Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Alík představuje vychytávky

  vydáno  •  Co nového u mě!
  Ti z vás, kteří se mnou kamarádí delší čas, vědí, že v polovině loňského roku se mé stránky proměnily velmi výrazně. Společně s mými spolupracovníky jsem nejen chtěl, aby jinak vypadaly, ale hlavně aby i trochu jinak fungovaly. Povedlo se? Jaké další vychytávky se objevily? Co dalšího chystám?

  Alík na lyžích, © Alík

  Zatímco loňské změny by se daly označit za chirurgické, ty, které se objevily v posledních měsících jsou spíše kosmetické. Prostě i díky vašim postřehům a radám připravili programátoři různá vylepšení a zpříjemnění. Tedy aspoň doufám.

  Stále se objevují tací, kteří naříkají, že „už to není jako bývalo“. Ano není. Díky ověřování platnosti e-mailu či čísla mobilního telefonu při registraci ubylo těch, kteří chodili na Alíka proto, aby ostatní svým chováním obtěžovali.

  Velkou radost mám z těch, kteří po pár měsících přiznávají, že nejprve je změna Alíka zaskočila a měli pocit, že se změnil k horšímu. Jenže postupně zjišťovali, že leccos funguje lépe a že jsou tu různé prima novinky. Jako třeba možnost sbírat bodíky a pak si za našetřené bodíky vybrat něco v katalogu dárků.

  Když zapomeneš heslo...

  Uživatel, který zapomene své heslo, si o něj může snadno zažádat. Díky tomu odpadlo zakládání dalších přezdívek uživateli, kteří své heslo zapomněli. Těm z vás, kteří se mnou kamarádí delší čas a registrovali se ještě na „starém“ Alíkovi, velmi doporučuji zkontrolovat, popřípadě doplnit, kontaktní údaje, které mají v registraci (e-mail nebo číslo mobilního telefonu).

  Pokud nemáš uvedený ve svých údajích e-mail, pak ti nemůže být zaslána informace, jak si změnit heslo. Pokud nemáš řádně vyplněnou adresu (jméno, příjmení, ulice, číslo domu, obec, poštovní směrovací číslo) - pak se ti může stát, že si objednáš v katalogu nějaký dárek a budeš na něj marně čekat. Adresa se ostatním uživatelům neukazuje a skutečně slouží právě pro zasílání dárků. Kam asi poslat něco, když jako bydliště uvedete "doma", "v pokojíčku"?

  Vizitky - přidávání obrázků

  Mnozí nelibě nesli skutečnost, že už si nemohou dát na vizitku vše, co je napadne. Potíž byla v tom, že pokud někdo nedovedl užívat příkazy HTML, tak si vizitku sám upravit nedovedl. Zneužívali toho mnozí podvodníci, kteří nabízeli, že uživatelům vizitky upraví. Jenže to často skončilo vylákáním hesla a jeho krádeží.

  Další, nikoli zanedbatelnou, potíží, byla skutečnost, že jste s příkazy HTML nakládali stejně lajdácky jako se svým rodným jazykem. Zatímco za hrubky můžete ve škole dostat špatnou známku, „hrubky“ v psaní příkazů znamenaly, že web nemusel fungovat vždy docela dobře.

  Nyní si každý může upravovat vizitku pomocí jednoduchého editoru a smajlíků. Na vizitku si každý může nahrát až tři obrázky. Jen se mu na ní neobjeví okamžitě. Nahrané obrázky nejprve zkontrolujeme, aby se na dětský web nedostávalo něco, co na něj nepatří. To znamená, že někdy musíš počkat třeba i do druhého dne. Ale ve většině případů se obrázky objeví na tvé vizitce mnohem dříve. Pokud tě některý z obrázků na vizitce omrzí, můžeš jej smazat a místo něj si nahrát další.

  Až šest fotografických alb na vizitce!

  Možnost přidat fotoalbum na vizitku.Novinkou, kterou jsme přidali nedávno, je možnost mít na vizitce alba. Pokud máš své album na serveru rajce.net, můžeš si ho vystavit i na vizitku. Jak se alba zakládají a jak je můžeš představit všem uživatelům Alíka, to se dozvíš v článku Alík, rajče a fotky.

  A nebo si na serveru rajce.net můžeš vybrat album, které se ti líbí, zkopírovat jeho adresu a vložit na svou vizitku. To znamená, že si album otevřeš a zkopíruješ v řádku prohlížeče jeho adresu. Třeba se ti zalíbí album ze Sněžky. Jeho adresa je http://rongic.rajce.idnes.cz/2008-12-09_Snezka/

  Pokud si tuhle adresu vložíš do řádku ve své vizitce (Nastavení/ Vizitka/ Adresa alba fotek na rajce.net), a stiskneš tlačítko „uložit“, objeví se každému, kdo navštíví tvou vizitku, toto album. Alb si můžeš přidat na vizitku nejvíc šest. Mezi nimi je možné přepínat.

  Konečně ikonky!

  Malé ikony pro výběr na vizitku.Velký zájem byl o to, aby bylo opět možné vybírat z malých ikonek, které si dávají uživatelé na své vizitky. Nabídku už jsme zprovoznili. Stačí opět zvolit Nastavení/ Osobní údaje.

  Buď si můžeš nahrát vlastní obrázek, který máš uložený v počítači (k tomu ti poslouží tlačítko procházet) a nebo můžeš kliknout na nápis Ukaž ikony. Klikneš na obrázek (ikonu), který se ti líbí a na spodní části stránky stiskneš tlačítko Potvrdit. Tím je výměna obrázku – ikonky dokončena. Tato změna se projeví okamžitě.

  DomečekDomeček se plní...

  V loňském roce se v mé pohádkové knížce (najdete ji v části Domeček/ Pohádky) objevilo 9 pohádek, které převyprávěla a ilustrovala Kamila Skopová. Letos budou postupně přibývat další. A to tak, jak jste si určili při hlasování. Nejnověji přibyla pohádka O pyšné princezně a Tři zlaté vlasy děda vševěda. Žebříček oblíbenosti již zveřejněných pohádek vede pohádka Tři prasátka. Jen o něco menší oblibě se těší Šípková Růženka a pohádka O zlaté rybce.

  Alíkův slabikář, písmeno ANa vaše četné žádosti je v části Domeček/ Poznání je opět přidán Slabikář. Předškoláci a začínající školáci se v něm snadno mohou seznamovat s písmenky, krátkými slovy a obrázky k nim. Nechybí říkadla, básničky, hádanky, krátké pohádky či jazykolamy.

  V části Hry (v Domečku) můžete zkusit také nové pexeso s tropickými motýly. jsem zvědav, kolik budete potřebovat kliknutí, já se nemohu dostat poo 28!

  PoradnyPoradny - nejčastěji kladené dotazy

  Přehled nejčastěji kladených dotazů průběžně doplňujeme. Odkaz na ně najdete na spodní části stránky. Stačí kliknout na nápis Nejčastější dotazyOstatní dotazy najdeš v poradně Dotazy k fungování webu Alík. Jsou velmi přehledně roztříděné podle témat, případně můžeš v poradnách hledat podle slova, které tě zajímá.

  Po loňské proměně mých stránek výrazně stouplo množství dotazů v poradně Alík radí dětem. Nejprve jsme z toho měli obrovskou radost. Jenže po nějakém čase jsme nestíhali odpovídat na dotazy včas. Vyhodnotili jsme na co se nejčastěji ptáte a připravili k těmto tématům přehledné články. Stačí si kliknout na jejich přehled - ZDE - a vybrat téma, které tě zajímá. Tím, že se pokusíš zjistit, zda už se na dotaz, který bys chtěla položit, již odpovídalo, ušetříš si bodíky a zároveň spolupracovníkům v poradně vyšetří š čas na zodpovídání jiných dotazů.

  Kalendář akcí

  Kalendář akcíTak tohle je nejnovější z mých novinek. Kalendář najdete jako jednu z rubrik v Alíkovinách. Odkaz je na něj i z části nazvané Internet. V kalendáři akcí bych vám rád nabídl pozvání na různé akce po celé republice. Vybírat můžete akce v určitém dni, ale také třeba podle kraje, který vás zajímá. Možné je vybrat i všechny akce v určitém měsíci.

  Ale dost už řečí, raději se mrkněte, kam je možné se vypravit - Kalendář akcí

  Autor: (8 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (39)

  Příspěvek z 31. března 2009 v 19:04.
  LilQa v něm napsala:

  WoW

  tieto nové fukncie sú úžasné. aspoň niečo ako náhrada za HTML 164

  Příspěvek z 31. března 2009 v 11:06.
  HelPik v něm napsal:

  Reakce na Angie_the_Arnak:

  Ale ono to jde, jen musi jeden byt prihlasen treba v internet exploreru a druhy treba ve firefoxu, nebo kombinace jinych prohlizecu. Treba IE vs. Opera, Opera vs. google Chrome, atd...

  Příspěvek z 30. března 2009 ve 20:00.
  Šišky v něm napsala:

  skvělí

  644na Alíkovy si můžete změnit vzhled vizitky1Stačí kliknout na nastavní a potom na vlastní styl a tam máte výběr 44106