Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Adolf Born: 85 let

  vydáno  •  kultura · knihy · malování
  12. června oslavil autor výtvarné podoby Macha a Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka, ale i opičky Žofky či Robinsona Crusoe nebo Pipi Dlouhé punčochy 85 let. Jeho ilustrace ke knihám pro děti patří mezi ty vůbec nejznámější a nejoblíbenější. Celkem ilustroval okolo 400 knih. A jaké další příběhy svými ilustracemi ozdobil?

  Ilustrátor Adolf Born symbolicky dokončil malbu a přidal autogram na zeď ohraničující tovární areál v centru Zlína., © Zdeněk Němec

  Od zahraničních autorů například Tři mušketýry A. Dumase, povídky E. A. Poea, Psa Baskervillského A. C. Doylea nebo La Fontainovy a Ezopovy bajky.

  Z českých autorů pak spolupracoval především s Milošem Macourkem na knihách a večerníčcích o Machovi a Šebestové. Celkem vzniklo 7 knih: Mach a Šebestová, Mach a Šebestová ve škole, Mach a Šebestová za školou, Mach a Šebestová na prázdninách, Mach a Šebestová na cestách, Mach a Šebestová v historii a samozřejmě Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Všechny v Albatrosu.

  O něco méně známé, avšak neméně povedené, jsou i příběhy opičky Žofky z pera dvojice Macourek a Born: Žofka a Žofka ředitelkou ZOO. Ilustrace Adolfa Borna doprovázejí i výbor z Macourkových textů pro děti s názvem Všichni sloni v orchestru, který Albatros na jeho počest vydal v roce 2013.

  Úzká spolupráce pojí Adolfa Borna i s Jiřím Žáčkem. Ilustroval jeho nesmírně populární vůbec první sbírku básniček pro děti Aprílová škola (chystáme její další reedici!), jeho Bajky, skorobajky a vzdorobajky i výbor z jeho tvorby Dobrý den, dobrou noc, který Albatros naposledy vydal v roce 2011.

  Fotogalerie

  Svými nezaměnitelnými ilustracemi doprovodil i knížky Vojtěcha Steklače: legendární Boříkovy lapálie, Pekelnou třídu a její dvě pokračování: Pekelná třída řádí a Pekelná třída a ďábelský víkend.

  Z novějších knih pak nesmíme zapomenout na ilustrace k pohádkové knížce Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla, k příběhům od Martiny DrijverovéSísa Kyselá a Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř z albatrosí edice pro začínající čtenáře Druhé čtení, ani na ilustrace k výboru Nejkrásnější pohádky o psech.

  Vůbec nejpovedenější jsou však Bornovy ilustrace Pipi Dlouhé punčochy, další letošní jubilantky. Bez jeho ilustrací si Pipi snad už nedokážeme představit. Dal jejímu příběhu úplně nový rozměr. Bez Borna by nebyla Pipi taková, jakou ji známe. A vlastně ani česká dětská kniha.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 30. srpna 2015 ve 21:23.
  Rock_Lee13 v něm napsal:

  Můj nejoblíbenejší večerníček

  Mach a Šebestová je jeden z mých oblíbených večerníčků.