Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Alík slaví 19. narozeniny! Zlevní dárky a hledá další kamarády

  vydáno  •  Alíkovy narozeniny · vývoj Alíka · katalog dárků

  Přesně před devatenácti lety vznikl web Alík.cz. Já mám narozeniny a vy svůj mezinárodní den, pojďme si trošku popovídat o dárcích a kamarádech. Možná i o dortu? Dáte si kousek? (ÍÍÍ)

  Oslava s dortem, © Alík

  Při loňských narozeninách jsem zavzpomínal na dávné časy a připomněl velké proměny, kterými jsem během svého dlouhého života prošel. Jednu část jsem trošku zanedbal – odměny pro pravidelné návštěvníky mého webu. Dostat skutečný fyzický dárek jen za pravidelné navštěvování stránky, to se na internetu jen tak nevidí...

  Strastiplné putování od brouzdala ke katalogu

  V listopadu roku 2001 zavedl můj tehdejší opavský páníček unikátní soutěž o brouzdala měsíce. Můj systém tehdy sledoval, kdo se kolikrát přihlásil v aktuálním měsíci. Za každé přihlášení byl jeden bod O= a na konci měsíce dostalo deset uživatelů, kteří měli nejvíc bodů, všelijaké dárky. Děti mohly vyhrát třeba hračky, cédéčka, věnec buřtů. Někdy i videokazety, což byly jakési prababičky YouTubu, akorát místo otravných reklam obsahovaly otravná protipirátská varování, nešlo je moc rychle přetáčet a opakovaným přehráváním se postupně ničily.

  Už si nevzpomínám, jaká přesně byla pravidla pro opakované přihlašování. Ve svých tehdejších článcích jsem sice psal, že to mám ošetřené proti chytrákům ]:-), kteří by se pořád dokola přihlašovali a odhlašovali, ale moc účinné to nebylo. Na webu jsem průběžně zveřejňoval skóre, takže chytřejší chytrák mohl snadno a rychle zjistit, zda mu jeho finta funguje.

  Když jsem o pár let později přesídlil na Alík.iDNES.cz a nový páníček všechno přeprogramoval, s brouzdalem měsíce jsem se rozloučil. Děti začaly sbírat místo bodů bodíky. Nikoliv za přihlášení, ale za zobrazení stránky (a tedy i reklam O=) a denní maximum bylo 60 bodíků. V září roku 2008 spatřil světlo světa katalog dárků, místo, kde šlo za bodíky nakupovat všelijaké předměty (třeba nálepky), víceméně podobně jako dnes. Děti mohly bodíky získávat i jinými postupy než chozením po webu. Až 3000 bodíků obdržel autor skvělého článku pro Alíkoviny.

  Samozřejmě, že i v tomto stavu si někteří méně poctiví koumáci řekli „jů, to je super, že můžu něco dostat... a nemohl bych toho dostat třeba i několikrát víc?]:-) a začali hledat slabiny. Obnovováním stále stejné stránky bodíky sbírat nemohli, ale pokud obnovovali na střídačku dvě stránky, jelo to jako po másle. Šedesát bodíků jen to hvízdne! Do redakce chodila i spousta okopírovaných článků, proto jsem zavedl pokuty pro nepoctivce, aby vidina snadného výdělku nebyla tak lákavá.

  Samolepky Alíka - 8 motivů., © archiv

  V roce 2013 změnil iDNES globálně pravidla pro svoje dukáty (= bodíky pro čtenáře zpravodajství) a tuto změnu jsem pocítil též – denní maximum se náhle zvýšilo na trojnásobek. Děti, které prošly za jeden den aspoň 180 stránek (s reklamami O=), dostaly 180 bodíků. Odměny za články zůstaly na stejné úrovni.

  Posunuté maximum umožnilo sbírat bodíky rychleji zejména důmyslnějším uživatelům ]:-). Někteří měli ve svém webovém prohlížeči nainstalované rozšíření, kde jim stačilo zmáčknout jeden čudlík a prohlížeč protočil 180 zobrazení stránek úplně sám, neviditelně. Jak mazané! Bohužel tím sráželi dolů účinnost reklamy a tím i její cenu. Když začal můj server v roce 2016 škytat, koktat a kulhat, moji vývojáři spekulovali, že to může způsobovat právě tohle bodíkové bombardování.

  Jak už jsem zmiňoval v loňském článku, konec roku 2016 vypadal ponuře. Mohl to být i můj konec. Katalog dárků měl dokonce chvíli stanovené datum, kdy definitivně skončí. Ale další rok v létě už byl zase v provozu. Místo bodíků od té doby děti sbírají kačky. Nemusí se ani odhlašovat/přihlašovat, ani proklikávat desítky stránek, stačí, když přijdou poctivě každý den O= a stovka kaček se jim připíše na konto. Koncem roku 2018 výrazně vzrostly také odměny za Alíkoviny.

  I v současné době se najdou lidé (většinou dávno dospělí ]:-)), kteří chtějí z mého skladu vytěžit několikanásobně víc dárků, než na kolik mají nárok poctiví uživatelé. Je to neférové vůči ostatním, protože zajímavé dárky jsou pak rychle vyprodané, nebo zdražené. Posledních pár měsíců už objednávky společně s vývojáři a správci důkladněji prověřujeme a provádíme pokročilé analýzy, takže kdo se nás snaží přelstít, má smůlu, nic nedostane. Ne nadarmo se říká, že s poctivostí nejdál dojdeš. O:-)

  Méně dárků pro zlobivce znamená více dárků pro vzorňáky. Za dva týdny během víkendu vyvolám v katalogu velké cenové zemětřesení! Neříkám, že zlevním úplně všechno, ale bude to pořádný cenový průvan. Některé ceny spadnou na půlky! :-D

  Kamarádům vstříc

  Před rokem vznikla vedle vizitek nová oddělená podstránka s přehledem všech kamarádů, viz třeba můj. Býval to takový strohý nudný seznam... nyní je informačně mnohem bohatší! Můžete kamarády seřadit třeba podle narozenin, podle věku, podle nejnověji přidaných a tak dále. Pokud koukáte na svůj seznam kamarádů, můžete v něm i snadno upravovat kamarádství a nastavit, jestli má být stránka veřejně přístupná.

  Nestačí-li vám vaši současní kamarádi, nově můžete na můj web pohodlně pozvat někoho zvenku – a po registraci se mu rovnou automaticky zařadíte mezi jeho kamarády. ;-)

  Boj za práva patnáctiletých

  Možná si vzpomínáte na velké změny, které jsem prováděl před rokem v květnu kvůli nařízení GDPR od Evropské Unie. Tehdy vzniklo pravidlo, že děti mladší šestnácti let musí mít rozdělený účet a jejich osobní údaje spravuje rodič.

  Kamarádi v českém parlamentu konečně odhlasovali zákon, který upravuje evropské nařízení na naše poměry. Chtěli ho schválit už před rokem, ale nestihli to, protože ... vlastně se dodnes neví proč. Možná mají blechy? Tím by se vysvětlilo více věcí. :-|

  Nový český zákon o zpracování osobních údajů vešel v platnost koncem dubna a říká, že i patnáctiletí mohou samostatně rozhodovat o svých osobních údajích. Přizpůsobil jsem se této právní úpravě a moji vývojáři posunuli hranici mezi dítětem a dospělákem na patnáct let.

  Zákon naštěstí nezakazuje patnáctiletým slavit den dětí. ;-)

  Co ten slíbený dort? (ÍÍÍ)

  Pardon, ale během vyprávění o katalogu jsem se trošku rozohnil a abych dortu omylem nenafackoval, odložil jsem ho k Pepíčkovi (8:o). No... asi to nebyl nejmoudřejší nápad :-D... můj hroší kamarád vám vzkazuje, že dort byl lahodný a že prý mám ještě jeden v ledničce. Takže přeji dobrou chuť a veselý zbytek dne dětí. ;-)

  Mimochodem, v tomto předprázdninovém měsíci začne zhruba pět až sedm soutěží. Hodně štěstí! >X<-

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (64)

  Příspěvek z 3. června 2020 v 8:15.
  Hogo v něm napsal:

  Grillerko, to je stejné, jako kdybys napsala článek o tom, jak skvělý máš mobil. Ty by si napsala příspěvek, že se ti rozbil a já bych ti pak napsal do diskuze-už ho máš rozbitý:-P

  Příspěvek z 1. června 2020 ve 22:38.
  Grillerka v něm napsala:

  Už ti je 20 alíku(ÍÍÍ)

  Příspěvek z 11. února 2020 v 19:40.
  007mary v něm napsal:

  (ÍÍÍ)