Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  8. květen 1945

  vydáno  •  Historie

  8. května 1945 se stala událost, kterou si stále připomínáme.
  8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa, a proto se tento den považuje za konec druhé světové války. To je také důvod, proč nejdeme do školy :-).

  8. květen , © verbum

  8. květen se stal významným dnem, kdy skončila druhá světová válka a tím i mnohé utrpení lidí, které prožívali. Válka, při které zemřelo mnoho lidí. Válka, o které se žáci učí v 9. třídě a mnohé školy při této příležitosti navštěvují místa, která jsou s utrpením lidí při této válce spojena.

  Například vesnička Terezín, která se nachází několik kilometrů za Prahou. V této vesničce vznikl tábor, který Němci ukazovali jako místo, kde se „vězni“ mají vlastně dobře. Právě v Terezíně vznikla dětská operetka Brundibár, od Hanse Krásy, kterou složil a kterou uvedly židovské děti v Terezíně.

  Dále školy často jezdí do Polska za Krakow, kde se nachází městečko Osvětim. Vedle této vesnice Němci vybudovali nejhorší koncentrační tábor, kde během té doby zahynulo přibližně 1,5 milionů nevinných lidí.

  Také naše země si během války prožila své.

  V roce 1939 proběhla okupace Čech a Moravy německými vojsky a hned potom byl vydán výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Heydrich se stává zastupitelem říšského protektora Hitlera. Má za úkol českou zemi úplně vymazat z mapy Evropy. Mnoho osobností během období tohoto protektorátu zahynulo.
  Někteří se ale nesmířili s tím, co se děje v české zemi, a tak v roce 1942 byl československými vojáky spáchán atentát na Heydricha. Jako odpověď na tento atentát byly vyhlazeny vesnice Lidice a Ležáky.

  I když si Hitler přál, aby byla naše zem vymazána, tak se mu to nepodařilo. Během této děsné války mnoho našich lidí ze strachu dokázalo udávat své sousedy jen proto, aby měli třeba co jíst. Během této děsné války mnoho lidí přišlo o život a o své příbuzné.

  V roce 1945 se blížilo i pro naši zem osvobození. Od západu se blížila vojska Američanů a od východu ruská armáda. Musíme ale doplnit důležitou informaci, že Rusové si u Američanů vymohli právo, že oni musí osvobodit Prahu.
  Američani po osvobození Plzně se blížili k Praze a chtěli Prahu osvobodit, neboť Praha zoufale volala o pomoc.

  V Praze v tu dobu probíhalo národní povstání, ale lidi moc dobře věděli, že pomoc potřebují. Český rozhlas v tu dobu volal o pomoc.
  U Rokycan se Američani museli zastavit a obrátit zpět, neboť od velení nedostali dovolení pokračovat dále.

  Praha si na příchod Rusů musela počkat do 9. 5. 1945.

  Jistě již teď chápeme, co pro celý svět znamená 8. květen 1945. Dar svobody je úžasným a krásným darem, který máme. Dar svobody nám vybojovalo plno lidí, které neznáme, a máme povinnost si této svobody vážit. Proto je důležité si uvědomovat, že se nejedná jen o krásný den volna, ale jedná se o den, kdy máme být vděční za to, že v naší zemi není válka.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (23)

  Příspěvek z 12. května 2020 ve 13:28.
  Colossus v něm napsal:

  Je velká škoda, že ve škole se Německo hrozně kvůli tomuto konfliktu očerňuje a je považováno za stvořitele tohoto konfliktu.

  Příspěvek z 10. května 2020 v 18:48.
  Vejunkaaa v něm napsala:

  Moc hezký a užitečný článek, myslím si, že je spousta děí (i těch starších), co ani neví, proč se ten svátek slaví...

  Příspěvek z 10. května 2020 v 15:55.
  darkness v něm napsal:

  Moc pěkný, zajímavý a poučný článek, pět tlapiček 🐾