Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Animace - Animátor - Moje budoucí povolání

  vydáno  •  Povolání

  V tomto článku se dozvíte, co to je animace, a druhy, na které se dělí.

  zrzavý pán, © Leksíkmikoka

  V budoucnu bych chtěl pracovat jako animátor, a proto jsem se rozhodl napsat tento článek, sestavený pouze z mých vědomostí.

  Animace je vlastně způsob, jak předat diváku určitou informaci, ať už užitečnou, nebo ne. Slovo animace můžeme brát jako sloveso, což znamená, že animujeme, nebo jako podstatné jméno, což je vlastně produkt naší animace. Když o někom říkám, že animuje, znamená to, že udává určitý objekt do pohybu. Existuje bezpočet technik animace, většinou ji dělíme na 3 druhy: 2d animaci, 3d animaci a stop motion animaci.

  2d a stop motion si jsou podobné. Při 2d animaci zakreslujeme na papír nebo do počítače každý nepatrný pohyb objektu, který animujeme, a potom velkou rychlostí za sebou přehráváme všechny obrázky, při technice stop motion vyrábíme loutku a vlastnoručně jí o kousek pohneme, vyfotíme a celý proces opakujeme, než naší loutce například zvedneme ruku. Potom také přehrajeme velkou rychlostí všechny fotky za sebou.

  Při 3d animaci vytvoříme ve speciálním programu svůj 3d objekt a tomu přidáme „kosti“, které přesouváme, a podle toho se náš objekt pohybuje. Takto můžeme animovat i 2d, taky si v programu nakreslíme objekt a k němu kosti, nastavíme, co jaká kost bude ovládat, a je to! Tímto způsobem se animuje tak, že př. máme panáčka, a abychom mu zvedli ruku, nejdříve na timelinu vytvoříme bod, ve kterém je v základní poloze, pak posuneme kursor na timelinu o kus dál a zvedneme mu ruku, také vytvoříme bod a hotovo, máme úsek videa, kde panáček zvedá ruku, pak video stačí jen uložit.

  Kdybyste se o animaci na počítači zajímali,
  tady máte pár programů:
  AnimeStudio pro 10
  Cinema 4d
  OpenToonz
  Blender
  Pencil2d
  Adobe After Effect CC

  Tato animovaná videa udělaná v technice stop motion:

  A toto video je můj první pokus o 2d animaci (vypadá to docela špatně):

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 12. dubna 2018 v 10:07.
  panglaq v něm napsal:

  No konečně zas vyšlo něco kvalitního ;-) V jakém programu se prosím dělal ten film o životě na jiných planetách? :-D

  Příspěvek z 9. dubna 2018 v 18:34.
  007mary v něm napsal:

  $>$>;-);-)@)->-@)->-

  Příspěvek z 8. dubna 2018 v 15:08.
  matisek005 v něm napsal:

  Skvěle zpracovaný článek! Ten první pokus je docela dobrý, akorát se trochu nepovedlo zprůhlednit pozadí animace (Myslím ty bílé šmouhy vedle hlavy.) ;-). Jinak, mě animování baví :-)(Nejradši dělám v Pencilu2D.), ale živit bych se tím nechtěl 8-o.