Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Adršpach - skály s duší

  vydáno  •  Volný čas venku · Příroda · Cestování
  Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy a dají se považovat za skutečný přírodní zázrak. Je to místo, kde člověk žasne nad uměním přírody a kam se každý rád vrací.

  © Jana Trpišovská

  Na začátku trasy narazíte na Strážce skal, následuje Orlí hnízdo a za ním jeden z nejhezčích útvarů - Džbán, jehož ucho má tvar delfína. Na pravé straně cesty minete Krakonošovu lenošku a za mostkem přes stroužek řeky Metuje číhá už jeden z nejfotografovanějších a nejimpozantnějších útvarů nazývaný Homole cukru. Stojí doslova na své špičce a člověk má dojem, že dlouho už stát nebude, a tak ji pro jistotu zejména děti podpírají klacíky, aby ještě chvíli stála.

  Lesní cesta pokračuje skalami až k prvnímu volnějšímu prostranství, které dostalo název Předměstí. Na něm čeká další řada zajímavých skalních útvarů, například Rukavice nebo Dvojčátka v peřince. Vchod do vlastního skalního města byl původně zde. Následuje Dlouhá chodba a tou se dostanete až na pohádkové Sloní náměstí, kde se to choboty opravdu jen hemží. Pak přijdou na řadu proslulá skaliska jako Milenka a Krakonošova ložnice. Tuto část prohlídky uzavírá Malé Náměstí se Stříbrným pramenem a Malým vodopádem.

  Napravo vede odbočka k Velkému vodopádu, který předvádí divy na přání. Od něj se po strmých železných žebřících dostanete až k romantickému Jezírku, po němž vás povozí černým humorem oplývající převozník. Po návratu na Malé náměstí pokračuje prohlídková trasa vpravo kolem Prašné brány ke Skalnímu hradu, kde je nejhezčí vyhlídka na Milence, nejvyšší a nejkrásnější sousoší celé oblasti.

  Odtud pokračujte nad Řeřichovu rokli a za chvíli je v dohledu Skalní hrad a dvě věže Gilotiny. Následuje Želva, Cukrovar se štíhlým komínem a pod ním velkolepá vyhlídka na mohutné a slavné adršpašské souskalí Starostu a Starostovou.

  Pokud jste v Adršpašsko-teplických skalách ještě nebyli, je nejvyšší čas to napravit!

  Další informace získáte na stránkách www.skalyadrspach.cz

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (19)

  Příspěvek z 9. října 2008 ve 21:35.
  beruška165 v něm napsal:

  dovolená

  já sem tam byla už 2 krát a vždy to byla krása262514
  mi totiš pořád takhle pořad jezdíe po česku už asi máme ňák 300 turistických ynámek.426

  Příspěvek z 8. září 2008 v 16:14.
  pidalka22 v něm napsala:

  dovolená

  loni jsme na dovolené bydleli jen kousek od toho u české skalice byli jsme tam a bylo to fakt super7

  Příspěvek z 5. září 2008 ve 21:27.
  rezor v něm napsal:

  Skály

  Jo je to tam dobrý bydlim kousek od tut taková příhraniční krajina6