Před několika miliardami let vznikla naše planeta. Než však získala podobu jakou má dnes trvalo to ještě milióny let. Dříve totiž existoval jen jeden kontinent, tzv. Pangea. Ta se postupně rozdělovala na několik částí - kontinetů (Evropa, Amerika, Afrika, Antarktida, Asie a Austrálie). A právě o Austrálii se v tomto článku dozvíš více. Hlavně o její fauně (svět zvířat) a flóře (svět rostlin).
Když se začaly na Zemi vyvýjet vhodné podmínky pro život, měli jsme pořád jen jeden kontinent, "pangeu". Brzy se však část odtrhla a vznikla Austrálie. A pouze na této části naší planety přežili někteří vyjímeční živočichové a rostliny až dodnes.
O kterých mluvím? No přece o těch nejtypičtějších: zvířata jako koala, ptakopysk, ďábel medvědovitý, nebo klokan. Z rostlin je to např. blahovičník, nebo baobab. Ale víš o nich něco? Jak vypadají? Jak žijí? Tak čti dál!
Tohle malé zvířátko, které se podobá spíše mědvědovi než opici, žije na stromech. Ale ne na ledajakých. Žije pouze na různých druzích eukalyptů, neboli blahovičníků. Je pravda, že se z nich často nehne ani na krok. Na tomto stromě má totiž vše, co potřebuje. Tím je listí a kůra, kterými se živí. Koala dokonce nepotřebuje ani vodu. Prospí 20 hodin denně a zbytek času stráví hledáním těch nejlepších a nejchutnějších lístků. Mláďata jsou tak malá, že při narození nemají více než jeden gram. Proto je matka nosí 6 měsíců ve svém vaku a potom na zádech. V dřívějších dobách byla koala lovena pro svou kožešinu, dnes už je ale ohroženým a chráněným druhem.
Ptakopysk podivný
Zvláštní jméno tohoto zvířátka je zcela pochopitelné vzhledem k tomu, jak vypadá. Má totiž čelisti s placatým, kachním zobákem. Ocas porostlý srstí se podobá bobřímu. A mezi prsty má plovací blány, protože žije ve vodě. Váží okolo 2 kilogramů. Klade vejce, i když je to savec. A savci, jak je známo, rodí živá mláďata. Když se mláďě vylíhne, dostane jako všichni ostatní savci mateřské mléko. Právem je možná nejpodivnějším živočichem na zemi.
Jinak také řečený "tasmánský čert". Jistě znáš postavičku z Walta Disneye. Tomu skutečnému se však příliš nepodobá. Tohle zvířátko má velikost menšího psa a vypadá spíše jako medvěd. Má však ostré zoubky, a když je v nebezpečí dokáže se zuřivě bránit. A proč vlastně tasmánský? Tenhle malý ďáblík je totiž také ohroženým druhem a žije pouze na jednom Australském ostrově, zvaném Tasmanie.
Klokan
Tihle skokani žijí sice jen v Austrálii, ale na rozdíl od těch předešlých zvířátek je můžeš potkat v každé větší Zoo, např. v Praze. Nejlépe se jim daří v polotravnatých nížinách, kde mají dostatek potravy. Jsou býložravci (živí se pouze rostlinou stravou). Klokan vypadá sice mile, ale pokud jsi jej nikdy neviděl, můžeš se napoprvé divit. Dorůstá totiž délky až 3 metrů (z toho měří 1 metr ocas) a váží mezi 20 a 90 kilogramy. Jeho postava je zvláštní. Má docela malou hlavu a velkou spodní část těla. Krátké přední nohy slouží spíše k uchopování potravy. Zato zadní jsou o dost větší a velmi svalnaté. Dokáží vyvinout rychlost až 50 kilometrů za hodinu, což je pro představu nejvyšší povolená rychlost aut ve městech :-) Odrazit se mohou do výšky až 3 metrů, nebo do dálky 10 metrů. Mláďata jsou po narození asi 2 centimetry velká a musí proto žít ještě 3 měsíce ve vaku.
Blahovičník (nebo-li Eukalypt)
Tento strom je velice důležitý pro medvídka koalu. Je to jeho jediný zdroj obživy. Dorůstá obřích rozměrů (do sta metrů), ale známe také menší druhy v podobě keříků. Jeho kořeny jsou velice silné a rostou hluboko do země (až 15 metrů). Někdy je totiž těžké dostat ze země dostatek vláhy.
Baobaby nerostou pouze v Austrálii, ale také např. v Africe. Jsou také velmi vysoké. Nedosahují však výšky blahovičníků. Oproti nim se ale mohou dožít vysokého věku. Stromy, které mají mohutné kmeny, jsou nejstarší. Některé mají i tisíce let.
Pokud tě tohle téma zaujalo a chtěl by ses dozvědět mnohem více o Austrálii, "protinožcích" a jejich životním stylu, můžeš navštívit stránky www.klokan.wz.cz. Najdeš zde zápisky z deníku cestovatele.