Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Aspergerův syndrom

  vydáno  •  Zdraví

  Aspergerův syndrom je evidován jako porucha autistického spektra, já ho jako ale jako poruchu nevnímám. Je to pro mě povahový rys. I tak je občas těžké žít s touto zvláštností a dnes bych vám o tom ráda něco řekla.

  Aspergerův syndrom, © Myšoňka

  Co to je aspergerův syndorm?
  Aperger je vrozená porucha autistického spektra. Poprvé ji roku 1944 popsal rakouský pediatr Hans Asperger. Lidem s aspergovo syndromem se říká buď aspergeři nebo femiliérně aspíci. Pozor ale, někomu tato označení vadí, vždy se toho určitého člověka zeptejte!

  Kdo je neurotypik?
  Neruotypik, neboli NT, je nejspíš většina z vás. Znamená to, že tento člověk je normální a jeho mozek funguje přesně tak jak má. Je to člověk bez poruchy či odlišnosti.

  Jak se aspík pozná?
  Teď budu mluvit zejména o svých zkušenostech, u každého aspíka to nemusí být stejné.
  Takže nejdřív - mluvíme jako profesoři. Aniž bychom si to uvědomovali, používáme odborné termíny. Pořád. Vždy a všude. Nepoznáme sarkasmus, což je často velký problém... Samomluva je dost častá věc u autistů obecně a aspíci nejsou výjimkou. Aspie děti si obecně víc rozumí se staršími lidmi. Aspergerům syndrom se často pojí s depresemi, úzkostmi či podobnými problémy, protože je pro nás zkrátka těžké rozumět „běžnému světu“, neboli světu neurotypiků. Taky býváme emočně nestabilní, v tomto bodu ovšem opatrně, většina lidí v průběhu dospívání nebývá emocionálně stabilní. Vše bereme doslovně a neumíme číst „mezi řádky“. Lidé si taky často myslí, že aspíci jsou drzí. My ve skutečnosti jen neodhadneme co si můžeme a nemůžeme dovolit, nevíme, čím NTčka urazíme a čím ne. Také se nám špatně rozeznávají autority, takže můžeme mít problémy s učiteli. Doopravdy jsme ale nikomu nechtěli ublížit a ještě dlouho nás to mrzí. Hodně aspíků bývá hypersenzitivní, což znamená, že nás ruší i bzučení zářivek při testu. A poslední, možná trochu překvapivá věc, nemáme rádi fyzický dotyk. Prostě se nám nelíbí, když nás někdo, kdo nám není extrémně blízký (tím myslím rodiče, partner), objímá. Ideální pozdrav je tudíž třeba podání ruky, ne objímání.

  Jak zacházet s aspíky?

  1. Buď spravedlivý a poctivý. Jsem taková a nedokážu si představit, že někdo jiný není.
  2. Nepřetvářej se, nepoznám to!
  3. Upřesňuj. Jakmile řekneš cokoli nepřesně, budu požadovat dovysvětlení.
  4. Neříkejte to, co nemyslíte vážně!
  5. „Opakování je základem řádu a řád je jejich jistota“
  6. Nenarušuj moje rutiny!
  7. Potřebuji jistotu, poskytni mi ji.
  8. Prosím, nesnaž se mě měnit.

  Co si přečíst, pokud vás to zajímá, nebo máte na Aspergerův syndrom podezření?
  „Aspergerka“ – Rudy Simone
  „Dost dobře nenormální“ – Denise Linkeová
  nebo
  „Povím vám o Aspergerově syndromu“ – Sude Welton

  Kdo má/měl Aspergera?
  Tak asi ten nejznámější... Albert Einstein. Dále Sheldon Cooper nebo dokonce Greta Thunberg.

  Děkuji za přečtení, Pokud byste se na něco chtěli zeptat nebo si popovídat, napište.

  Vaše Myšoňka <3

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (26)

  Příspěvek z 26. července 2020 v 8:49.
  Janču v něm napsala:

  čtu to po delší době a vypadá to že aspergerův syndrom opravdu mám. Občas jsem dokonce schopná být trochu agresivní a při záchvatu řvu a pištím. K tomu všemu strašně koktám a lidi mě mají za nejdivnějšího člověka na světě

  Příspěvek z 18. dubna 2020 ve 20:18.
  Pralinka2 v něm napsal:

  Dovolil bych si připomenout, že stejně jako jiné poruchy nebo onemocnění i tato může mít různou intenzitu a závažnost. Kromě lidí, kteří mají plně rozvinuté všechny příznaky a jsou ideálním exemplářem do příslušné učebnice, jsou mraky lidí, kteří mají určité příznaky této poruchy, ale ne všechny a jen v jisté míře, takže při běžném fungování se to na nich ani na první pohled nepozná, ale může se to projevit třeba při nějakém větším stresu nebo zátěžové situaci.

  Příspěvek z 18. dubna 2020 v 8:40.
  Myšoňka v něm napsal:

  Tak píšu :D
  Pokud máš vlastní podezření na Aspergerův syndrom, promluv si s mamkou, až nebude karanténa můžete zajít k psychiatrovi. Kdyžtak si můžeš zkusit tenhle test: www.rdos.net/cz/ , vím, že to není nic co by nahradilo odbornou diagnózu, ale myslím že jeho výsledky sedí a i podle otázek mi přijde, že je fakt dobře sestavený.
  To že má někdo podobné vlastnosti jako aspíci nemusí nutně znamenat, že aspík je, takové to „Tohle přece děláme všichni“ může být dost zavádějící, protože ano, některé věci lidi dělají, ale v menším množství, nebo je tolik neprožívají a podobně.
  Takže- promluv si s mámou a něco si o tom přečtěte z odbornějších publikací. To že na tebe seděl můj popis nemusí znamenat, že jsi opravdu aspík, ale může. Držím palce!