Vzhled:
Velká dlouhá ulita a větší tělo než zahradní šnek. Svalnatá noha (to je to co nese jeho ulitu a po čem se plazí) může mít různé barvy (černou, krémovou, hnědou a Albíni bílou). Ulita má černou, hnědou a bílou převážně krémovou barvu.
Počet let:
Nejdéle se dožije 10, v zajetí 7 a někdy 4 roky. Většinou závisí na druhu.
Původ:
Afrika.
Latinský název:
Achatina (reticulata immanucalata)
Zajímavosti:
V Africe mladé šneky zabíjí a jedí je, mají to jako velikou pochoutku. Šnek může mít až 500 vajíček. Šnek je hemafrodit, může mít mimika sám se sebou. Druh Achatina reticulata nevylučuje sliz.
Jak jsem k němu přišla:
Maminka vždycky říkala: „Ne, domácího mazlíčka mít nebudeme, kdo by se o něj staral?“ Jednou jel tatínek služebně do Ostravy. A tam ty šneky chovali a zeptali se ho, jestli 1 nebo 2 nechce. On odpověděl, že chce a tak mu ho zabalili a on ho dovezl domů. Maminka z počátku nadšená nebyla, ale pak se jí zalíbil.
Podmínky k chovu:
Dostatečně velké terárko, ve kterém je na dně substrát (kokosový - koupíte ho v každém zverimexu od 50 Kč). Nezbytná je sépiová kost (pro růst ulity) případně, když ji nejí, tak mu dejte mouku nebo velice oblíbený papír, bílý. Teplota terárka stačí pokojová.
Potrava:
Čerstvé pampelišky a plevele, zelenina, ovoce, nic vařeného, pečeného a kyselého (např. citrón). Jednou týdně šneka opláchněte vodou. Ne moc studenou, nachladí se, ne moc teplou, uvaří se. Šneka vždy berte za ulitu - uprostřed! Jednou za týden v létě na jaře a na podzim můžete šneka dat do trávy ven a hlídat ho, ať neuteče (nesmí moc foukat, nesmí pršet, sněžit, musí svítit sluníčko) a každých 5 minut jej postříkat zavlažovátkem na kytky.
V terárku jej 1x denně také postříkejte (v terárku musí být vlhko).
Jeden šnek stojí od 0,50 Kč do 500 Kč