Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Báječný vynález - knihtisk

  vydáno  •  Škola a poznání · Knihy · Věda a technika · Historie
  Jak všichni určitě víte, veškeré věci, které dnes už běžně používáme, musel někdo někdy vynalézt. A hodně lidí se shoduje, že nejdůležitější vynález v dějinách je knihtisk. Ptáte se proč?

  Veletrh dětské knihy v Liberci, 2008., © Alík

  Knihtisk velmi usnadnil zaznamenávání dějin. Také se staré knihy mohly přetisknout a tím se zachoval jejich obsah. A umíte si vůbec představit, na jaké bychom byli úrovni, kdyby se dnes všechny knihy psaly ručně? Já tedy ne.

  Možná už jste slyšeli jméno Johannes Gutenberg. Právě on je označován za vynálezce knihtisku. Zasloužil se o revoluční vylepšení, ale v podstatě byl knihtisk vynalezen v Číně už kolem roku 700!

  Čínský takzvaný deskový tisk byl jednoduchý. Někdo musel vyrýt zrcadlová písmenka na desku, většinou dřevěnou, a pak se mohla natisknout stránka knihy. Tento způsob byl ale velmi pracný, hodně nepřesný a také pomalý. Do Evropy se tento deskový tisk dostal až kolem roku 1300.

  Johannes GuttenbergA pak přišla ta osudová chvíle, pravděpodobně rok 1447, kdy Johannes Gutenberg zásadně vylepšil deskový knihtisk. Místo aby se musela vyřezat celá stránka, Gutenberg odlil z kovu samostatná písmenka a ta vedle sebe sázel na připravenou mřížku.

  A mohlo se tisknout. Pohodlně, rychleji a snadněji. Navíc všechna písmenka byla odlita ze stejné formy a byla tedy totožná. Toto Gutenberga proslavilo a vy si určitě jeho jméno zapamatujte.

  Vizitka autorky článku na Alíkovi Cornelka3 

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (6)

  Příspěvek z 24. března 2009 ve 21:01.
  Novotnička v něm napsal:

  bezva

  mám ráda referáty o dějinách.to je jeden z nich.Upe bezva refroš.děvče jsi borka
  4672516472516467251316

  Příspěvek z 23. března 2009 ve 23:44.
  Piitra v něm napsala:

  nadpis:-D

  Stejně nejlepší byly takové ty mnišské přepisy:-D..Akorát chudáci je musely bolet ruce:-D

  Příspěvek z 23. března 2009 v 19:20.
  Embri v něm napsal:

  Knihtisk

  Skvělý článek konečně něco o knihách1016