Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Alíkův výletník pokračuje... je libo štramberské uši?

  vydáno  •  Volný čas venku · Cestování · Česká republika
  Štramberk je milé malé městečko v Podbeskydí. Nevím, jestli jste o něm slyšeli, ale jestli ne, tak vám pomůžu v orientaci a řeknu vám, že toto město se nachází těsně vedle Kopřivnice (o které jste už jistě slyšeli díky jejímu proslulému muzeu Tatra). Z té se do Štramberka chodí pěšky 10 až 25 minut.

  Štramberk a Trúba, © Stanislav Drahný

  Já sama jsem krásu Štramberka poznala na vlastní oči, jelikož když jsem byla malá, tak jsme tam asi 2 roky bydleli. Teď jezdím za tetou do Kopřivnice, takže už automaticky do Štramberku chodíváme.

  Štramberk jsem navštívila i tyto prázdniny a získala tam společně se svojí sestřenicí spoustu krásných zážitků (a to hlavně také díky soutěži "Oraž si a vyhraj", o které se dozvíte na stránkách www.lasska-brana.cz). Právě pro to, co se dá v Beskydech, tedy vlastně ve Štramberku, zažít, bych vás s tímto spanilým městečkem ráda seznámila.

  Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Trúba. Z tohoto hradu zbyla jen věž, která dnes slouží jako rozhledna. S hradem je spojována pověst, že když se hrad stavěl (původně na kopci Kotouč), tak to, co lidé za den vystavěli, permoníci za noc rozbili. Toto se opakovalo několikrát, až to stavitelé hradu částečně vzdali. Ale vzdali to opravdu jen částečně, protože sice hrad nepostavili na Kotouči, ale nad náměstím, a tam s hradem permoníci už nic nedělali.

  Štramberk však nezdobí jen věž Trúba, ale například i jeskyně Šipka, kterou najdete v národním parku ve Štramberku. Jeskyně šipka je také nalezištěm kostí a nástrojů našich předků. Také samotný národní park je pěkný. Ve Štramberku naleznete například i panoptikum spojené s muzeem voskových figurín, muzeum Štramberka, nebo poměrně známé muzeum malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana.

  Ve Štramberku si můžete prohlédnout krásné roubené chaloupky, pěkné náměstíčko a štramberské arboretum. Málem bych zapomněla na tradici v pečení štramberských uší. Nebojte, nejsou to pravé uši, ale uši perníkové. Ty se spojují s legendou, že když Tataři napadli Štramberk a surově zabíjeli a okrádali obyvatelstvo, jeden večer se Štramberáci modlili, aby bůh seslal na Štramberk bouři.

  Bůh jakoby je vyslyšel a opravdu spustil velkou bouři. Vody bylo všude plno a jelikož tatarské ležení bylo poblíž vyschlé hráze, Štramberáci neváhali a vodou naplněnou hráz prokopali. Voda zaplavila vojenské ležení a když se tam později šli místní obyvatelé podívat, našli tam pytle nasolených lidských uší, které pravděpodobně Tataři měli přinést svému vládci. A od té doby se ve Štramberku pečou štramberské uši.

  Jelikož Štramberk leží v Beskydech (lépe řečeno v Podbeskydí), je okolo něj mnoho kopců. Hned vedle města je Bílá hora s vysílačem (rozhlednou). O pár kilometrů dál je Velký Javorník, a také nesmím zapomenout na Lysou horu, která je o větší kus dál a je to nejvyšší hora Beskyd. V Beskydech je ale i mnoho a mnoho jiných kopců a vrcholů se zachovalou přírodou a čerstvým horským vzduchem, ale o tom bych psala snad do vánoc...

  Vizitka autorky článku na Alíkovi hoperka-honey

  Další zajímavé články:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (15)

  nosák v něm napsal:

  cukroví kde

  miluju tyto sladké uši12625222118ale někdy232323

  Příspěvek z 2. listopadu 2008 v 19:54.
  TerííK v něm napsal:

  Kráása!

  Úžasné místo, krásná příroda, zajímavé památky!!

  Příspěvek z 18. října 2008 v 18:42.
  Super---Girlska v něm napsal:

  Reakce na Super---Girlska:

  Ten mail neni muj