Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Alíkova miniškola HTML - 1. díl - formátování písma, tvrdá mezera

  vydáno  •  Co nového u mě! · Škola a poznání · Internet
  Seriál HTML - možnosti použití na Alíkovi (a jinde) patřil k nejoblíbenějším článkům Alíkovin. Mnoho z vás žádalo, aby se na stránkách opět objevil. Rozhodli jsme se, že to uděláme, i když nyní už příkazy HTML k úpravám vizitek nepotřebujete. Jistě je využijete třeba při tvorbě vlastních webových stránek či blogů.

  Alík u počítače, © Alík

  HTML je jazyk používaný například při tvorbě www stránek. Zkratka HTML znamená HyperText Markup Language. Kromě tvorby kompletních stránek se používá i pro formátování příspěvků v některých internetovách diskusích a podobně.

  Na serveru Alík.cz se v současné době HTML používat nedá. Proč už nejsou vizitky co bývaly, se dočteš v článku První jiná vizitka, kdy přibudou další? Protože uživatelé Alíka chodí i na jiné stránky a mnozí z nich si budou tvořit vlastní internetové stránky, přinášíme seriál o základech použití HTML.

  Pro začátek nabídneme jednoduché příklady některých příkazů jazyka HTML. Teprve později přineseme celkové informace o tom, jak se internetové stránky tvoří.

  Většina kódů HTML se uvádí v takových špičatých závorkách "<" a ">". Některé příkazy jsou párové. To znamená, že v místě, kde začínají platit, je příkaz, a v místě, kde jejich platnost končí, musí být ukončeny. Jiné příkazy jsou nepárové.

  Takže co konkrétně lze využít? Začneme tím nejjednodušším.

  Tučné písmo, kurzíva, podtržené, přeškrtnuté

  Tyto příkazy jsou párové. To znamená, že na konci platnosti musí být ukončeny. Takže například tučné písmo začíná <b> a ukončuje se </b>, tedy s lomítkem. Přehledně to vypadá takto:

  Jak se to napíše Co se zobrazí
  <b>tučné</b> tučné
  <i>kurzíva</i> kurzíva
  <u>podtržené</u> podtržené
  <strike>přeškrtnuté</strike> přeškrtnuté

  Zvýrazněné písmo

  Ke zvýraznění písma se používá příkaz <strong>.

  Jak se to napíše Co se zobrazí
  <strong>Zvýrazněné</strong> Zvýrazněné

  Toto písmo se většinou zobrazuje jako tučné. Podstatný rozdíl je v tom, že <b> znamená pouze to, že je to zobrazeno tučně, tedy jen jak to vypadá. Zatímco <strong> znamená především zvýraznění textu, které se většinou sice zobrazí jako tučné, ale nemusí to tak být vždy. Hlavní rozdíl je, že jde o zvýraznění nejen viditelné, grafické, ale hlavně významové, které je mimo jiné důležité například pro různé vyhledávače.

  Horní a dolní index

  Tento párový příkaz vám z písmen udělá horní a dolní index.
  To ani moc nejde použít pro normální text, jako spíš pro psaní vzorečků.
  Takže to se dělá takhle:

  Jak se to napíše Co se zobrazí
  <sub>dolní index</sub> dolní index
  <sup>horní index</sup> horní index
  Praktické možnosti použití:  
  H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> H2SO4
  a<sup>2</sup> + b<sup>2</sup> = c<sup>2</sup> a2 + b2 = c2

  Tak. Teď ještě jedna věc, která není tak důležitá, ale může se hodit:

  Tvrdá mezera

  To je věc, která není vidět, ale někdy je docela užitečná. Vypadá jako úplně obyčejná mezera, ale v textu se chová jako písmeno. Může se hodit v následujících případech:

  1. Když chceme, aby v místě mezery nedošlo k rozdělení textu na další řádek. Podle pravidel pravopisu se například nemá na konci řádku nechávat jednopísmenná předložka (v, s, z, k), což ale není tak zásadní věc. Ale můžeme chtít, aby se nám nerozdělilo velké číslo, kde máme číslice oddělené mezerami (například, když chceme napsat, že den má 86 400 vteřin, a nechceme mít 86 na konci řádku a 400 na začátku dalšího).
  2. Když chceme mít mezeru o určité velikosti. Normální mezery v normálním textu se nám někdy natahují nebo scvrkávají podle délky řádku, a někdy při napsání většího počtu mezer zůstane jen jedna. Když chceme velkou mezeru, můžeme ji napsat pomocí tvrdých mezer, pak zůstane velká.
  Jak se napíše tvrdá mezera?
  Takhle: &nbsp;

  No a praktické ukázky: To, že se to neoddělí na konci řádku, to se dá těžko ukázat, to mi musíte věřit nebo si vyzkoušet. Ale aspoň jak to vypadá:

  Jak se to napíše Co se zobrazí
  V&nbsp;posteli V posteli
  86&nbsp;400 86 400

  A jak se pomocí tvrdých mezer udělá velká mezera:

  Napíšeme:
  Velká&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;mezera

  A zobrazí se:

  Velká                              mezera

  Tak, to by snad pro dnešek stačilo. V příštím dílu si povíme o velikosti a barevnosti písmen, v dalších dílech o typu písma a o odkazech a možná ještě o něčem dalším. 

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 23. května 2012 v 18:16.
  marak70 v něm napsal:

  Je to super.

  Díky Alíku, je to dobré1 4 26