Mluvím z vlastní zkušenosti – moje angličtinářka s námi komunikovala výhradně v češtině a jediná anglická věta, kterou jsme kdy použili, byl povinný pozdrav na začátku hodiny. Jenom díky tomu, že jsem se začala včas učit sama, jsem udělala mezinárodní zkoušku FCE a domluvím se. Pokud mají někteří z vás podobnou smůlu, jako jsem měla já, nabízím vám několik rad jak svou angličtinu zdokonalit.
Rada číslo jedna – čtěte!
Ale ne české knížky, nýbrž ty anglické. Možná si myslíte, že to je na začátek trošku silné kafe, ale v dnešní době už to není problém. Vychází spousta knížek, které jsou přizpůsobené určité jazykové úrovni. Takže jen zajdete do knihovny či knihkupectví a podle úrovní popsaných na zadní části obalu knihy si vyberete tu svou a podle ní pak knížku, která vás zajímá. Další dobrou věcí jsou filmové scénáře. Dají se sehnat na internetu a pokud jste již měli možnost film vidět, budete si některé dialogy pamatovat a snáze jim porozumíte. Pomůže vám to i v rozvíjení slovní zásoby.
Rada číslo dvě – dívejte se na filmy!
Pro začátek si vyberte nějaký film, který dobře znáte, a sežeňte si ho na DVD. Pak si ho ale nepouštějte v češtině, ale v angličtině. Pokud vám to nepůjde, přidejte si české nebo anglické titulky, ale snažte se soustředit na mluvené slovo, které je v tuto chvíli nejdůležitější. Odkoukáte totiž určitý styl mimiky při vyslovování (což je důležitější spíš u francouzštiny, u angličtiny ani tak ne) ale hlavně i výslovnost samu.
Rada číslo tři – poslouchejte!
Nejlepší je poslouchat rádio – u nás naladíte třeba BBC (snadno ho můžete poslouchat i prostřednictvím internetu - www.bbc.co.uk/radio), ale určitě najdete i jiná rádia, která vysílají prostřednictvím internetu. Takhle můžete „odposlouchat“ správnou výslovnost, která se vám určitě bude hodit.
Rada čtvrtá a zároveň poslední – vytrvejte!
Pokud chcete umět anglicky opravdu dobře, je potřeba u studia vydržet. Samozřejmě že nejvíc vám dá studium v zahraničí, ale pro začátek stačí, když si vyzkoušíte některé z těchto rad. Pokud vytrváte, zlepšení se určitě dostaví a ve škole budou jistě učitelé příjemně překvapeni.
Možná, že máte ozkoušeno ještě něco jiného. Napište nám o tom do názorů pod článkem. A určitě by nás zajímalo, zda (a které) máte oblíbené webové stránky v angličtině. Například již zmíněná BBC má i část věnovanou dětem - http://www.bbc.co.uk/children