Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    AniFest – jeden festival ve dvou městech

    vydáno  •  Škola a poznání · Kultura · Filmy · Rodičům
    O mezinárodní festival animovaného filmu AniFest byl tak velký zájem, že už se do Třeboně nevešel. Pořadatelé situaci vyřešili šalamounsky. Na jihu Čech nechali pomyslný hlavní stan, tedy mezinárodní porotu a odbornou veřejnost a přidali další město, severočeské Teplice. Na přehlídku animovaných filmů se tedy mohou letos těšit diváci jak v Třeboni, tak v Teplicích.

    Školička animace, AniFest 2007, Třeboň, © Radkaa

    Teplice přivítají hlavně studenty uměleckých škol a rodiny s dětmi. Zájemci nepřijdou ani o promítání soutěžních snímků, navíc tu budou oblíbené Školičky animace, kde nejen uvidíte, ale také ozkusíte jak vzniká animovaný film.

    Třeboň a Teplice. Co mají společného?

    Kromě toho, že jména zmíněných měst začínají na písmeno T, jsou to známá lázeňská města. V roce 2009 se zároveň obě tato města stávají hostiteli 8. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest.

    Lázně v jihočeské Třeboni jsou proslulé rašelinovými zábaly. Neméně známé je také zdejší rybářství - největší v České republice i v Evropě. Hned za hradbami města můžete obdivovat rybník Svět. Lákavým cílem turistů je také renesanční zámek ze 16. století.

    Severočeské Teplice (jak sám název města napovídá) vděčí za svůj věhlas termálním pramenům. Lázeňské město Teplice je obklopeno shluky kopců vzniklých pradávnou vulkanickou činností.

    Objev prvního horkého pramene pochází z roku 762. Díky tomu se Teplice pyšní nejen označením nejstarší české lázně, ale také nejstarší středoevropské lázně! Archeologické nálezy z římských dob totiž svědčí o jejich využívání již na přelomu letopočtu.

    Školičky animace

    Možná budete překvapeni, jak dlouho trvá, než se takový animovaný film může vydat za diváky. Ačkoli dnes už v mnohém pomáhá tvůrcům technika – počítače, filmové kamery, i tak je výroba animovaných filmů záležitost jen pro velmi trpělivé povahy.

    Jak rozhýbat filmové obrázky?Ve školičkách animace si můžete zkusit nejen některý z postupů vzniku animovaného filmu. Zároveň snadno pochopíte, jak se do obrázků dostane pohyb. K tomu dobře slouží přístroj zvaný praxinoskop. Poprvé ho sestrojil v roce 1876 francouzský vědec Emile Raynaud. Ve svých sbírkách ho má i pražské Národní technické muzeum.

    Praxikoskop se dá zjednodušeně popsat jako otáčivý buben, po jehož obvodu jsou v horní části obdélníková okénka. Do spodní části bubnu vložíte pás s obrázky rozfázovaného pohybu. Když buben roztočíte a přitom sledujete obrázky skrz obdélníková okénka, uvidíte více méně plynulý pohyb – obrázky ožívají, namalovaná figurka se opravdu hýbe.

    Děti jako diváci i soutěžící

    Anifest

    www.anifest.cz

    Třeboň 1. - 4. května

    Teplice 7. - 10. května

    Děti se na AniFestu neobjevují pouze jako diváci nebo účastníci školiček animace. Ty, které animovaný film zajímá delší čas, se mohou přihlásit do samostatné soutěže. 

    Do finále soutěžní kategorie filmů vytvořených dětmi letos vybrala porota 10 filmů ze sedmi zemí světa (Indie, Belgie, Polsko, Portugalsko, Česká republika, Tchaj-wan a Itálie). Více se o nich dozvíte na stránkách www.anifest.cz

    Autor:

    Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

    » přejít do diskuse

    Diskuse k článku  (11)

    Příspěvek z 9. května 2009 ve 20:00.
    mates33 v něm napsal:

    martinka

    jestli existuje trebon to je otazka  to vi i maly dite23

    Příspěvek z 29. dubna 2009 v 16:08.
    maruškamňau v něm napsal:

    maruškamňau

    222222Kde Je Vubec Třeboň?222222

    Příspěvek z 17. dubna 2009 ve 20:16.
    misoben v něm napsal:

    ?jo?

    kdo tamjede to má super o26