Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bajka žirafa a myška

  vydáno  •  Povídky
  Víte co je to bajka? To je literární útvar, ve kterém zvířata vystupují jako lidé a mají lidské vlastnosti. Také by z ní mělo plynout poučení a měla by přinutit lidi se zamyslet nad svým chováním. Ve škole jsme měli za úkol napsat krátkou bajku o dvou zvířatech. No, a takhle to dopadlo.

  Žirafí samice Tabita z brněnské zoo zvítězila v hlasování o nej žirafu českých a slovenských zoologických zahrad (23. května 2014)., © MAFRA

  Na jedné pusté savaně žilo mnoho zvířat ve vzájemné shodě. Čas od času sem však zavítala vysoká a krásná žirafa.

  Všichni se jí klaněli, ale nikdo ji neviděl rád. Každému se protivilo její chování když pyšně vyprávěla, kde všude cestovala a kolik bitev s ostatními zvířaty vyhrála. Nejraději prohlašovala, že vše, co na savaně žije, je v porovnání s ní malé, hloupé a že by z ní všichni měli mít strach.

  Malá myška to jednoho dne už nevydržela a promluvila k žirafě: ,,Vsaďme se spolu, že utrhnu lístek na vrcholu tohoto stromu dříve než ty.“ ,,Ale to je moc jednoduché, výhru mám předem jistou,“ odvětila žirafa. „Třeba je to jednoduché,“ odvětila myška, „ale já sázku dodržím.“ Zůstalo tedy při sázce. Žirafa měla spoustu času. Věděla, že stačí trochu natáhnout krk a má vyhráno, takže spěchat nemusí. Raději se rozhlížela kolem sebe a pohrdavě si prohlížela přihlížející. Myška ale nebyla hloupá. Rychle, dokud se ještě žirafa rozhlížela, vyšplhala na strom a lístek na vrcholu utrhla. Myška vyhrála a všichni obyvatelé savany jásali. Až poté si žirafa uvědomila, jak moc myšku podcenila. Ale pozdě bylo na výmluvy, musela přiznat porážku.

  Od té doby již z ní nikdo strach nemá, nikdo se jí neklaní. Pochopila, že výška není vše a že rozum ji vždy převýší. Takto byla potrestána za svoje chování k ostatním.

  Autor:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (4)

  Příspěvek z 11. ledna 2017 ve 20:46.
  fyrefli v něm napsala:

  Reakce na šustík:

  to se občas stává že člověk napíše něco podobného jako někdo jiný, ať jsi to vymyslela ty nebo ses něčím inspirovala nejde o nic závažného

  Příspěvek z 6. ledna 2017 ve 21:55.
  šustík v něm napsal:

  Reakce na konemy:

  Přísahám vám, že jsem si ji opravdu vymyslela sama, ale může to mít základ v nějaké jiné bajce, čemuž se ovšem v tomto žánru nedá vynout, neboť snad všechny bajky už byly sepsány, ale tuto jsem vymýšlela sama a tedy vůbec nevím, jakou bajku s veverkou myslíš :D 16

  Příspěvek z 1. ledna 2017 ve 20:55.
  fyrefli v něm napsala:

  Reakce na konemy:

  taky se mi to zdá povědomé