Alíkovina

Achnaton, kacířský faraon

vydáno  •  Škola a poznání
Když se řekne faraon, většina si vybaví Tutanchamona. Vládce 19. dynastie. Ráda bych vám ale něco řekla o jeho otci Amenhotepovi 4. (Achnatonovi), kacířském faraonovi.

Jedna z nejslavnějších relikvií starověkého Egypta, maska faraona Tutanchamona, ještě před nepovedenou opravou., © Profimedia.cz

Egypt právě zažil velký smutek. Faraon Amenhotep 3. zemřel a na trůn usedl jeho syn Amenhotep 4.,  který se nechal přejmenovat na Achnatona. 

Ambice mladého faraona byly velkolepější než jeho otce. Achnaton se oženil s krásnou Nefertiti a oba se prohlásili za bohy a vyměnili kult boha Amona za Sluneční kotouč. Achnaton nechal zbořit chrámy a vše co připomínalo boha Amona. Jeho ambice tím ale nekončily. Achnaton nechal vybudovat nové hlavní město Achetaton.

Kněží se ale nechtějí vzdát svých starých bohů a žádali je o pomoc. Achnaton s Nefertiti sice vybudovali města a nové chrámy, ale náboženství se uchytilo asi jako magnet na sklo. Poté, co Achnaton s Nefertiti zemřeli, kněží vykopali sochy svých starých bohů a vrátili se ke své původní víře.

 Nefertiti porodila devět dcer, bohužel ale neporodila žádného mužského dědice.

Autorka:

Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!