Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Alenka v kraji zázraků: Děti za oponou

  vydáno  •  divadlo · soutěže · mediální partner
  V září loňského roku vstoupil na prkna divadla Hybernia nový muzikál Alenka v kraji zázraků. Přidal se tak k dalším úspěšným rodinným muzikálům Kapka medu pro Verunku, nebo Sněhová královna, kterou pro děti a jejich rodiče připravila produkce Pixa-Pro. Ta se pokaždé snaží dětského diváka potěšit něčím novým. V Alence je to velká účast dětských herců a tanečníků.

  Děti účinkující v novém rodinném muzikálu Alenka v kraji zázraků., © Alenka v kraji zázraků

  Hlavní role Alenky je v muzikálu rovnou v jakémsi dvojím vydání. Dospělá Alenka, ústřední postava příběhu, se v kraji zázraků setkává s malou Alenkou, postavou z knížky „Alenka v říši divů“. Vedle Alenky se objevuje také dívka Lilie, ze které chce mít její ambiciózní matka modelku a malý Plh, který se zjevuje a mizí v čajové konvičce populárního podivína Kloboučníka.

  Fotogalerie

  Muzikálové dětské role byly produkcí svěřeny zkušeným dětským hercům, kteří mají s vystupováním na jevišti bohaté zkušenosti. Všichni musí být dobří tanečníci, zpěváci a mít velkou dávku hereckého nadání. Ale to pro ztvárnění rolí v tak náročném projektu, kterým velký rodinný muzikál je, nestačí. Děti musí především pochopit, jak to vlastně chodí v kraji zázraků a objevit kouzlo všech postav, se kterými se „jejich“ postavy v příběhu setkávají a to není jen tak.

  Před představením Alenky v kraji zázraků v divadle Hybernia jsme třem dětským hercům položili několik otázek. O tom, že to s krajem zázraků a celým muzikálem není jen tak, svědčí i fakt, že celý rozhovor vznikl v útrobách obrovské pohádkové knihy, kde si děti pilně opakovaly svůj text. Vskutku zvláštní, ten Alenčin svět zázraků.

  Kateřina Průšová ztvárňuje hlavní dětskou roli malé Alenky. Tereza Neradová se objevuje v roli Lilie a nejmladším hercem muzikálu je Filip Vlastník, který hraje malého Plha.

  Představitelé hlavních dětských rolí v novém rodinném muzikálu Alenka v kraji zázraků. Zleva: Kateřina Průšová, Filip Vlastník, Matyáš Kožíšek a Tereza Neradová.

  Představitelé hlavních dětských rolí v novém rodinném muzikálu Alenka v kraji zázraků. Zleva: Kateřina Průšová, Filip Vlastník, Matyáš Kožíšek a Tereza Neradová.

  Co si představíte, když se řekne: Cítit se jako Alenka v říši divů?

  Kačka: Být překvapená a okouzlená něčím co vlastně ani není.

  Tereza: Ocitnout se na nějakém nepochopitelném místě, kde ztrácíte souvislosti, které přitom všichni ostatní chápou.

  Filip: Mít kolem sebe spoustu bláznivých postav a věcí a vůbec je nechápat.

  Kdy naposledy jste si vy připadali jako v nějakém pohádkovém kraji zázraků?

  Kačka: Každý den ve škole.

  Tereza: Na zkouškách našeho muzikálu. Každý den jsme se museli naučit a vyzkoušet něco nového.

  Filip: V obchodě s hračkama a nebo když jsem jel velkou parní lokomotivou.

  Kterou postavu z muzikálu máte nejraději a proč?

  Kačka: Srdcovou královnu, protože je to strašně zajímavá, i když záporná, role a hraje jí skvělá Martina Pártlová.

  Tereza: Houseňáka. Je legrační, nad věcí a přitom má ve všem pravdu.

  Filip: Fuka a Fíka, protože jsou hrozně moc legrační.

  Kterou vymoženost moderní doby by si nejspíš oblíbila vaše pohádková postava?

  Kačka: Alenka by si tady připadala jako Alenka v říši divů a rozhodně by si žádnou vymoženost nevybrala, protože by ji to všechno připadalo nepodstatný.

  Tereza: Řekla bych, že v případě Lilie by to byl energy drink.

  Filip: Plh by si vybral stroj na zmrzlinu, protože je strašně mlsnej.

  Jak náročné je hrát v muzikálu a co všechno musí muzikálový herec umět?

  Kačka: Musí umět od všeho něco. Teda musí umět všechno dobře. Hrát, zpívat a tancovat. A musí hodně zkoušet a pracovat sám na sobě. Zkoušky byly někdy hodně náročné, ale po premiéře na všechno zapomenete a užíváte si hraní a to, že se to třeba někomu líbí.

  Tereza: Musí umět všechno, dobře zpívat, tančit a hrát. Ale musí být taky přirozený, aby i role, kterou hraje byla pro diváky uvěřitelná.

  Filip: Musí dávat pozor, co hrajou ostatní. Někdy se třeba stane, že někomu vypadne text, nebo něco zahraje jinak a ten druhý musí rychle něco vymyslet. Docela často je to potom velká legrace.

  Stát se zpěvákem nebo hercem, zpěvačkou či herečkou je sen mnoha dětí. Vy už jimi jste. Co byste poradili ostatním dětem, které touží stát na prknech, co znamenají svět?

  Chceš se stát hercem nebo herečkou?

  Produkce Pixa-Pro si děti do svých muzikálových projektů vychovává v Dětském muzikálovém studiu MÚZY. Pokud tě baví hrát divadlo, zpívat nebo tancovat a chceš se stát hercem nebo herečkou, můžeš to zkusit i ty. V Praze Kolovratech se děti od 5 do 15 let mohou hlásit do kurzů celoročně.

  Kačka: Určitě se musí moc a moc učit. Měli by chodit na tanec a na zpěv, hrát divadlo ať už v dramaťáku nebo v nějakém hereckém studiu. A měli by zkusit konkurzy, nebát se. Ale každopádně se musí hodně dobře připravovat.

  Tereza: Musí si věřit a udělat pro svůj sen maximum a musí taky hodně číst, to je základ.

  Filip: Taky by měli chodit do divadla a dívat se, jak ostatní herci hrajou.

  Z odpovědí dětí je jasné, že úděl dětského herce není jen samá legrace, ale také opravdová dřina a odříkání. Ale na naši poslední otázku, za co by divadlo děti vyměnily padla jasná odpověď: Divadlo nedáme ani za nic!

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 12. května 2018 v 7:59.
  Sianna v něm napsala:

  hezké

  Příspěvek z 11. května 2018 ve 14:46.
  maggiesimspons v něm napsala:

  to má být alenka v říši divu :-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

  Příspěvek z 10. května 2018 v 19:11.
  maggiesimspons v něm napsala:

  VeverkaČiperka123 souhlasím že to má být alenka v říši divů