Alíkovina

Adolf Born: 85 let

vydáno  •  Kultura · Knihy · Malířství
12. června oslavil autor výtvarné podoby Macha a Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka, ale i opičky Žofky či Robinsona Crusoe nebo Pipi Dlouhé punčochy 85 let. Jeho ilustrace ke knihám pro děti patří mezi ty vůbec nejznámější a nejoblíbenější. Celkem ilustroval okolo 400 knih. A jaké další příběhy svými ilustracemi ozdobil?

Ilustrátor Adolf Born symbolicky dokončil malbu a přidal autogram na zeď ohraničující tovární areál v centru Zlína., © Zdeněk Němec

Od zahraničních autorů například Tři mušketýry A. Dumase, povídky E. A. Poea, Psa Baskervillského A. C. Doylea nebo La Fontainovy a Ezopovy bajky.

Z českých autorů pak spolupracoval především s Milošem Macourkem na knihách a večerníčcích o Machovi a Šebestové. Celkem vzniklo 7 knih: Mach a Šebestová, Mach a Šebestová ve škole, Mach a Šebestová za školou, Mach a Šebestová na prázdninách, Mach a Šebestová na cestách, Mach a Šebestová v historii a samozřejmě Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Všechny v Albatrosu.

O něco méně známé, avšak neméně povedené, jsou i příběhy opičky Žofky z pera dvojice Macourek a Born: Žofka a Žofka ředitelkou ZOO. Ilustrace Adolfa Borna doprovázejí i výbor z Macourkových textů pro děti s názvem Všichni sloni v orchestru, který Albatros na jeho počest vydal v roce 2013.

Úzká spolupráce pojí Adolfa Borna i s Jiřím Žáčkem. Ilustroval jeho nesmírně populární vůbec první sbírku básniček pro děti Aprílová škola (chystáme její další reedici!), jeho Bajky, skorobajky a vzdorobajky i výbor z jeho tvorby Dobrý den, dobrou noc, který Albatros naposledy vydal v roce 2011.

Fotogalerie

Svými nezaměnitelnými ilustracemi doprovodil i knížky Vojtěcha Steklače: legendární Boříkovy lapálie, Pekelnou třídu a její dvě pokračování: Pekelná třída řádí a Pekelná třída a ďábelský víkend.

Z novějších knih pak nesmíme zapomenout na ilustrace k pohádkové knížce Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla, k příběhům od Martiny DrijverovéSísa Kyselá a Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř z albatrosí edice pro začínající čtenáře Druhé čtení, ani na ilustrace k výboru Nejkrásnější pohádky o psech.

Vůbec nejpovedenější jsou však Bornovy ilustrace Pipi Dlouhé punčochy, další letošní jubilantky. Bez jeho ilustrací si Pipi snad už nedokážeme představit. Dal jejímu příběhu úplně nový rozměr. Bez Borna by nebyla Pipi taková, jakou ji známe. A vlastně ani česká dětská kniha.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (1)

Příspěvek z 30. srpna 2015 ve 21:23.
Rock_Lee13 v něm napsal:

Můj nejoblíbenejší večerníček

Mach a Šebestová je jeden z mých oblíbených večerníčků.