Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  AIDS - nemoc, kterou může chytit každý. I vy!

  vydáno  •  Zdraví
  AIDS, jak asi mnozí z vás vědí, je zkratka nemoci způsobené virem HIV, která se projevuje poškozením imunitního systému člověka - tedy jeho obranyschopnosti. Nejvíce lidí umírá na následky nemoci v Africe. Ale nemoc se nevyhýbá ani Evropě a své oběti má i v Česku!

  Czech Press Photo 2008 - Chlapec zviditelňuje nebezpečí nemoci AIDS, Accra,Ghana - Vítězná fotografie v kategorii Cena dětí UNICEF, © © AFP - Joe Klamar

  Možná si říkáte, že vám se to stát nemůže - vy si přece jednou dáte pozor a rozhodně se nebudete milovat s někým "rizikovým". Jak takového člověka ale na první pohled poznáte? Virus HIV se však nepřenáší pouze nechráněným pohlavním stykem. Způsobů je více a ohrožený může být opravdu každý.

  Možná máte mladšího sourozence, se kterým si chodíte hrát na hřiště. Často se ale stává, že právě dětská hřiště jsou po setmění rájem narkomanů. Ti si s uklízením použitých injekčních stříkaček těžkou hlavu rozhodně nedělají.

  AIDS

  V roce 2008 zemřely na AIDS asi 2 miliony lidí. V Čechách se v témže roce nakazilo virem HIV 148 lidí, v roce 2009 do října 128 lidí. Celkem 152 obětí si nemoc vyžádala v ČR od začátku testování v 80. letech.

  Více informací najdete na stránkách Wikipedie.

  Může se tedy klidně stát, že si půjdete s bratříčkem nebo sestřičkou hrát na pískoviště, váš malý sourozenec se píchne o použitou stříkačku nakaženého narkomana a neštěstí je na světě.

  Další příklad ze života - kamarád jel jednou metrem a vedle něho najednou upadl pán s epileptickým záchvatem. On mu samozřejmě hned pomohl (na rozdíl od většiny cestujících, kteří pouze udělali místo, aby měl kam spadnout) .

  Málem se to kamarádovi nevyplatilo: během záchvatu ho pán kousl do krve do ruky a do rány se mu dostaly jeho sliny. Rozhodl se tedy jít na testy na žloutenku i HIV. Strávil několik desítek nepěkných minut v čekárně, kde bylo i mnoho malých dětí (hlavně kvůli výše zmíněnému příkladu). Nakonec měl štěstí - testy byly negativní.

  Tříletá holčička ze severní Ukrajiny se nakazila virem HIV. Ilustrační foto

  Jak vidíte, vir HIV si rozhodně nevybírá jenom lidi v Africe nebo rozvojových zemích. Je to nebezpečí, které může číhat na každého z nás. Proto je důležité nemocné lidi neodsuzovat, ale snažit se jim pomáhat. Můžete si vzít příklad ze čtenářky Terrry, která k pomoci využila příležitost sbírky Červená stužka.

  Den pomoci a soucitu - 1. prosinec

  AIDSPro některé z vás je 1. prosinec den jako každý jiný, ale ve skutečnosti to tak není. Každý rok 1. prosince se koná akce s názvem Červená stužka. Loni probíhala od 23. listopadu do 6. prosince na celém území České republiky. Tako akce se koná kvůli nemoci jménem AIDS.

  Jak dobře víte, je to nebezpečná nemoc. Lidé, co se jí nakazí, umírají. Byla jsem moc ráda, když nám učitel sdělil, že vybral pár dětí, co budou chodit po městě a prodávat červenou stužku za 20 Kč. Ještě větší radost mi udělalo to, že já byla mezi těmi, co byli vybráni. Hned ráno, když jsme přišli do školy, jsme utvořili čtveřice. Pan učitel nám dal stužky, kasičku, letáčky a mohlo se vyrazit.

  Bohužel se mezi lidmi našli i zlí. Někteří si nás nevšímali a šli dál, další zase řekli: "Za to, že lidé mají AIDS, si mohou sami!" Ale to vůbec není pravda. Co když nějaký nakažený feťák zahodí injekční stříkačku na hřišti, o injekci se píchne malé dítě a hned je taky nemocné. Může za to to dítě? Jasně že ne! Ale i tohle jsme snesli. Dobrá zpráva byla, že se našli i lidé, co s radostí přispěli.

  To nám udělalo radost. Ty peníze přece nebyly pro nás, ale pro zajištění a provoz Domu světla a preventivní činnost České společnosti AIDS pomoc. Tento den skončil tak, že naše skupinka prodala všechny stužky. To je přece důvod k radosti, nemyslíte?

  více o AIDS

  AIDS - z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome nebo též Acquired Immunodeficiency Syndrome, česky Syndrom získaného selhání imunity

  Počet lidí nově nakažených HIV znovu stoupl, loni jich přibylo 157 - 26. 1. 2010

  Česká společnost AIDS pomoc - www.aids-pomoc.cz (Dům světla)

  www.osn.cz - 1. prosinec - světový den AIDS

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (13)

  Příspěvek z 18. března 2010 v 16:44.
  Cereska v něm napsal:

  Hezký, ale...

  z toho článku má člověk pocit, že s HIV (a ne každý, kdo má HIV musí nutně onemocnět AIDS) nemá pořádný život a jenom trpí, ale to přece vůbec není pravda! I s HIV můžeš vést plnohodnotný život a pokud virová nálož bude na nezjistitelné hodnotě, tak máš vysokou šanci, že tě čeká život bez AIDS (jsou i případy, kdy je člověk HIV pozitivní i 30 let a nedostane AIDS) Navíc šance, že se nakazíš v ČR je skutečně minimální, u nás je něco přes 1200 HIV pozitivních osob. V žádném případě nechci tuhle nemoc zlehčovat, ale dělat z toho takovou katastrofu, je přehnané. V podstatě stačí používat ochranu a není od věci si zajít na testy (já už tam byla :-D)

  Příspěvek z 11. března 2010 v 10:51.
  sasenka00 v něm napsal:

  CHUDÁCI

  URČITĚ JSOU CHUDÁČCI13

  Příspěvek z 10. března 2010 v 19:21.
  Saba0089 v něm napsal:

  Reakce na 741258963:

  strasne ale co sa da robit :(