Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Amazonský prales

    vydáno  •  ekologie · zahraničí

    Plocha amazonského pralesa se čím dál tím víc zmenšuje. Kácení bere domovy milionům živočichů, kteří nežijí nikde jinde na světě. Vypálené části jsou přeměněny nejčastěji na plantáže palmy olejné nebo kávovníků. Je ještě vůbec možné něco takového zastavit?

    Amazonský prales, © Rhett A. Butler

    Plíce světa, i tak se říká amazonskému pralesu. V poslední době se o něm však mluví spíše v souvislosti s kácením porostů v dané oblasti. Má to nejen obrovský vliv na kvalitu vzduchu celého světa, ale i na světové podnebí. Amazonský prales zastupuje 14 % všech lesních porostů na Zemi a žije zde nesčetně mnoho endemických živočichů. Svůj domov zde nachází 55 % všech papoušků na planetě Zemi a miliony druhů hmyzu, z nichž nebyly mnohé ještě ani objeveny. Žijí zde i různí lidoopi, plazi a roste zde hodně neobvyklých rostlin (vanilková orchidej) a vzácných stromů (ebenovník), z nichž většina tady byla ještě dříve, než vaše prababičky a pradědečkové. Teče zde i největší řeka světa, Amazonka.

    Všechnu tuto přírodní krásu však ohrožuje jediná věc. Tou věcí jsme my, lidstvo. I přes nesčetné pokusy o zastavení vůle většiny vždy zvítězila a kácení dál pokračuje. Brazilská vláda již sice připustila své pochybení, ale máme s tím co do činění i my v Evropě. K odlesňování totiž dochází kvůli výrobě potravin. Nadnárodní společnosti, vlády a dodavatelské řetězce se tak stávají spolupachateli toho, že se Amazonie obrací v prach. Vzácná zvířata vymírají. Mnoho zvířat již zahynulo. Takováto situace ale bohužel nepanuje jen v Amazonu, ale skoro ve všech pralesech a deštných lesech na světě.

    A co vy? Nechali byste to tak?

    Autorka: (14 let)
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (3)

    Příspěvek z 18. ledna 2022 v 9:06.
    Holka01 v něm napsala:

    Je to smutné. 5 tlapek

    Příspěvek z 18. ledna 2022 v 8:31, upravený vzápětí.
    Rohlajs v něm napsal:

    je to k zamyšlení. je pravda že suroviny potřebujem ale proč si to nedělaj na nějaké jiné ůrodné půdě a ne na tý z pralesa. nevražděj jen velkej les a zvířata ale časem všichni pochopí že vražděj i sebe protože nám časem kvůli tomu došel kyslík.článek je skvěle napsaný dávám 5 z 5 ťapek a to co napsal ten předemnou tak je docela ironie nemyslíte?

    Příspěvek z 18. ledna 2022 v 8:29, upravený vzápětí.
    Morell v něm napsala:

    Schválně, kdo má doma tiskárnu, vemte si balík papírů a podívejte se na původ papíru, který doma používáte.
    Ve škole jsme psali o ochraně Amazonky na papír balený v číně, dřevo původem z Brazílie.(amazonský prales)