Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bajky barda Beedleho

  vydáno  •  Kultura · Knihy
  Mezi anglickým vydáním příběhů Harryho Pottera a českým překladem obvykle uplynulo několik měsíců. Zato Bajky barda Beedleho, které pocházejí z dílny stejné autorky, měly světovou premiéru ve stejný den, kdy byly k mání i v českém překladu – tedy 4. prosince 2008.

  Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. Rowlingové, © ČTK

  V úvodu útlé knížky o 128 stránkách, kterou do češtiny přeložil Pavel Medek a vydalo nakladatelství Albatros, se dozvíte, že „Bajky barda Beedleho jsou sbírkou pohádek, sepsaných pro mladé čaroděje a čarodějky…“ Jenže zatímco bradavičtí studenti milují příběhy o skákajícím hrnci či fontáně příznivé sudby, mudlovské (nečarodějné) děti naslouchají příběhům o Popelce či Šípkové Růžence.

  V knize na vás čeká těchto pět příběhů: Čaroděj a skákající hrnec, Fontána příznivé sudby, Mágovo chlupaté srdce, Králice Alice a chechtavý pařez a Příběh tří bratří. Pouze Příběh tří bratří byl vyprávěn v 7. díle Harryho Pottera, všechny ostatní jsou zcela nové.

  Čarodějnický učeň Harry Potter zázračně změnil nejen život J. K. Rowlingové, ale bez nadsázky i tisíců dětí na celém světě. Právě díky příběhům Harryho Pottera si totiž množství dětí našlo cestu ke knížkám.

  Ti, kteří propadli kouzlu HP, přiznávali, že po získání nového dílu příběhu četli, dokud se neprokousali na samý konec knihy (pak většina výtisků putovala k dalším čtenářům v rodině včetně prarodičů). Ti nejzvědavější ani nečekali na vydání českého překladu a prali se s originálním textem v angličtině.

  Příběhy čarodějnického učně však sedmým dílem skončily. Knih o Harry Potterovi se celkově prodalo přes 400 milionů a byly přeloženy do 65 jazyků. Jen v češtině se prodalo 1,5 milionu knih o HP.

  V roce 2007 J. K. Rowlingová vytvořila sedm samostatných knih pod názvem Bajky barda Beedleho. Co kniha, to originál: každá z nich ručně psána a ilustrována na jemném pergamenu, svázána v kůži a osázena různými polodrahokamy. Šest knih autorka věnovala lidem, kteří byli během uplynulých sedmnácti let nejvíce spjati s knihami o Harry Potterovi.

  Sedmou knihu věnovala nadaci Children´s High Level Group (CHLG). Ta byla vydražena v aukci v londýnské Sotheby´s právě před rokem - 13. prosince 2007 za 1.95 milionu liber. Tak zlomily hned několik rekordů – aukční rekord za soudobý literární rukopis, aukční rekord za dílo J. K. Rowlingové a aukční rekord za dětskou knihu. Vítěznou nabídku podala firma Amazon.

  Výtěžkem z knihy bajek se Rowlingová rozhodla pomoci dětem v ústavech. Autorka textu i kreseb v jedné osobě k tomu uvádí: „Honoráře budou věnovány nadaci Children´s High Level Group, aby z nich měly prospěch děti v ústavech zoufale toužící po lidském kontaktu. Nové vydání zahrnuje bajky přeložené z původních run Hermionou Grangerovou a doprovázené mými ilustracemi, ale také poznámky profesora Albuse Brumbála, jež vyjdou s laskavým svolením ředitelského archivu školy v Bradavicích.“

  Autor:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (21)

  Příspěvek z 28. února 2009 v 9:35.
  Ajulik2 v něm napsal:

  Bajky barda Beedleho

  Bajky mám objednané a už se na ně těším. Jestli budou všechny tak úžasné jako PŘÍBĚH TŘÍ BRATŘÍ z HP7 tak to bude určitě skvělý počtení...21

  Příspěvek z 4. února 2009 v 10:04.
  Tewezka8 v něm napsal:

  Reakce na Garfild110:

  je konec..smiř se s tím17

  Příspěvek z 23. ledna 2009 ve 13:30.
  -katk- v něm napsala:

  bajky

  Já mám už přečtený všechny dáli Hp a některé i víckrát. Jediné bajky BArda Beedleho nemám přečtený, ale dostanu je asi za vízo.