Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Abú Simbel – Egyptský chrám vytesaný do skály

  vydáno  •  Historie · Zahraničí · Cestování

  Tento článek je o jednom z nejkrásnějších chrámů v Egyptě – o Abú Simbelu.

  Abú Simbel, © Plan Egypt Tours

  O čem je řeč?

  Pokud staroegyptský chrám Abú Simbel neznáte, tento článek je přímo pro Vás.

  Kde se nachází?

  Abú Simbel se nachází v jižním (Horním) Egyptě. Je poblíž řeky Nil, blízko Asuánské přehrady. Tato oblast leží na hranicích Egypta a Súdánu (je ještě v Egyptě).

  Jak vznikl?

  Byl vybudován staroegyptským faraonem takzvané Nové říše Ramessem II. Tento panovník patřil k těm nejmocnějším ve starém Egyptě, podílel se i na stavbě jiných chrámů, například v Karnaku nechal postavit spolu s předky sloupovou (jinak také hypostylovou) síň. V Abú Simbel byly vybudovány dva chrámy blízko sebe – velký a menší. Větší chrám byl pro faraona Ramesse II., menší pro jeho nejvyšší manželku Nefertari. Je to chrám vytesaný hluboko do skály – přibližně 60 metrů! Staří Egypťané stavěli mnoho kolosálních staveb.

  O tehdejším „majiteli“

  Ramesse II. byl králem Nové říše, 19. dynastie (dynastie byly jednotlivé rody králů). Jak bylo již zmíněno, byl to mocný faraon. Dokonce se zjistilo, že se všemi svými ženami měl okolo 100 dětí. Ramessův otec se jmenoval Sethi I., jeho matkou byla královna Tuja. Jeho synem a nástupcem trůnu byl Merneptah.

  Větší chrám

  Větší a zároveň více populární chrám je vytesán asi 60 metrů do pískovcového podloží Abú Simbel. Byl znovuobjeven roku 1813 Johannem Ludwigem Burckhardtem pohřbený v písku. Před vstupem dovnitř stojí dvě a dvě (celkem čtyři) sochy sedícího faraona Ramesse II. vysoké cca 20 metrů. Do nitra chrámu vede dlouhá chodba lemovaná osmi sochami Ramesse II. v podobě boha Usira (čtyři vlevo a čtyři vpravo). Cesta vede dál až do svatyně, kde jsou čtyři sochy bohů = Amon (král bohů), Re-Harachtej (spojení bohů Hora a Re, ochránce panovníků a boha Slunce), Ptaha (boha tmy a temna) a Ramesse II.(Považoval se za žijícího boha, protože se musel nábožensky proslavit). Zajímavostí je, že světlo slunce na jarní a podzimní rovnodennost – ve dny Ramesseových narozenin a korunovace dosvitne až do svatyně, kde ozáří všechny bohy až na Ptaha, jenž zůstává ve stínu – je to přece bůh tmy. Informace: Víte, že sochy byly dříve barevné? Teď tomu ale tak není, protože prudký vítr a rozvířený písek barvu odrolil.

  Menší chrám

  Malý chrám byl pro hlavní manželku faraona Ramesse II. – Nefertari. Před vstupem do chrámu stojí šest soch. Nefertařin chrám je zasvěcen staroegyptské bohyni Hathor. Uvnitř je nádherná výzdoba. Nefertari byla velice vzdělaná písařka, to se dá zjistit v její krásně malované hrobce v Údolí královen, kde je královna vyobrazována u boha moudrosti Thovta, což značí vysoké vzdělání a umění psát.

  Stěhování chrámů

  Ano. Opravdu se chrám stěhoval. Kvůli stavbě Asuánské přehrady se Abú Simbel spolu s několika dalšími stavbami, třeba jako byl chrám bohyně Eset na ostrově Fílai, musel rozřezat na mnoho kusů, které se jeřáby a jinými novodobými přístroji musely vytáhnout na vyvýšeninu. Hladina stoupla a voda chrámy mohla zaplavit. Abú Simbel byl posunut o 65 metrů výše, aby ho i nadále mohli obdivovat turisté a zkoumat archeologové. Tento složitý proces byl zahájen roku 1964 a dokončen v roce 1968. V dnešní podobě je téměř stejný, než před jeho přesunem. Chrámy byly přesouvány s největší opatrností a přesností, nedošlo k žádnému velkému poškození.

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 30. března v 7:47.
  Andrejka7821 v něm napsala:

  Děkuji
  :->:-D:-D

  Příspěvek z 30. března v 7:13.
  Killercow v něm napsala:

  Krásný článek, 5 tlapek.