Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Amenhotep IV. aneb Achnaton

  vydáno  •  historie

  Víte něco o tomto faraonovi? Kdy vládl? Kdo byla jeho manželka? Slyšeli jste někdy o Achetatonu? A co se stalo poté, co zemřel? To už si přečtěte... :-)

  Amenhotep IV. (Achnaton), © Trips In Egypt Team

  Achnaton byl velký vládce,
  v Egyptě však vládl krátce,
  snažil se o velké změny,
  bohužel byl poražený.
  Zavrhl všem Amona,
  propagoval Atona,
  to se kněžím nelíbilo –⁠⁠⁠⁠⁠
  pohromu to způsobilo.

  Amenhotep IV. byl synem Amenhotepa III. a jeho manželky, královny Teje. Výchovy se mu dostalo v kultivovaném prostředí plném umění a náboženství. O válku a lov se Amenhotep IV. příliš nezajímal. Údajně trpěl psychickou poruchou, která ho ovlivňovala po celý jeho život.

  Jako velice mladý panovník si vybral za manželku královnu Nefertiti, údajně nejkrásnější ženu na světě všech dob. O Nefertiti víme bohužel velice málo. Někteří historici tvrdí, že byla dokonce manželkou Amenhotepa III., a poté i jeho syna Amenhotepa IV.

  Vláda a náboženská reforma Achnatona

  Kněžím, kteří prosazovali boha Amona (dosavadní egyptský bůh, který vypadal jako člověk), se stal nový král trnem v oku. Faraón Amenthotep IV., který vládl asi v letech 1367–1350 před naším letopočtem, si uvědomil hrozící nebezpečí a rozhodl se k ráznému kroku... Po několika dekretech omezujících moc kněží, Amonův kult jednoduše zakázal.

  Tento panovník nebyl velký bojovník, bojům v zemi se vyhýbal až příliš. Vedl ale rozsáhlou korespondenci (El-amarnské dopisy nebo také Achetatonský archiv), která se nám dochovala až dodnes. Nejen v Britském muzeu jsou uloženy jeho diplomatické dopisy adresované sousedním vladařům – mezinárodní řečí tehdy nebyla egyptština, nýbrž akkadština.

  Faraon udělal ve starověkém Egyptě náboženský převrat. Vyhlásil návrat k prastarému bohu Slunce – Atonovi, který byl zobrazován jako sluneční kotouč s paprsky ukončenými lidskýma rukama.

  Tento bůh nebyl personou, nýbrž měl podobu symbolu. Pro Amenhotepa IV. a jeho ženu Nefertiti se stal předmětem lásky, začali uctívat přírodu a žhavé egyptské slunce.

  Panovník Achnaton a jeho rodina uctívají Atona znázorněného v podobě sluneční koule, © Jean-Pierre Dalbéra

  Achetaton – nové hlavní město Egypta

  Faraon se svou manželkou dokonce opustili Amonovo sídlo, Théby, a založili nové hlavní město. Jejich volba padla na dosud neobydlené město v poušti ve Středním Egyptě, kde dnes leží vesnice Tell el-Amarna. Hlavní město začalo velmi brzo vzkvétat.

  Král přijal jméno Achnaton. Podle jeho nového jména se pojmenovalo i nové hlavní město. To bylo nazváno Achetaton. Vyrostlo v holé pustině za několik měsíců (možná pár let) a nechyběly v něm ani nádherné paláce a ohromný chrám prosvětlený slunečními paprsky, který byl zasvěcen Atonovi.

  Město se rozléhalo podél východního břehu Nilu.

  Achetaton (Mapa ruin El-Amarny), © Rawpixel

  Nový umělecký směr

  Za vlády Achnatona a Nefertiti vznikl nový originální umělecký styl zobrazování postavy. Ten spočíval ve zvláštním prodloužení lebky, nafouknutém břichu, prodlouženém krku a očima ve tvaru mandlí. Styl byl přijat celým dvorem, jenž vyznával boha Atona.

  Video: Faraon Achnaton s manželkou Nefertiti a dětmi

  Co se stalo s Egyptem v době vlády Achnatona?

  Stát slábnul a říše se drobila. Nefertiti, královna Egypta, začala žít sama s dětmi a král si vybral spoluvládce (svého budoucího zetě). Přesto byl panovník posedlý ničením Amonova kultu natolik, že nevěnoval pozornost podmaněným národům, které se začaly osvobozovat z podrůčí Egypta.

  Odpor vůči Achnatonově vládě vzrůstal po celé jeho vládní období. Achnaton si to začal uvědomovat, avšak pozdě. Celkově tento panovník vládl asi 17 let a pravděpodobně svůj kratičký život neskonal přirozenou smrtí (nejspíš byl otráven). U jedné vraždy se však pomsta Amonových kněží nezastavila.

  Následovník?

  Achnaton s Nefertiti a dcerami, © Keith Schengili-Roberts

  Jelikož po sobě Achnaton nezanechal mužského dědice trůnu, protože měl pouze tři dcery (v některých pramenech se uvádí, že měl dcer šest, a to Maritaton, Meketaton, Aanchesenpaton, Nefernefruaton, Nefernefrure a Setepenré), jeho nástupcem se stal Smenchkaré, manžel jeho nejstarší dcery princezny Maritaton. Tomu se však dařilo ještě hůře než jeho tchánovi. Zemřel již po několika měsících své vlády a říká se, že ani on nezemřel přirozenou smrtí.

  Druhá Achnatonova dcera zesnula již za života svého otce, a proto musela na trůn nastoupit třetí a přitom nejmladší z dcer, Aanchesenpaton. Ta se provdala za stejně mladičkého Tutanchatona (Achnatonova synovce), který se později přejmenoval na Tutanchamon, a stala se královnou asi ve svých deseti letech. Tutanchamon nastoupil na trůn ve věku devíti let.

  Tutanchamon nastolil v zemi opět Amonův kult a přesídlil zpět do Wésetu (Théb). Zemřel ve svých necelých dvaceti letech, avšak bez potomka. Bývalé hlavní město Achetaton zaniklo prakticky ze dne na den. Amon zvítězil!

  Zdroje

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (3)

  Příspěvek z 30. května v 18:05.
  Slaygirl v něm napsala:

  To jsme se učili :-)
  Aspoň mi někdo pomohl na závěrečné testy

  Příspěvek z 29. května v 8:34.
  Morell v něm napsala:

  Tenhle faraón je některými lidmi nazýván historicky prvním monoteistickým vládcem, který uznával jediné božstvo a žádné jiné.
  Některé legendy, ať už jsou pravé nebo ne, tvrdí, že po jeho pádu a návratu k polyteismu se udál příběh Mojžíše a vyvedení z Egypta, původ židovského národa a tedy i prapůvod křesťanství a Islámu.

  Příspěvek z 29. května v 7:55.
  LucikPucik123 v něm napsala:

  HustýB-)