Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Abeceda psaní nejen do Alíkovin - 2. díl + kvíz

  vydáno  •  Škola a poznání · Kvízy · Alík radí dětem
  Ahoj kamarádi! V minulém článku o psaní do Alíkovin jsem vám poradil, jak si vybírat téma článku, odkud čerpat informace, jak vymyslet skutečně poutavý nadpis a čím by měl článek začínat. Dnes budeme ve škole psaní pokračovat.

  Z tábora DTA u Pilského mlýna., © Radkaa

  Jak se vyhnout opakování slov?

  Určitě se vám stává, že píšete jednu větu za druhou, ale když si to po sobě přečtete, vypadá to asi takhle: Ráno jsme se sbalili a vyrazili jsme s kamarády na vlak. Do Krkonoš jsme přijeli kolem poledního, vybalili jsme si a hned jsme vyrazili na sjezdovku. Lyžovali jsme až do večera. Opakování slov je velký problém, ale je potřeba se ho vyvarovat. Jak? Pomocí synonym, nebo-li slov stejného nebo podobného významu.

  Buď vás nějaká napadnou, nebo se můžete podívat do slovníku synonym. Když se vám nebudou opakovat slova, určitě to bude znít lépe. Zkusme tedy opravit výše uvedený příklad: Ráno jsme se sbalili a v 7 hodin už nás vlak odvážel směrem do Krkonoš, kde nás vyložil kolem poledního. Zbývalo už jen vybalit batohy v zamluvené chatě a mohli jsme vyrazit na zkoušku sjezdovek, což nám zabralo celé odpoledne. Musíte uznat, že to určitě vypadá lépe.

  Jak psát správně interpunkční znaménka?

  Kvízy

  Mezi interpunkční znaménka patří tečky, čárky, vykřičníky, pomlčky, dvojtečky a další. I jejich používání má svá pravidla, která ne každý z vás dodržuje, a já mám pak s jejich opravováním spoustu práce.

  Většinou je problém se špatně umístěnou mezerou – hodně z vás píše takhle: Když jsme přišli domů ze sjezdovky , uvařil Petr čaj . Ale potom se stalo něco nečekaného ! Ale co ? To je špatně! Před čárkou, dvojtečkou ani znaménky na konci věty se mezera nepíše. Správně je toto: Když jsme přišli domů ze sjezdovky, uvařil Petr čaj. Ale potom se stalo něco nečekaného! Ale co? Mezera se píše až za těmito znaménky.

  Jak článek zakončit?

  Teď pár slov k závěru. Můžete vynechat rozloučení – to se hodí spíš na závěr dopisu než článku. V posledním odstavci by bylo dobré shrnout to, o čem jste psali, popřípadě přidat nějaké doplňující informace. Například: Na konci víkendu jsme z hor odjížděli domů. Nechtělo se nám, ale bohužel jsme museli zpátky do školy. Musím říct, že na naše setkání se Sněžným mužem rozhodně nikdo z nás nezapomene!

  Dobrý závěr se vyznačuje tím, že když si článek dočtete až do konce, po závěrečné větě nečekáte žádné pokračování. Představte si, že by byl článek ukončený třeba větou: Po setkání se Sněžným mužem jsme se večer vrátili zpátky do chaty. Určitě byste očekávali pokračování – zda o setkání se Sněžným mužem někomu řekli, co podnikli dál a podobně. To by byl špatný závěr.

  Pár posledních rad...

  Čtenáři píší Alíkoviny

  Formulář na vkládání článků do Alíkovin najdeš ZDE

  Pozor si ale dávejte i na chyby pravopisné! Proto když článek napíšete, nechte si ho třeba den nebo dva „uležet“ a pak si ho znovu nejméně 2x přečtěte. Tím se vám podaří vychytat všechny chyby a vaše články budou skutečně dokonalé.

  Když budete psát svůj článek, myslete na to, že musíte psát malá a velká písmenka – když totiž nebudete chtít řešit, kde napsat velké a kde malé písmenko, a zmáčknete oblíbené tlačítko Caps Lock, budu muset celý článek přepsat. To mě zdržuje, takže nebudu moct přidat víc článků od vás.

  Pokud jste přečetli tento i předchozí článek a vzali si všechny mé rady k srdci, věřím, že vaše články budou perfektní a nebudu v nich muset opravovat žádné chyby.

  poradna a Alíkoviny

  Odpovědi na nejčastější dotazy k Alíkovinám najdeš ZDE 

  Ostatní otázky a odpovědi k Alíkovinám si můžeš přečíst v poradně Dotazy k fungování webu Alík.cz, téma Alíkoviny

  Autor: (9 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 6. srpna 2009 v 10:18.
  seu v něm napsal:

  Reakce na Embri:

  hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  Příspěvek z 6. srpna 2009 v 10:16.
  seu v něm napsal:

  ach ty chyby

  blogy a alíkoviny píšu ráda ale sloh nesnášim proč? KVŮLI PRAVOPRISU nevim jak jsem toho dosáhla ale z Čj masm2

  Příspěvek z 6. srpna 2009 v 10:12.
  seu v něm napsal:

  snad to zveřejní

  už sem psala dvě jednu o žonglování a jednu o počítačích