Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Autobiografie pí. Morálky Globální

  vydáno  •  Zahraničí · Vztahy
  Menší úvaha nad tím, zda existuje světová morálka. Mohou se všichni chovat stejně?

  Zeměkoule, © NASA

  Zase sebou ze spaní házím a zmítám se v té noční můře, která se mi zdá každou noc. Ráno se probouzím s oroseným čelem a děsem ve tváři. A bohužel i s vědomím, že to není jen noční můra, ale krutá realita, která mě pronásleduje každou minutou a sekundou mého dne.

  Zdává se mi o celém světě, o jeho utrpeních i radostech. Ale hlavně o lidech – jejich přáních, zvycích a uznávaných hodnotách. Jsou tak odlišní! V jednu chvíli vidím skupinu smějících se lidí, kteří právě hodují u stolu plného vepřového masa, a vzápětí je tu scéna, kde otec rodiny – muslim – předčítá pevným hlasem svým ratolestem z Koránu: ,,Bůh zakázal vám jedině zdechliny, krev, vepřové maso…,“ a děti přikyvují. Ale i tato scéna mi rychle mizí před očima a hned jsou tu další dvě, opět plné protikladů a odlišností. A takhle je to pořád celou noc. Scéna následující druhou, dokud se neprobudím.

  A náhle chápu smysl těchto stále se vracejících nočních děsů. Už vím, co mi chtějí říct a co znamenají. Našeptávají mi, že má existence nemá smysl. A že ani existovat nemohu. Jak bych taky mohla? Každá víra člověka, národ, rodina i člověk samotný se od sebe liší. Někteří málo, někteří hodně. Ale nikdy nemůžu představovat byť jedinou hodnotu, kterou by uznával každý člověk na světě. Na to je tu tolik odlišných kultur, náboženství, politických principů a dalších faktorů, že to prostě nelze. Nemůžu přece chtít, aby lidé kvůli mně změnili svou víru v hodnoty, které neuznávají. Nejsem diktátor a nikdy jím nebudu, ani po tom netoužím.

  Poté, co si uvědomím nesmysl své existence, usínám. Spím beze snů. A něco mi říká, že jednou se už nikdy neprobudím.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 15. dubna 2014 v 18:02.
  anička999 v něm napsal:

  NejFake říká: "Nejlepší je věřit sám sobě." ^,..,^ 16