Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Au-pair, aneb práce s dětmi v zahraničí

  vydáno  •  Povolání

  Slyšel/a jsi už o pojmu au-pair [výslovnost „ó pér“]? Jedná se o velmi rozšířenou možnost, jak si zdokonalit cizí jazyk, poznat cizí kulturu a ještě si i vydělat menší peníze. Zajímá tě víc? Tak to jsi tu správně.

  Tower Bridge - Londýn, Anglie, © Deniq

  Au-pair může být kluk i dívka, převážně od 18 let. Je to označení pro člověka, který se odstěhuje do zahraničí, aby si zdokonalil cizí jazyk a poznal novou kulturu. V této zahraniční zemi bydlí au-pair v tzv. host family = hostitelské rodině, které pomáhá s péčí o jejich děti a s drobnými domácími pracemi. Za tuto výpomoc hostitelská rodina poskytuje ubytování a stravu v jejich domě zdarma, týdenní kapesné a přispívá na jazykové kurzy.

  Kdo se může stát au-pair a jaké jsou podmínky?
  Au-pair může být kdokoli, kdo má zájem poznat novou kulturu a naučit se cizí jazyk, kdo má rád děti a chce se naučit nové věci. Je jedno, jestli jsi kluk nebo holka. Podmínky se liší v každé zemi, ale převážně ti musí být více než 18 let (v USA 21 let), musíš umět aspoň základy cizího jazyka, kterým se v dané zemi mluví. Je důležité mít kladný vztah k dětem a zkušenosti s péčí o ně - přeci jen se o ně budeš starat a trávit s nimi čas. Dále některé rodiny potřebují, abys měl/a řidičský průkaz (v USA je to nutnost). Je dobré, pokud jsi nekuřák - hodně rodinám na tom záleží a nepřejí si, aby se v přítomnosti jejich dětí kouřilo.

  Jaké jsou výhody?
  Poznáš novou zemi, zdokonalíš si cizí jazyk, můžeš navštěvovat jazykové kurzy. Za to, že budeš rodině pomáhat s dětmi, budeš dostávat týdenní kapesné. Rodina ti poskytne samostatný pokoj a jídlo zdarma. Budeš mít volné víkendy, takže se můžeš vydávat na výlety do okolí a cestovat. Najdeš si nové přátele z různých koutů světa.

  Do jaké země se můžu vydat?
  Češi jsou nejčastěji au-pair v Anglii, v USA, v Německu, ve Francii, ve Španělsku a nebo i ve Švýcarsku či na Islandu. Samozřejmě se můžeš vydat kamkoli, kde je poptávka. Mám několik přátel, kteří byli například v Číně, ve Spojených arabských emirátech, v Egyptě nebo v Austrálii či na Novém Zélandu. Pozor! Do některých zemí je povinnost mít VÍZUM.

  Na jak dlouho je au-pair pobyt?
  To vždy záleží na tobě - hodně lidí jezdí jen přes letní prázdniny na 2 měsíce, někteří stráví u rodiny 3 měsíce, někdo půl roku, někdo je v hostitelské rodině i více než rok. Nejčastěji však rodiny hledají někoho na 6-12 měsíců. Nejlépe na celý školní rok.

  Jak se k takové „práci“ dostat?
  Je důležité uvědomit si, že au-pair není práce. Jedná se o zahraniční studijní pobyt. A hostitelskou rodinu lze najít buď na různých internetových stránkách, nebo na facebookových skupinách, kam píšou inzeráty au-pair, kteří už jsou u nějaké hostitelské rodiny delší dobu, chystají se odejít a hledají za sebe náhradu. Je důležité vždy požádat rodinu o reference a o kontakt na jejich předchozí au-pair - ať ti může říct, se se mu/jí v rodině líbilo, nelíbilo a podobně.
  Jestliže máš strach hledat si něco sám/sama, existuje i několik agentur, které ti se vším pomůžou a najdou ti hostitelskou rodinu. Samozřejmě to není zadarmo. Nicméně v některých případech to jinak než s agenturou nejde, například do USA, do Austrálie nebo do Číny, prostě do zemí, kam potřebuješ vízum.

  Na co si dát pozor?
  Je důležité dávat si pozor na chování hostitelských rodin, se kterými jsi v kontaktu. VŽDY požaduj hovor například na Skypu, abys věděl/a, jací jsou, jak na tebe rodina působí a jestli jsi schopný/á s nimi mluvit. Vzájemné sympatie jsou velmi důležité. Dále si musíš dávat pozor na podezřelé chování - pokud nějaká rodina nabízí o hodně víc peněz, než je v dané zemi běžné, je to podezřelé a mohlo by se jednat o podvodníky, kteří by ti mohli ublížit. Vždy je nejlepší mít kontakt na jejich předchozí au-pair a na vše se zeptat.

  Jak jsem se já rozhodla být au-pair? Co mě k tomu vedlo? Jak dlouho to dělám? V jaké jsem zemi? Jak probíhá můj běžný den? Tak o tom zase příště. @)->-

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (2)

  Příspěvek z 25. května 2018 v 18:53.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  zajímavé

  Příspěvek z 25. května 2018 v 5:55.
  dennisvet v něm napsal:

  Moc zajímavý článek, tohle téma mě už delší dobu zajímá :)