Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Anička naděluje komiksovým hrdinům superschopnosti. Co by vybrala sobě?

  vydáno  •  jak se stát... · internet · malování
  Folmíci – hrdinové komiksu Aničky Voříškové zažívají díky superschopnostem všechno možné. Díky kresleným příběhům však už leccos zažila i jejich autorka. Před rokem za svůj projekt získala cenu na soutěži JuniorInternet. O rok později si za Folmíky přivezla cenu z mezinárodní soutěže v Bruselu.

  Jak by ses čtenářům Alíkovin představila?
  Jsem normální čtrnáctiletá holka, která chodí na osmileté gymnázium. Ve volném čase nejraději kreslím, maluji a vytvářím počítačovou grafiku. Svoji tvorbu uveřejňuji na osobním blogu www.mystann.blog.cz. Svou přezdívku mám i na Alíkovi – Cléo. Kromě toho hraji mnoho let divadlo a ráda čtu. 

  A teď ještě představ Folmíky.
  Projekt Folmíci funguje na webových stránkách www.folmici.cz. Jsou to stránky pro děti přibližně od osmi do patnácti let. Stránky se týkají postaviček, které vystupují v komiksu. Od toho se odvíjí další náplň stránek, ať už seriál nebo klub pro fanoušky Folmíků, rozsáhlé dětské fórum, soutěže apod.

  Co tě přivedlo k rozhodnutí začít kreslit komiks?
  Kreslení jsem se věnovala odjakživa, je to můj největší koníček. Komiks jsem začala kreslit asi v devíti letech, ale tehdy ještě nebyl o mých vlastních postavách. Později mi mamka poradila, abych začala kreslit své vlastní hrdiny. A tak vznikli Folmíci.

  Míša Macháčková zpovídá autorku komiksu Folmíci, Annu Voříškovou.

  Jak je to s postavami tvého komiksu? Inspirovala ses mezi svými kamarády?
  Ne, Folmíci jsou úplně smyšlené postavy. Komiks měl být původně jen o třech dívkách. Komiks o dívkách by ale byl jen pro holky a to jsem nechtěla. Můj komiks má být pro všechny děti. Proto je v komiksu jedna holka - Lola a dva kluci - Honza a Filip. Jsou to děti ve věku kolem třinácti let, které mají superschopnosti a v komiksech i v seriálu zažívají nejrůznější dobrodružství.

  Jádrem tvých stránek je tvůj vlastní komiks. Jak a koho úplně původně napadlo "vyjít" s Folmíky do světa?
  S mamkou jsme se shodly, že nemá smysl kreslit Folmíky a schovávat je doma v šuplíku, když je můžu vystavit na web. Tehdy jsem založila blog folmici.blog.cz, který už nefunguje. V říjnu loňského roku jsme za pomoci programátora Jana Brabce rozjeli web www.folmici.cz.

  Technické zpracování má tedy na starosti programátor. Co je tvým úkolem?
  Starám se o veškerou grafiku webu, spolu s mamkou se pak dennodenně věnujeme tvorbě obsahu stránek. Píšeme články, vymýšlíme soutěže a snažíme se všemožně vyjít vstříc uživatelům stránek.

  Na webu nejsou jen díly komiksu, ale také soutěže a další aktivity. Je možné říct, kolik času ti všechno kolem webu zabere (třeba týdně)?
  Téměř veškerý volný čas doma. Několik hodin denně.

  První série komiksu jsou kresleny pastelkami, ale například v záhlaví webu máš už počítačově upravované obrázky. Jakou technikou tedy svoje Folmíky kreslíš?
  Komiks jsem kreslila pastelkami, ale další sérii už plánuju kreslit celou na počítači. Prozatím vždycky obrázky předkreslím ručně, naskenuju je do počítače a tam je upravuji. Snažím se, aby se dětem moje obrázky líbily, proto se neustále učím nové techniky.

  Co pro tebe znamenala loňská výhra v Junior Internetu?
  Junior Internet pro mě byl odrazovým můstkem, viděla jsem, že můj projekt má úspěch. Byla to obrovská motivace pokračovat a snažit se, aby byl komiks pořád lepší a lepší.

  Folmíci Filip a Alice v Bruselu.

  Jak probíhala tvá účast a následná výhra na soutěži E-skills week?
  E-skills week je celoevropská soutěž související s internetem, kde jsem byla nominovaná jako loňská vítězka Junior internetu. Protože je E-skills celoevropská soutěž, bylo vyhodnocení v Bruselu. Byla jsem nominovaná do kategorie Digitální dovednosti - ženy, ale až na místě jsem se dověděla, že jsem v dané kategorii vyhrála první místo.

  Co na tvé úspěchy říkají kamarádi?
  Moji spolužáci vědí, že Folmíky vytvářím, vědí, že jsem byla úspěšná, ale sami jejich čtenáři většinou nejsou, protože jsou moje stránky určené pro mladší děti. Jinak ale ve škole reaguju jen, když se mě na Folmíky někdo zeptá. V žádném případě nechodím a neříkám "Já jsem ta autorka Folmíků".

  Máš své oblíbené ilustrátory, případně komiksové postavičky?
  Jsem sběratelka komiksů, takže mám opravdu mnoho oblíbených autorů. Za zmínku stojí hlavně Garfield Jima Davise. Poslední dobou se začínám zajímat o francouzské a belgické komiksy (Titeuf, Les Nombrils,…)

  Ve víru hudby

  V kreslení jsi samouk nebo navštěvuješ nějaký kroužek?
  Chodím na dva výtvarné kroužky týdně. Na těchto kroužcích se ale věnujeme převážně malbě, takže by se dalo říci, že jsem v kreslení samouk.

  Hodláš se stát slavnou kreslířkou komiksů?
  Já Folmíky kreslím především pro fanoušky, kteří se na každý nový díl těší. A co bude jednou? Kdo ví.

  Lola, hrdinka komiksového příběhu Folmíci.Kdybys mohla získat nějakou superschopnost pro sebe, jaká by to byla?
  Pokud jde o mne, asi bych si vybrala neviditelnost (jedna s Loliných schopností) a schopnost udělat svého dvojníka (jedna s Filipových schopností) ;).

  Další zajímavé články:

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 30. října 2010 v 9:05.
  vavrovka10 v něm napsala:

  Folmíci jsou super

  Jsou super. Ten komiks, postavy, bobovy stripy, klub, no prostě všechno.

  PS: Jsem tam jako vavrovka10.2526

  Příspěvek z 29. srpna 2010 ve 12:59.
  lukášfilip v něm napsal:

  Reakce na tinulinka249:

  Ehm, tinko, co jiného mohla Mystann dělat. Tvoje chování na stránkách je slušně řečeno hloupé. 21

  Příspěvek z 3. srpna 2010 v 15:13.
  Cléo v něm napsal:

  Reakce na tinulinka249:

  tinka, ty jsi dala důvod mně, víš? Neustále jsi se na stránkách chovala tak, jak by ses tam chovat neměla. Mnohokrát jsme tě varovali, tobě to bylo ale jedno...