Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Andorra – drahokam ukrytý hluboko v Pyrenejích

  vydáno  •  Cestování

  Andorra. Země vysoko v Pyrenejích mezi Francií a Španělskem. Někteří o ní slyšeli jenom v hodinách zeměpisu a někteří o ní neslyšeli vůbec. V tomto článku si povíme pár základních informací a nějaké zajímavosti o tomto státě.

  Vlajka Andorry, © neznámý

  Andorra leží mezi Francií a Španělskem. Státní zřízení je parlamentní diarchie. To znamená, že se o vládu dělí dva lidé. V Andoře jsou to francouzský prezident a urgellský biskup.

  Hlavním městem je Andorra la Vella a má přes 22 tisíc obyvatel. Celá země má potom asi 77 tisíc obyvatel. Zajímavé je, že pouze 33 % obyvatel Andory jsou Andořané, nejvíce zde žije Španělů.

  Úředním jazykem je katalánština, jazyk podobný španělštině a portugalštině. Rodiče mají na výběr, zda jejich děti budou chodit do katalánské, francouzské nebo španělské školy. Většina však volí francouzské školy. Většina Andořanů mluví třemi až čtyřmi jazyky. První tři jazyky jsou francouzština, španělština a katalánština. Angličtina nebo portugalština je většinou jejich čtvrtý jazyk.

  Andorra je daňový ráj, zahraniční firmy zde platí zvýhodněné daně. Andorra nemá žádné přístavy, vlakové stanice, ani letiště, protože je to vnitrozemský stát vysoko v horách. Nejbližší vlaková stanice je 2 kilometry od Andorry, ve Francii. Nejbližší letiště je v Barceloně a v Toulouse. K oběma letištím se dostanete od Andorry zhruba za 3 hodiny jízdy autem.

  Já se chci podívat do Andorry co nejdříve, protože jsou zde úchvatné hory a příroda. Na každé prázdniny jezdím za prarodiči do podobného státu, který se jmenuje Lichtenštejnsko. Doufám, že Andorra bude ještě krásnější, ale na to si každý člověk musí udělat názor sám.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 24. června 2018 v 10:12.
  číča800 v něm napsala:

  Anonym2809: jj, každý má rád něco jiného.

  Příspěvek z 24. června 2018 v 8:56.
  Anonym2809 v něm napsal:

  číča800 nevadí že tě článek nezaujal, každý má jiný vkus. Mě se třeba moc nelíbí ty básně.

  Příspěvek z 23. června 2018 ve 21:45.
  číča800 v něm napsala:

  no... no... já mám radši články s příběhy, nebo básněmi. článek není sice extra odborný, ale jsou to prostě jenom informace. článek mně moc nezaujal.