Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Andulky - mluvící papoušci, nebo jen nudní ptáci?

  vydáno  •  Příroda · Zvířata · Chovatelství
  Toto téma jsem si vybrala proto, že andulky mám a pár zkušeností s nimi už jsem pobrala. Když si chcete pořídit andulku, myslete na to, že jsou velmi společenské a čistotné - proto je lepší, když spolu tvoří pár. To si totiž "povídají" a zároveň pečují o svá peříčka. Andulky si hodiny vydrží "povídat" a ještě dél vydrží pečovat o své peří.

  Andulka, © Hobby.cz

  Je lepší klec, nebo voliéra?
  Voliéra má tu výhodu, že v ní andulky mohou létat, v létě jim tam proudí čerstvý vzduch a pokud na ně svítí sluníčko, tak jim to dělá dobře. Ale pozor! Pokud na ně bude sluníčko svítit moc dlouho, mohly by i zemřít. Nevýhodou voliéry však je, že v zimě se jim musí buď zatopit (to dělával můj taťka - vždycky rozsvítil na noc žárovku a ta udržovala teplo), nebo je dát do klece do nějaké teplé místnosti. (To teď taky děláme, protože se zdražila elektřina.) Můžete je dát i do sklepa, pokud tam topíte kotlem. Výhoda klece je v tom, že v zimě nemusíte andulku nikam stěhovat, ale necháte ji tam, kde klec byla doposud. Nevýhodou je, že nemá dost prostoru na létání a klec se musí čistit minimálně jednou týdně.

  Co mají andulky rády k jídlu?
  Andulky v jídle nejsou vybíravé, ale když jim něco nechutná, dají to najevo svým křikem. (Moje andulky to tak dělají, ale nestává se to moc často.) Chutná jim zrní, listy pampelišky, ptačinec žabinec (roste skoro na každé zahrádce jako "plevel"), čistý list salátu a pokud chcete, aby vaše andulka měla i vitamíny, ve zverimexech jsou k dostání vitamínové preparáty. Ale pozor - nic, co dáte andulce ze zahrádky, nesmí být ošetřeno postřikem!

  Jak si andulku ochočit?
  V žádném případě ji násilím nechytejte - tak si její důvěru rozhodně nezískáte. Já jsem vždy pomaličku vešla do voliéry, natáhla ruku a pískala jsem u toho. Nedělala jsem žádné prudké pohyby, aby moje andulky pochopily, že jim nechci ublížit. Později se přestaly bát a můj Ferda mi dokonce začal lézt na ruku. Později, když jsem jim šla dát krmení, nebo jim vyčistit voliéru, přivítaly mě svým pískáním a skoro vždycky za mnou letěly. Může to trvat hodně dlouho, než si andulku ochočíte, ale musíte být trpěliví.

  Může andulka mluvit?
  Může! Ale neučte andulku moc slov najednou. Snažte se, aby pochopila, o co jde. Například když jí půjdete dát krmení, tak jí řekněte "ahoj". Dělejte to několikrát denně. Zkoušejte to tak dlouho, dokud se to vaše andulka nenaučí. Ale nečekejte, že bude mluvit dokonale. Zřejmě bude mluvit jako malé dítě. Mé andulky sice mluvit neumí, ale babička má jednu korelu a ta se naučila říkat: "Co to je? Tož co to co to co to je?"

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Carol11

  Další zajímavé chovatelské informace najdete na stránkách hobby.cz:

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (32)

  Příspěvek z 12. března 2009 v 18:50.
  luci999 v něm napsal:

  mám 2

  25´Já mám dvě Pepíčka a Aničku

  Příspěvek z 25. ledna 2009 ve 13:33.
  robot852 v něm napsal:

  andulka

  Já mám doma 8 andulek mám je ve voliéře. Až se mi z jara vylíhnou mládata hodlám se jedno si vzít a ochočit si ho.25

  Příspěvek z 16. ledna 2009 v 17:21.
  kajka4 v něm napsal:

  andlky

  ja mam 2 andulky pepu a pepinu a to je zazitek kazdy vecer se skubou a nydavaji si26