Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Barvení vajíček

  vydáno  •  Velikonoce · Tvoření

  Vejce se dá použít mnoha různými způsoby. Ať už to má spojitost s jídlem či rozbíjením vajec o hlavu. K Velikonocům neodmyslitelně patří barvení vajíček. Dnes vám řeknu pár způsobů, jak se dají vajíčka barvit. A nakonec se dozvíte, co se dá s tolika vyfouknutými a nabarvenými vajíčky dělat.

  Velikonoční vajíčka, © majdula2000

  Vodovky, tempery

  Asi každý zná obyčejné vodovky či tempery nebo něco podobného. Pokud máte tenké štětce, které jsou na toto lepší, tak můžete barvit. Možná by šlo barvit i fixem, ale to jsem nikdy nezkoušela. B-)

  Puntíkovaná vajíčka

  Ideální je vyfouklé vajíčko, protože to si můžete schovat a pokud ho nerozbijete, tak vydrží dlouho. Asi by se dalo nabarvit i syrové vajíčko, ale to si nejsem jistá, jak by při vaření dopadlo, a kdybyste ho nechali dlouho takhle, tak by vám shnilo. Takže vyfouknuté vajíčko je za mě nejjednodušší způsob.

  Vajíčka

  Laky na nehty

  Toto je asi spíše typ pro holky, ale kluci můžou poprosit mamku o nějaké ty laky. Potřebujete několik barev, je to asi jeden z nejrychlejších způsobů, jak vejce nabarvit, ale neovlivníte, co přesně tam bude.

  Upozorňuju, že toto dělejte pouze s vyfouknutými vejci, jelikož laky obsahují chemické látky, tak by to nemuselo dopadnout nejlíp, kdybyste vajíčko pak chtěli sníst. Připravte si tedy vyfouknutá vajíčka, laky na nehty, plastový kelímek, špejli nebo párátko a vodu.

  Do kelímku nalijete vodu a necháte ji dosáhnout pokojové teploty. Následně do toho nalijete laky různých barev, které promícháte. Laky by měly zůstat na povrchu, pokuste se špejlí vytvořit nějaký vzor, který se vám líbí. Následně vezměte vajíčko a opatrně jednu polovinu namočte do laku, pak vajíčko otočte a udělejte to samé s druhou polovinou. Vajíčko vyndejte, nechte zaschnout a zajímavě nabarvené vajíčko máte na světě.

  Vajíčka nabarvená laky

  Barvy na vajíčka

  Obvykle se dají koupit v obchodě, nevím ale, jak v této situaci. Na toto se naopak doporučují pouze natvrdo uvařená vejce. Ano, pak o ně přijdete, ale alespoň se budete mít na co koukat, až vajíčko budete ráno jíst.

  Většinou je přesný návod napsán na obalu či je někde v balíčku přiložen. Ale bývá to tak, že to je to nejčastěji prášek či tablety, které je potřeba rozpustit v horké vodě, přimíchat trochu octa a pak do barevné směsi vložit vajíčko, nechat ho tam kolem pěti minut a vyndat. Vajíčko opět musíte nechat uschnout, pak ho můžete dát na talíř a sníst.

  Cibule

  Ptáte se, jak se za pomoci cibule dá nabarvit vajíčko? Ano, opravdu to jde, lépe řečeno za pomoci slupek z cibule. Lepší barvy vám udělá červená cibule, ale ani s normální to není špatné. Toto je naopak nutné dělat se syrovými vejci, jelikož se během barvení vaří. Potřebujete hrnec, vodu, slupky, vajíčka, sůl a ocet.

  Do hrnce nasypte cibulové slupky a ty zalijte vodou. Vodu osolte, aby vajíčka nepraskala, a přidejte ocet. Pak do směsi dejte syrová vajíčka, tak, aby byla ponořená, a nechte to vařit. Po uvaření vajíčka vyndejte a měla by být barevná. A můžete je použít i do salátu, který si dáte k večeři, určitě budete mít lepší pocit, že jste se o vajíčka hezky postarali.

  Polepené vajíčko

  Toto doporučuji dělat pouze s vyfouklými vajíčky. Budete potřebovat lepidlo Herkules či nějaké podobné, a nějaké ty věci, kterými chcete vajíčko polepit. Můžou to být třeba třpytky, korálky či bavlnka, kterou obmotáte kolem dokola, nebo prostě cokoliv, co vás napadne a půjde to nalepit.

  Dle potřeby namažte kousek nebo celé vajíčko lepidlem. Pak můžete lepit, jak vás napadne, doporučuji si pomoc třeba špejlí nebo párátkem. Opravdu využijte svou fantazii, u tohoto to jde asi nejlépe a kreativitě se meze nekladou.

  Polepená vajíčka

  Polepené vajíčko – obličej

  Vajíčko polepené třpytkami

  Černý fix

  Toto je spíše takový vtip, který vám zabere opravdu málo času. Loni na to vznikl vtip, který mi mamka poslala, jelikož byla karanténa, tak ta vajíčka byla celkem k ničemu, ale letos je také, tak to třeba využijte. Prostě vemte fix a na vajíčko napište barvu. Jakoukoliv, třeba tyrkysová, fialová, oranžová, ... Je to jednoduché a časově nenáročné. A ani nic speciálního k tomu nepotřebujete.

  Vajíčka „barvená“ fixem

  Věnec

  Toto je tip, co dělat s nabarveními a vyfouknutými vajíčky. Stačí vám k tomu drát, trpělivost, nějaké ty korálky či jiné ozdoby, které se dají navlékat, a trocha šikovnosti.

  Rozbitá vajíčka

  Z drátu si udělejte nějaký kruh či ovál, prostě to, co se vám bude líbit. Poté navlékejte vajíčka a korálky, tak, jak se vám to bude líbit. Na střídačku, symetricky, dvě vajíčka po sobě, je to jedno, hlavně, aby se vám to líbilo. Jak je psáno výše, kreativitě se meze nekladou, takže i tady můžete dát prostor své fantazii.

  Nakonec drát nahoře nějak šikovně svažte nebo zakruťte, možná bude dobré si pomoci kleštičkami, pak už jen věnec někam pověste a krásnou velikonoční ozdobu máte na světě. Jen malé upozornění, toto se dá lehce rozbít, takže buďte opatrní. A pokud si to budete chtít schovat, tak dávejte pozor, kam to dáváte...

  Věnec na dveřích

  Určitě mi napište, jakým stylem barvíte vajíčka vy. Pokud se vám do toho nechce, tak to nedělejte, myslím, že jsou mnohem důležitější věci než barvení vajíček.

  Autorka:
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (8)

  Příspěvek z 2. dubna ve 22:31.
  JMkolo83 v něm napsala:

  děkuju váj mooc všem$>

  Příspěvek z 2. dubna ve 14:20.
  vaiva v něm napsala:

  Moc hezký článek, pět tlapek!

  To s těmi laky je moc zajímavé, rozmanité... Až si někdy vzpomenu, proč koupit lak, určitě to zkusíme. O:-)

  My jinak barvíme normálně barvou, na kterou pak kreslíme tužkou, ve které je hřebík obalený voskem. O:-) Respektive já s tím začala až loni, protože do té doby bych to vejce akorát samou netrpělivostí promáčkla. :-D Před tím jsem kreslila na vejce speciálními fixy (překvapivě vydržely, i když jsem počmárala na jeden tah třeba tři vejce :-D).

  Příspěvek z 2. dubna v 9:55.
  Šnekafrický v něm napsala:

  Já taky miluju barvení voskem. Už se mi předloni povedlo krásné voskové vajíčko. O:-):-3
  Jinak článku dávám 5 tlapek.