Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Axolotl mexický aneb netradiční domácí mazlíček

  vydáno  •  Zvířata

  Axolotl patří mezi má nejoblíbenější zvířátka. Moc lidí o něm zatím neví, ale pomalu a jistě se začíná stávat populárním netradičním domácím mazlíčkem. Koho zajímá, co je tohle vlastně za tvorečka, nechť pokračuje v článku.

  Axolotli ve zverimexu , © FriedKitten

  Jen tak do úvodu
  Axolotla doma nechovám, je to však můj sen a jakmile se naskytne příležitost, pořídím si ho. Vím o něm poměrně dost věcí, a tak bych vás s ním chtěla seznámit.
  Ještě dopředu upozorňuji, že to, co zde píšu, je čistě můj názor, který nikomu nevnucuji. Ne každému se tvoreček může líbit.

  Kam se řadí axolotl?
  Ambystoma mexicanum
  Říše: živočichové
  Kmen: strunatci
  Podkmen: obratlovci
  Třída: obojživelníci
  Podtřída: ocasatí
  Řád: axolotli
  Čeleď: axolotlovití
  Rod: axolotl

  Co to vlastně je?
  Přezdívá se „vodní dráček“. Je to obojživelník, tak jako mlok, čolek nebo žába, ale žije převážně ve vodě.

  Jak vypadá?
  Žáby, čolci, mloci a další obojživelníci, jak už se každý učil ve škole, se vylíhnou z vajíčka a žijí jako pulci ve vodě. Postupně jim rostou nožičky, popř. se zkracuje ocásek, žábry se mění na plíce a z vody vyleze dospělý jedinec. Axolotl ale zůstává v tzv. larválním stádiu – má krátké nožičky, ocásek, na kterém je jasný kožní lem, jasně viditelné žábry, širokou hlavu, malé oči jako korálky daleko od sebe a obrovitánský úsměv, který může za jeho roztomilost a narůstající popularitu. Axolotl už v larválním stádiu zůstává a může se i rozmnožovat. Jen výjimečně se ve volné přírodě stane, že se adaptuje na život na souši a převezme vzhled mloka. Toho se dá docílit i v zajetí, když např. snižujeme postupně hladinu vody, ale to už potom není ten správný axík.

  Kde ho můžu najít?
  Axolotl se už podle jeho názvu vyskytuje v Mexiku. Konkrétně v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

  Jaké má barvy?
  V přírodě ho najdeš v hnědé až šedé barvě se vzory. Dnes se vyšlechtil v laboratořích v mnoha jiných barevných kombinacích – zlatý / žlutý (mně osobně se moc nelíbí), černý nebo hnědý se vzory, strakatý, albín s černýma očima a albín s červenýma očima (ten se mi také nelíbí). Albíni mají jasně růžové žábry.

  Když už ho budu chtít chovat doma, kam ho mám dát?
  Jak už jsem se zmínila výše, axolotl žije ve vodě, to znamená, že budeš potřebovat akvárium. Nejlépe široké (axíci budou spíše ťapat po dně) cca 50l na dvě zvířátka. Na dno písek, jemný štěrk nebo kameny, o které se nepořeže. Rostliny axolotl neokusuje, takže jsou možné i živé, nejlépe tuholisté. A hodně možností úkrytu a stínu.

  Mám už akvárium s rybičkami, můžu ho dát k nim?
  To není moc dobrý nápad. Malé rybky bude považovat za kořist a větší ryby na něj budou útočit. Je jen málo druhů, se kterými se snese.

  Když už mi sežere celé akvárko, čím ho mám ještě krmit?
  Axolotl je masožravec. Živí se kousky masa, malými rybičkami, myšími holátky, žížalami, larvami a červíky a to není pro každého moc příjemná věc. Nejlepší je ho krmit pinzetou, a to tak, že mu potravou mácháte před čumákem. Pokud si spolu vytvoříte dostatečnou důvěru, můžete ho krmit i z ruky (předem však umýt!).

  Nepokouše mě?
  Nemá čím. Potravu do sebe vcucne, když otevře tlamu, a rovnou polkne. Pokud ho nebudeš rušit a nijak napadat, nebude mít důvod ti ublížit. Axolotl je ale plaché a mírumilovné zvířátko a raději uteče nebo se schová.

  Vejde se mi po čase do akvária?
  Axolotl dorůstá 24-35 cm, něco jako tvoje dlaň i víc.

  Dobře, a jak dlouho mi bude v akváriu „strašit“?
  Někteří axolotli se v zajetí dožijí i 25 let!

  Kde takového axolotla seženu?
  Ve větších zverimexech. Doporučuji se ale podívat po chovatelích nebo po burzách, kdy se můžete od chovatele dozvědět důležité informace, popř. vám poradí. Zvíře je zvyklé na lidi a braní do rukou (ovšem ne mimo vodu!). Může být i levnější a máte jistotu, že si pořídíte silného jedince. U chovatelů to bývá tak, že nejlepší z vrhu si nechá, popř. prodá nebo dá známému, ty dobré prodá na burze a ten zbytek dá do zverimexu a tak to chodí s každým druhem zvířete. Cena je okolo 50–250 korun, ale našla jsem i dražší s průkazem původu.

  Na levé a pravé fotce jsou vyfoceni axolotli, na které jsem narazila ve velkém zverimexu. Stáli tam 200,–, měli průhledné oči a byli velcí jako necelá dlaň.
  Na prostřední fotce jsou axolotli z menší prodejny. Byli velcí jako ukazováček, měli černé oči, živější povahy a byli za 135,–. Toť pro představu. Bohužel jsem nenašla jinou barevnou variantu než albíny.

  Zajímavosti
  Axolotli byli podáváni v restauracích jako pochoutka, dnes je to však zákonem zakázané. Jejich počet v přírodě značně ubyl, proto jsou chránění. V některých zemích je jejich chov zakázán. Je pravděpodobné, že se tvůrci draka Bezzubky z filmu Jak vycvičit draka inspirovali právě u axolotla. Axolotli umí nahrazovat své ztracené části, tzn. při ztrátě končetiny jim doroste nová. Jedinec může naklást až 800 vajíček. Axolotli jsou znakem věčného mládí a dlouhověkosti díky jejich larvální formě. Nejsou náchylní na nemoci.

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (20)

  Příspěvek z 14. února ve 12:05.
  potkan555 v něm napsala:

  Axotoli mám moc ráda a už dlouho si ho přeji:-3$>ok

  Příspěvek z 3. října 2020 ve 12:57.
  Dari v něm napsala:

  Axík je můj sen... Chci ho už od 5 let... Ted je mi 11...Ale rodiče... Tátovi se líbí,ale mamka..:-(

  Příspěvek z 2. února 2020 ve 20:16.
  Renča-Reňa v něm napsala:

  Dobrý den, mám dospělé axelotli nakladli vajíčka, ale nepodařilo se mi ani jednoho mladého odchovat, všichni umřeli, teď mám znovu vajíčka, můžete mi poradit jak postupovat, aby se mi podařilo mladé odchovat. Děkuji