Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Achatina Fulica – oblovka žravá

  vydáno  •  Zvířata

  Naše domácnost je plná velkých šneků. Znáte achatiny? Ráda se s vámi podělím o důležité informace o těchto stále oblíbenějších nenáročných mazlíčcích, co ochotně zlikvidují domácí bioodpad.

  Naše Achatinky, © Pony_In

  Pro někoho můžou být terarijní zvířata nezajímavá nebo si je umí představit jenom v zoologické zahradě. Pro mě jsou však domácími mazlíčky. Už jako malá jsem s mámou chovala několik druhů a několik desítek kusů. Jednalo se o bezobratlá zvířátka, která jsou příbuzná s naším známým hlemýžděm zahradním.

  Náš původní chov s mámou skončil v roce 2012. V zimě 2019 se u nás v domácnosti šneci objevili znovu, a to díky mojí kamarádce. Jednoho dne mi totiž po škole řekla, že jí doma zbývají mláďata achatin a že jí rodiče dali „nůž na krk“. Buď šneky udá, nebo je vyhodí z okna.

  Jenže šneci by jednak kvůli začínající zimě venku nespíš nepřežili, ale hlavně je zakázáno exotické druhy zvířat vypouštět do naší volné přírody. No a ten pád ze čtvrtého patra by nepřežili určitě...

  Díky zkušenostem z minulého chovu jsem neváhala a mamku rychle přesvědčila. Nejprve jsme se domluvily na třech kouscích, ale nakonec u nás skončili čtyři šneci. Akvárium jsem naštěstí nemusela kupovat, protože jsem měla to po těch prvních achatinách.

  Chov achatin – oblovek není náročný. Když jich máte hodně, mohou nahradit bioodpaďák. Jedí toho totiž opravdu hodně:

  • nať od mrkve
  • ohryzky od jablek
  • slupky od brambor a batátů
  • listy od ředkviček, kedlubny, květáku atd.

  Oblovky se jinak krmí i nezbytkovými věcmi. Ze zeleniny si pochutnají třeba na batátech, okurce či salátech. Ale nedávejte jim čínského zelí! To šnekům nedělá dobře a může je i zabít! Jedí také tykev a dalších podobné druhy zeleniny. Z ovoce jim můžeme nabízet například jablka, hrušky, meloun (milují ho), mango nebo hroznové víno. Vím, meloun vodní je zelenina, ale hodně lidí ho považuje za ovoce. Nedoporučuji krmit jahodami, citrusy a obecně kyselými potravinami. Kyselé nemá dobrý vliv na jejich ulity, ale hlavně je pro oblovky překyselení organismu život ohrožující.

  Terárium se čistí hlavně když se zašpiní, vychází to 1 až 2krát za měsíc maximálně. Jako podestýlka slouží lignocel (kokosová drť) a rašelina. Rozhodně nedoporučuji písek. Asi tušíte proč. Šnek nežije na písku. Do terária doporučuji umístit alespoň jeden kořen, kůru nebo kámen, na který mohou lézt nebo se pod něj schovat. Proto pozor na velikost, aby se tam šnek i s ulitou vešel! Dále může být v teráriu rostlinka. Buď umělá, ale vhodnější je živá, kterou budou šneci i okusovat. Proto musíme dávat pozor, aby nebyla jedovatá. Bezpečné jsou např: areca, břečťan, ledviník, potos, sleziník, oregano, lopatkovec, dracena či pavučinec.

  My naše šnečky při každém čištění terária mazlíme a koupeme. Dáváme je do čistého umyvadla v koupelně, kde jim jemně čistím ulity starým kartáčkem na zuby. Šneci mi lezou po ruce a milují pití vody přímo z proudu. Je zábavné je pozorovat, jak se zvedají a chtějí zažívat efekt vodopádu. Šneci mají rádi vlhko, proto je můžete také čas od času orosit rozprašovačem s pitnou vodou.

  Když jsem si předloni oblovky jako mláďata od mé kamarádky brala, zařekla jsem se, že si žádná mláďata oblovek už nikdy nebudu brát. Přibližně po roce (začátek prosince 2020) mi rodiče oznámili, že jsme to neuhlídali a že máme minimálně osmdesát malých šnečků. ;-D

  Takže nyní máme doma kromě našich původních čtyř šneků, dvou koček a dvou gekončíků (a jejich cvrkající a lezoucí potravy – cvrčci a červi) ještě krabičku s asi osmdesáti malinkými ani ne jeden centimetr velkými šnečky... Ještě, že jsou takhle malincí, protože jinak bychom je neměli kam dát. Do našeho terária se vejdou akorát tak ti čtyři dospělci.

  Šnečci jsou příjemní domácí mazlíčci, obzvlášť pro lidi s alergií na chlupy nebo peří. Ale doporučuji tyto mazlíčky i úplně zdravým nealergickým nadšencům včetně začátečníků. Pozorovat šneky v teráriu je navíc stejně uklidňující, jako koukat do akvária s rybičkami. Jenom si dávejte pozor, aby se vám nestalo to, co se stalo mně. Protože když se u vás budou mít šneci dobře, budou se chtít spolu pářit a klást vajíčka.

  Pokud se vám stane, že šneci vajíčka nakladou, musíte si promyslet, co dál. Vajíčka kladou ve velkém. V jedné snůšce je klidně i 200 vajíček. Buď necháte vajíčka vylíhnout, to znamená, že je necháte tam, kde je šnek nakladl, anebo musíte snůšku vybrat, dát do sáčku a do mrazáku. Vajíčka zmrznou a už se nevylíhnou. Tím snůšku zničíte a po zmrznutí ji můžete vyhodit do odpadkového koše. Nezapomeňte je druhý den z mrazáku vyndat, ať se jich v budoucnu neleknete!:-$

  Pozor! Určitě nezamrazujte živé vylíhlé šnečky. Jsou to živí a roztomilí tvorové. Mně osobně přijde dost drastické je takto trýznivě zabíjet. Nabídněte je třeba do zverimexu nebo kamarádům.

  Nakonec jsem moc ráda, že jsem si od kamarádky šneky vzala a zachránila je. Věřím, že najdeme nové majitele i pro ty maličké vylíhnuté oblovky.

  Děkuji za pozornost, všichni naši šneci vám mávají očima a já se loučím!

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (5)

  Příspěvek z 28. března v 10:29.
  Duhovka87 v něm napsala:

  @Kaja2021 - vám celou zimu spí? Jak to děláte?

  Příspěvek z 25. března v 10:28.
  Kaja2021 v něm napsal:

  Taky doma mám terárko se oblovkami.
  Hrozně toho sežerou, ale zato celou zimu spí.
  Do přírody se nesmějí vypouštět, protože by se přemnožili a všecko by nám snědli. ;-D

  Příspěvek z 15. března v 10:15.
  Pony_In v něm napsala:

  Kubík111: Ano, rodiče mojí kamarádky je opravdu chtěli vyhodit. U nás v České republice je zakázáno je pouštět do přírody:-). potkan555: Pokud by ti to mamka dovolila klidně bych ti mohla nějakého dát, ale nevím jak předat;-).