deníků a další beru příště!

  6. ZLOBA Z KNIHY NAJEDNOU ZMIZÍ
  Kolikrát se stane, že ze sebe při psaní negativní recenze vymlátíte veškerou zlost vůči oné knize. Navíc pro vás bude velkou výhodou, že svůj vztek budete moci ventilovat a třeba najdete někoho, kdo se na to dívá stejně. A potom budete moci kritizovat ve dvou. Je to jako si psát deníček. Až na to, že se nebudete vypisovat ze svých životních trápení, ale dostanete ze sebe vše, co vás na knize tak štvalo. Příště se tomu třeba jen zasmějete a nevěřícně zakroutíte hlavou.

  Tento i jiné knižní články (včetně negativních i pozitivních recenzí) naleznete na mém blogu (divka-mezi-stranami.blogspot.com/).

  Autorka: (14 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 14. srpna 2018 v 18:51.
  Half-BloodPrincess v něm napsala:

  Mně právě taky ne, proto jsem ji tam dala. :D

  Příspěvek z 14. srpna 2018 v 11:49.
  unous v něm napsala:

  Zrovna knížka, co je na obrázku mi nesedla. Ale recenze moc psát neumím.

  Příspěvek z 13. srpna 2018 ve 14:48.
  Half-BloodPrincess v něm napsala:

  Moc děkuji! :)