Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    A je tu podzim…

    Mnoho z vás si říká: jé, léto skončilo a je tu podzim. Na podzim se toho dá spoustu dělat. Můžete jen zajít do lesa na houby nebo jít na procházku v lese a sesbírat nějaké pestrobarevné listí. Nebo si vyrobit létajícího draka, kterého potom můžete pouštět po poli nebo na pasece. Na podzim si třeba můžete vyrobit z kaštanů nějakého človíčka nebo zvířátko.

    Park u Valdštejnovy lodžie nedaleko Jičína., © Radkaa

    Nebo si jen tak nasbírat ořechy. Můžete toho dělat spoustu. Na podzim jemně pofukuje vítr sem tam občas vykoukne sluníčko nebo se zamračí. Když chcete jít na houby, je dobré se nastříkat přípravkem proti hmyzu a klíšťatům a pak už vám jenom stačí si vzít vhodné oblečení a košík na houby.

    Zato drak, ten se musí pracně vyrábět. Musíte si vystřihnout tvar draka, namalovat mu obličej, potom si vzít nějaké klacky které připevníte na draka tak, aby uprostřed vznikl kříž. Pak stačí přilepit provázek, na který uvážete mašličky z barevného papíru. A můžete jít pouštět.

    Vizitka autorky článku na Alíkovi Vaneska14


    INFOGRAFIKA: PODZIMNÍ ROVNODENNOST

    Máš mladšího sourozence? Střídání ročních období mu můžeš ukázat v Alíkově domečku poznání. Od jara k létu, podzimu a zimě vás provede KALENDÁŘ.


    Když se řekne podzim…

    Podzim je pro ty co rádi pouští draky, sbírají barevné listí a mají rádi sychravé počasí. Ale podzim má i spoustu nevýhod. Například spousta lidí je na podzim nemocná, je ošklivé počasí a taky začíná škola. Když se řekne slovo podzim, lidi  si představí barevné listí, chladno, déšť, pouštění draků, školu, práci, ale vybaví si taky někdo radost a krásu?

    Vždyť podzim není o tom, že lidi sedí zavření doma, protože se jim nikam nechce v ošklivém počasí. Podzim dává hodně možností. Třeba když si nasbíráte barevné listí a vyrobíte z něj obrázek - koláž. Nebo si najdete nejhezčí list a dáte si ho vylisovat.

    A nebo prostě se jděte projít do parku mezi listy a uvidíte, ale hlavně uslyšíte to krásné šumění jako by vám někdo něco chtěl pošeptat něco jako: Pojď blíž, pojď a vezmi  si mě na památku já ti to jednou oplatím. Vždyť to není tak těžké porozumět přírodě a hlavně podzimu zkuste to.

    Vizitka autorky článku na Alíkovi Masarka

    A kdy ten podzim vlastně přesně začíná?

    Jak jsme zjistili v internetové encyklopedii Wikipedie, prvním podzimním dnem je 23. září. Je to 266. den roku podle gregoriánského kalendáře (267. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 99 dní. Tento den je dnem podzimní rovnodennosti.

    Více informací si můžete přečíst ve Wikipedii u hesla podzimní rovnodennost.

    Kalendářní léto definitivně skončilo. Ačkoli podzimní počasí má letos už několikadenní náskok, astronomický podzim nastal v 17:44 středoevropského letního času, kdy Slunce vstoupilo do znamení Vah. čtěte Začal astronomický podzim, typické počasí už se nezlepší
    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (11)

    Příspěvek z 1. února 2009 v 19:41.
    Vaneska14 v něm napsal:

    podzim

    tohle jsem psala já ten horní článek!2626

    Příspěvek ze 17. října 2008 ve 21:38.
    darx v něm napsal:

    podzim...

    podzimje krasny, podzim je barevny,25252525251616161616

    DODY v něm napsal:

    podzim je hustej

    1111já mám celkem ráda podzim111