Ale teď budu mluvit k těm čestným, kteří své články vymýšlí sami. Mám pro ně totiž několik tipů a rad, jak správně psát.
Jak vybrat téma?
Taky už jste zažili ten pocit, kdy jste seděli u počítače, měli jste chuť psát, ale prostě vás nenapadalo o čem? Zkuste nejdřív trochu zapřemýšlet nad tím, o jakém tématu se vám bude psát opravdu dobře – dobrým námětem mohou být vaše koníčky, příhody, které se vám staly s kamarády nebo rodiči, v neposlední řadě samozřejmě i vaše názory na různé problémy.
Vybírejte opravdu dobře – jakmile se totiž rozhodnete pro téma, o kterém moc nevíte nebo které vás až tak nezajímá, je možné, že se brzy ocitnete na "mrtvém bodě". Většinou je lepší počkat na dobu, kdy vás napadne dobré téma samo – do té doby je lepší nepsat vůbec. Když totiž moc nevíte, o čem psát, stane se z článku obecný text, který je v podstatě o ničem.
Odkud čerpat informace?
Kopírování = kradení?Pozor si dávejte na kopírování – pokud chcete zjištěné informace přepsat doslova do svého článku, nezapomeňte citovat! Kopírování článků je nejen nespravedlivé vůči jejich autorům, ale i trestný čin. Čti: Malá exkurze do světa paragrafů - aneb krást se nemá. Ani texty! |
Když už máte vybrané téma, je potřeba o něm něco vědět, než začnete psát. Pokud jste poslechli první radu a píšete o něčem, co je vám opravdu blízké, moc dalších informací asi nebudete potřebovat. Jestli si chcete něco zjistit, můžete se podívat buď do encyklopedie, kterou máte doma (pokud nemáte, najdete jich spoustu v knihovně), nebo na internet. Internet má ale spoustu výhod i nevýhod.
Problém může být třeba oblíbená Wikipedie, tedy internetová encyklopedie, do které může psát hesla úplně každý. Někdy to může být výhoda – třeba když článek napíše odborník, který by za to normálně chtěl peníze. Ale když píše článek o motýlech člověk, který o nich nic neví, riskujete, že od něj převezmete informace, které nejsou pravdivé. Proto je dobré brát internet s rezervou.
Jak vymyslet poutavý nadpis?
Vymyslet nadpis, nebo taky titulek, je jednou z nejtěžších věcí. Někteří to nechávají až na konec, podle toho, co jim z článku vyplyne. Nejprve je dobré si vymyslet nějaký "orientační" nadpis, který bude říkat spíš vám, o čem jste se rozhodli psát – třeba Jak jsem jel s kamarády lyžovat.
Budete psát a psát, kupit na sebe příhody a když si to pak po sobě přečtete, zjistíte, že jako hlavní příhodu tam máte popis situace, kdy přes sjezdovku přeběhla velká chlupatá obluda – přímo vám před lyžemi! (Teď samozřejmě přeháním, je to jen pro příklad.) Na základě toho můžete pak váš "orientační" nadpis změnit na hlavní – přeci jen každého více upoutá třeba titulek Sněžný muž v Krkonoších! než původní Jak jsem jel s kamarády lyžovat.
Čím začít?
KvízJak psát do Alíkovin |
Začátek by měl čtenáře upoutat a donutit ho, aby si článek přečetl celý. Proto je dobré v něm každého nalákat na další pokračování, protože když článek nedočte, nedozví se víc. Je zbytečné psát na začátku něco jako Ahoj všichni. Hrozně se nudím, tak jsem se rozhodl, že vám napíšu článek o tom, jak jsem byl s kamarády o víkendu na lyžích. Doufám, že se vám bude líbit, všichni si ho přečtete a pak mi třeba napíšete něco do pošty. Tohle je informace, bez které se čtenář určitě obejde.
Mnohem lepší by bylo začít tak, aby to každého opravdu upoutalo. Třeba: Každý z vás byl už letos určitě na horách – napadlo hodně sněhu, tak se dá lyžovat až do teď. Legendu o Sněžném muži jistě také znáte, ale troufám si říct, že jste všichni potkali na lyžích jen další lyžaře. Já ale Yettiho viděl na vlastní oči! Když ukončíte úvod takovouto informací, článek si přečtou všichni. Lidé, kteří na Sněžné muže věří, aby věděli, kde ho mají hledat. Ale zároveň i lidé, kteří na něj nevěří, aby věděli, jak vám jeho existenci v diskusi vyvrátit.
To byly první čtyři rady, které vám snad pomůžou se psaním nejen článků do Alíkovin, ale třeba i referátů do školy. Příště si budeme povídat o tom, jak se vyhnout opakování slov, jak psát správně interpunkční znaménka či jak článek ukončit.
Trochu jsem zapátral v zaslaných článcích a našel jsem tam jeden ukázkový, na kterém bych vám rád vysvětlil, jak se články do Alíkovin psát opravdu, ale opravdu NEMAJÍ!
Přečtěte si ho, ať poznáte, jaká to je hrůza, když nevíte o čem psát... Záměrně jsem tam nechal veškeré chyby a překlepy - můžete je zkusit najít. Protože podobných článků jsem dostal víc, nebudu uvádět přezdívku autora. Z pochopitelných důvodů nebudu autorovi za tento článek připisovat bodíky!
Příroda nebo skládka? a něco navícaneb jak by článek neměl vypadat Dnes ráno mě napadlo že bych mohla něco napsat do Alíkovin,ale nemohla jsem přijít na to o čem bych psala až mě po několika minutách přemýšlaní mě napadlo že bych mohla psát o tom jak něktří lidé vyhazují odpadky mimo koš a nezajímá je že koš je třeba hned vedle.Ale pak jsem si začla říkat že ne že to není dobrý nápad a že vymyslím něco lepšího.Po obědě jsme jeli na Monínec bylo tam tak hezky.....až na ty odpadky bylo jich tolik a všude.Tam jsem se rozhodla že právě na toto téma napíšu článek do Alíkovin.Právě proto vás chci požádat abyste nevyhazovali odpadky mimo koš nebo nebo by se mohla stát skláda i z tak krásného místa jako je Monínec.Stejně už se tak skoro stalo.....ještě jednou vás prosím když uvidíte na zemi odpadky tak je seberte nebo když budete mít čas tak vemte pytlík a sezbírejte odpadky které uvidíte je to i ve vašem zájmu. No máte rádi vtipy?Já teda ano. Pračlověk čte synovo vysvědčení a povídá : že máš trojku z lovu to chápu,ale že jsi propadl z dějepisu který má jen dvě strany to nechápu. :o) |