Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Anglie

  vydáno  •  Cestování · Čtenáři píší Alíkoviny · Zahraničí
  Anglie je největší ze zemí, které tvoří Velkou Británii (Spojené království Velké Británie a Severního Irska). Má více než 50 milionů obyvatel. Nedávno jsem tam byla na zájezdu se školou, tak jsem se rozhodla, že vám o této krásné zemi něco napíšu.

  Londýn po západu slunce, © Václav Brunnhofer

  Jak jistě víte, Anglie leží na ostrově. Je tedy několik možností, jak se sem dostat. Nejpohodlnější to je letecky, najdete zde jedno z nějvětších letišť na světě.

  Další možností je železniční doprava. Pod lamanšským průlivem totiž vede železniční tunel- Eurotunel. Z něj se za 20 minut dostanete z Calais ve Francii až do Folkestone v Anglii.

  My jsme se do Anglie dopravili trajektem ze zmíněného města Calais. Jet na trajektu je krásný zážitek. Výhodou je, že si sebou můžete vzít automobil. Asi za 1 hodinu a 45 minut jsme připluli do  anglického přístavu Dover. Zde jsou známé Doverské bílé skály.

  Nezapomeňte, že v Anglii se jezdí vlevo. K tomu jsou přízpůsobeny i automobily, místo pro řidiče je na pravé straně.

  Londýn

  Měst tak krásných, jako je Londýn je jen málo. Je to jedno z nejrušnějších měst na světě. Má asi 7 500 000 obyvatel, když si představíte, že celá Česká republika jich má 10 350 000, tak to opravdu není málo. Protéká jím řeka Tenže, pod kterou vede i pěší tunel, kterým jsme procházeli.

  Dominanty Londýna

  Když se řekne Londýn, tak se někomu z vás určitě vybaví patrové červené autobusy, typické černé taxíky či červené telefoní budky. Je to opravdu kouzelné město.
  Je málo míst na světě, kde najdete tolik památek a zajímavostí pohramadě. Některé jsme navštívili:

  Greenwich

  V této části města najdete Greenwichskou hvězdárnu a známý nultý poledník, podle něhož se určuje zeměpisná délka. Je zde vyznačen čarou, takže si můžete vyzkoušet, jaké je to stát jednou nohou na západě a druhou na východě.
  Je odtud krásný výhled na město.

  Londýnské oko (London Eye)

  Bylo do nedávna největší vyhlídkové kolo na světě. Teď je ale až druhé největší, neboť jej překonalo kolo v Singapuru. Londýnské oko měří 135 m. Je skutečně obrovské. Nese 32 kabinek. Otáčí se velmi pomalu, takže jedno otočení trvá asi 30 minut. Je zde krásný výhled na celé město.

  Tower Bridge

  Je to zvedací most přes Temži. Vedle něj stojí stará pevnost Tower ( odtud název Tower Bridge). Je to jedna z nejznáměnších londýnských památek.

  Westminsterský palác a Big Ben

  Podle mě nejkrásnější památka Londýna. V paláci sídlí parlament a na Big Benu jsou známé hodniny, snad nejspolehlivější na světě. Během 154 leté historie se zastavili jen několikrát. Svého času to bývaly největší hodiny na světě.

  Buckinghamský palác

  Je to oficiální sídlo britské královny. Před budovou stojí obrovský památník královny Viktorie.

  Koná se zde výměna stráží, jedna z největších turistických atrakcí. Je to opravdu nádherné, jestli se někdy do Londýna dostanete, určitě si na výměnu stráží udělejte čas.

  V Londýně je toho opravdu nesčetně, tak přejdeme k dalším krásným místům Anglie.

  Brighton

  Nachází se na jižním pobřeží Anglie. Je to centum zábavy, turistiky a najdete zde známé školy a univerzity, lázně a spoustu dalšího. Je zde celkem teplé moře a pěkné počasí, takže sem Angličané jezdí často na dovolenou. Město mi připomíná Monte Carlo. Jsou zde herny, bary, zkrátka to tu žije. Royal Pavilion- bývalý královský palác s vyjímečnou architekturou vypadá opravdu skvostně. Jako kdyby jste se náhle ocitli v Indii.

  Portsmouth

  Známé přístavní město, místo odpočinku mnoha slavných lodí, stojí zde mimo jiné i loď královny Viktorie, s kterou Angličané porazili Francouze v bitvě u Trafalgaru. Má 90 děl.

  To je to hlavní, co jsem na zájezdu v Anglii viděla. Celá Velká Británie je nádherní země a doufám, že se sem ještě někdy podívám a všem kamarádům z Alíka doporučuji, aby sem také někdy zajeli.


  Vizitka autorky článku na Alíkovi Anduse 

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (43)

  Příspěvek z 17. července 2008 v 19:15.
  Elki v něm napsal:

  Chci tam bydlet

  Jó já v Anglii byla na konci června a bylo to tam supr!! Byli jsme ubytovaní v rodinách a měli dceru stejně starou jako já takže jsem si našla kámočku a taky měli 4 kočky a bylo to good a londýn je taky dobrej . Hlavně to london eye a chtěla bych tam bydlet a to, že tam jsou ty baráky stejný to je sice pravda ale ten samej problém je tady s panelákama já v něm bydlim v Praze na jižňáku a než jsem našla ten náš tak mi to trvalo 2121

  Příspěvek z 2. července 2008 ve 14:56.
  FunGirl- v něm napsal:

  strejda bydlí kousek od londna ...

  25

  Příspěvek z 2. července 2008 ve 13:11.
  oslíček42 v něm napsala:

  Śestra

  od moji kamošky sestra tam bydlí444425