Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Autopohádky, aneb tři životy jedné knížky

  vydáno  •  Knihy · Hudba · Předškolákům
  Život knížek je někdy hodně náročný. Zatímco jedny jsou vydávány opakovaně znovu a znovu, jiné, třeba i velmi zajímavé, prožijí své nejkrásnější roky po svém vydání. Pak už na ně v knihovnách pomalu usedá prach a z regálů je vytlačují stále mladší a mladší kolegyně. Ale i knížka, která už je v jakémsi knižním důchodu, může za určitých okolností znovu ožít. Takovým příkladem hned tří životů jedné knížky jsou Autopohádky Jiřího Marka Nevěříte?

  © archiv

  Poprvé se knížka za čtenáři, pardon, malými i velkými motoristy, vydala v roce 1965, tedy před více než čtyřmi desítkami let. K dalšímu životu ji pozval herec a režisér divadla Ypsilon Jan Jiráň.

  V roce 2004 tak ve spolupráci s hudebníky ze skupiny Chinaski vzniklo pohádkové CD. Zatímco v knížkách mohou být obrázky, CD „ilustrovali“ hudebníci ze skupiny Chinaski písničkami. A po pravdě řečeno, docela dost svým počinem zamotali hlavu hudebním kritikům. Ti najednou nevěděli, jak pohádkové skladby hodnotit vedle megahitů kapely.

  Na rozdíl od pohádek klasických v Autopohádkách nečekejte čarodějnice, obry ani trpaslíky. Hlavní role tu mají auta, motorky, policisté, stopaři.

  V listopadu 2008 vycházejí Autopohádky jako komplet prvního dílu (CD 2004) a novinkového dílu, jehož hereckou hvězdou je nejen Michal Malátný a Chinaski, ale i populární Jarka Kretschmerová a Pavel Nový. Album obsahuje 3 nové pohádky pro malé i velké šoféry (Jak si pan Chrysler koupil šoféra, O pyšný Boženě a švestkový Oktávii, Nejkrásnější sen)  a 8 nových písniček (Večeře , Ukolíbavka, Za tebou, Závod, Když jde auto k doktorovi, Andělé strážní, Šoférská koleda, Hvězdy nad hlavou). 

  Ukolébavka Hvězdy nad hlavou je tak bohužel symbolicky posledním hitem, který napsal Pavel Grohman (autor megahitů 1. signální, 1970, Tabáček, Zadarmo atd).

  Třetí proměnu zažijí Autopohádky v příštím roce. Začne vznikat celovečerní český animovaný film pro děti. Hlavním hercem, jehož hlas spojí pět povídek, je frontman skupiny Chinaski Michal Malátný.

  Aby byla zachována rozmanitost, zpracují příběhy různé autorské týmy. Propojení do celku vymyslel Břetislav Pojar, jenž režíruje první z nich. V kinech by se novinka mohla objevit už na podzim 2009.

  EXKLUZIVNĚ NA ALÍKOVI! Malá ochutnávka z CD, které vyjde 3. listopadu!

  (Pokud máš problém s přehráním pohádek a písniček, doporučuji podívat se na horní část stránky, zda tam není pokyn ke stažení programu, který umožní přehrávání zvuků.)

  Pohádka O pyšný Boženě a švestkový Oktávii  Šoférská koleda  Hvězdy nad hlavou

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  vláda9 v něm napsal:

  uiuiukljj

  hůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssstttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttíííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííííí1111111

  puly v něm napsal:

  Bauš_Naruto.....

  Mno, je to vážně skvělé441616......a určitě se to bude líbit všem malým dětem.......fakt sem z toho překapená2525

  Nikoláčč v něm napsal:

  autopohádky

  moc se mi ti líbí,je to bomba. A i mamce se to líbí-ta chinasky přímo žere425