Alíkovina

Adventurní počítačová Hra na Hrad

vydáno  •  Kultura
Počítačová hra typu adventura využívá základního tématu stálé expozice, tedy dějin Pražského hradu, a hravou formou interpretuje hráčům různé zajímavosti i historická fakta.

Podstatou hry je příběh, v němž se hráč nedopatřením přenese časem až do pradávné historie Pražského hradu – zvědavost ho zavede do tajných dveří, za nimiž právě experimentuje popletený hodinář. Protože je nešika, pokazí právě prováděné kouzlo a místo do budoucnosti, kam chtěl, přenese sebe i hráče do raného středověku. Aby se hráč dostal zpět do současnosti, musí projít jednotlivými historickými obdobími od románské doby do 20. století.

V nich je na něj „nastraženo“ vždy několik úkolů, jejichž splnění mu umožní dostat se o kousek blíž dnešním dnům. Při řešení jednotlivých úkolů či hledání odpovědí na všetečné dotazy se hráč současně stane očitým svědkem určité éry, někdy i hybatelem historických událostí, nebo se setká s význačnými osobnostmi této epochy. Zároveň se v průběhu hry setká se zajímavými exponáty z výstavy, zasazenými do historických kontextů a příběhů. CD-ROM s hrou je ozvučený a namluvený v českém jazyce s možností volby českých nebo anglických titulků. Vtipné dialogy a zápletky podpoří svou interpretací také hlas Milana Šteindlera, který namluvil řadu postav.

Cílem CD-ROMu není konkurovat délkou hry nebo grafikou komerčním počítačovým hrám. Chceme vzbudit především mezi mládeží zájem jak o stálou expozici Příběh Pražského hradu, tak obecně o českou historii. Hra na Hrad má převážně naučný charakter, neboť získané znalosti uplatní školáci v hodinách dějepisu i v dalších předmětech. Svým spádem a nábojem však určitě strhne také jejich rodiče, takže se může stát zdrojem zábavy pro celou rodinu.

Příběh Pražského hradu
Rozsáhlá expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci nabízí zajímavý pohled na tisíciletou historii Pražského hradu. Návštěvníkům nepředkládá pouze architektonické proměny nebo historický a kulturní vývoj Hradu, ale také řadu odboček – příběhů o každodenním životě místa. Vedle zhlédnutí některých skutečně jedinečných historických exponátů tak mohou návštěvníci projít také příběhem českých patronů, stolování, pohřbívání, církve, katastrof, rezidence nebo vzdělanosti.

Hra na Hrad
CD-Rom je doprovodným produktem dětského programu stálé expozice s názvem Hra na Hrad, který je trvalou součástí výstavy. Je velmi oblíbený mezi dětmi, které do Příběhu přicházejí buď v rámci školních prohlídek nebo s rodiči, protože nabízí jejich aktivní zapojení do obsahu výstavy. Děti se skokem v čase stávají jednou z historických postav připravujících korunovaci českého krále. Procházku výstavou se sedmi zastaveními završuje průzkumná cesta Hradem a návrat do komůrky plné překvapení.

Autoři počítačové hry:
Koncepce: Martina Svobodová, Jan Svoboda, Jan Svoboda jr.
Výtvarník: Milan Starý
Scénář: Martin Velíšek
Dialogy: Rudolf Drmola
Hudba: Vlastislav Matoušek
Ruchy: Alena Krištofová
Hlasy: Milan Šteindler, Mojmír Maděrič, Michal Kozelka
Překlad: Ivan Gutierrez
Zvuková režie: Martin Vandas
Výroba zvuku: DEMA Creative Production
Výroba: ACTUM

Hru je zatím možné zakoupit pouze na Pražském hradě.

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (0)

O tomto článku zatím nikdo nediskutuje. Buď první!