Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Babiččiny vánoční vzpomínky

  vydáno  •  Vánoce

  Babička je nejmladší z deseti sourozenců. Narodila se v křesťanské rodině a vyrůstala v malém městečku v západních Čechách. Toto je rozhovor o tom, jak v dětství prožívala Vánoce.

  Babička vypráví, © Mari1

  Co jste měli na štědrovečerní večeři?
  Můj táta si zakládal na tom, aby bylo k večeři to, co je zvykem. Měli jsme sladký ocet (to je švestková omáčka, rozinky, oříšky a další dobroty), houbového kubu, vývar a nesměl chybět ani bramborový salát s kaprem nebo řízkem.

  Jaké jste měli tradice?
  Když táta zazvonil na zvonek, mohlo se jít ke stromečku. Nejmladší (což jsem byla já) šel první. Tatínek přečetl z bible vánoční příběh a mohlo se jít na dárky, které rozdávalo nejmladší dítě.

  Co sis přála a co jsi dostávala pod stromeček?
  Moc jsem si přála panenku a myslím, že jsem ji dostala v 10 letech. Jmenovala se Danuška. To bylo radosti. Jinak jsem dostávala potřebné oblečení.

  Máš nějaký zajímavý vánoční zážitek z dětství?
  Vzpomínám na každoroční večerní procházky potemnělými ulicemi vesnice. Tatínek nám při nich vyprávěl, jak putovali Josef s Marií. My jsme putovali k osamělým babičkám a roznášeli jsme jim radostnou zprávu o Božím narození.

  Jaké jste zpívali písničky? A jaká byla tvá nejoblíbenější?
  Některé písničky už spousta lidí nebude znát. Zpívali jsme např.: V Betlémských jeslích, Slyš, jaká to libá píseň, Tichounkou nocí nebo Andělský hlahol. Ty známější byly třeba: Narodil se Kristus Pán, Tichá noc atd. Nejraději jsem měla písničku Slyš, jaká to libá píseň. S tou jsme vždy vstupovali do pokoje, kde byly zapálené svíčky na stromečku.

  Jaké jste pekli cukroví? A jaké jsi měla nejradši?
  Cukroví jsme měli celkem hodně. Medvědí pracky, vanilkové rohlíčky, perníčky, zázvorky, důlkové koláčky a největší pochoutka byla domácí čokoláda. Rádi jsme ji pomáhali udělat a rádi jsme ji i jedli.

  Co jsi měla na Vánocích nejradši?
  Nejraději jsem měla večery, kdy nám tatínek vyprávěl biblické příběhy. Každou neděli v adventu jsme si večer zapálili svíčku na adventním věnci, který maminka upletla z větviček a tatínek ho pověsil kolem lustru. Večer jsme si všichni sesedli, zhasli světla, zapálili svíčky a poslouchali. První adventní neděli jsme si vyprávěli o narození Jana Křtitele, druhou o zvěstování anděla Marii, třetí o setkání Marie s Alžbětou a čtvrtou o cestě do Betléma a narození Pána Ježíše.

  Co se pro tebe za ty roky Vánoc změnilo?
  Už se neumím radovat z dárků. Ne, že bych je neuměla ocenit, ale největší radost mám z radosti druhých. Z radosti dětí a vnuků. Ráda si zazpívám, jsem ráda, že si vždycky čteme stejný oddíl z bible Lukáš, 2. kapitolu. Jsem vděčná, že se ve všech rodinách našich synů o Božím narození čte. Chodíme rádi na půlnoční zpívání na náměstí. Není to maličkost, že víru již nemusíme skrývat, ale že písně o Boží lásce zní na celém hlavním náměstí. To by dřív vůbec nebylo možné.

  Autorka: (11 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (7)

  VHanka v něm napsala:

  Moc hezký článek. Ale sladký ocet - to se přiznám, že slyším vůbec poprvé. Ani jsem nevěděla, že něco takového existuje. Takže pro mně nová zajímavá informace.

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 19:04.
  FenečkaEjmi v něm napsala:

  Moc krásný článek. ok

  Příspěvek z 27. prosince 2020 v 15:21.
  Alpina v něm napsal:

  Páni, to je pěkná článek.:-> Samozřejmě 5 tlapek.