Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Diskuse k Alíkovině

  « Přejít na článek

  Básničky a k nim jeden netradiční příběh

  Nový příspěvek do diskuse:

  Přispívat mohou jen přihlášení uživatelé.

  Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  číča800 v něm napsala:

  vím co je to hejsek ale neuměla bych to vysvětlit.
  všechno už napsal Češtinář, já nemám co dodat.

  Příspěvek z 8. ledna 2018 v 10:43.
  kajca v něm napsala:

  Dášenka
  Dášenka je roztomilý pejsek,
  nebyla vychovávaná jako hejsek.
  co toje hejsek ???? a oči začíná na P? Nauč se psát basničky podle mě umíš něco jiného třeba zpívat:-E:-E:-E:-E

  Příspěvek z 2. listopadu 2017 v 16:40.
  Češtinář v něm napsal:

  Jenetko, tvoji tvorbu sleduji už delší dobu, takže mám o ní trochu přehled. Jsi šikovná, to rozhodně, talent máš, ale bohužel zřejmě ne na básničky. Opakují se v nich totiž pořád ty stejné chyby:

  - Verše (řádky), které se mají rýmovat, mají často rozdílný počet slabik. Například hned v první básničce má první verš 15 slabik, ale druhý, který se s ním má rýmovat, pouze 11. Objevují se i docela extrémní případy, třeba 9 a 16 slabik (Za všechnu lásku, co ti dala, / nestrkej ji do útulku, kde by samotou strádala.) nebo dokonce 8 a 19 (Do školy chodit nemohla, / je to zvířátko, a tak ji maminka všechno naučila sama.) Snaž se tomu vyhýbat, není to moc vhodné.

  - Snažíš se rýmovat dohromady slova, která se buď vůbec nerýmují (například slova "nemohla" a "sama", "znát" a "špás", "domku" a "Karkulku") nebo rýmují jen málo (například slova "přítelem" a "ochranitelem"). Naopak dobré rýmy jsou třeba "pejsek" - "hejsek", "rád" - "žrát", "pes" - "mez", "pátek - svátek". Nevím, jestli se cit pro dobrý rým dá nějak naučit. Zjednodušeně se snad dá říct, že důležitý je souzvuk hlásek na konci slova, většinou čím víc, tím líp. Rýmovat by se měla alespoň poslední slabika. Význam má i přízvuk, tím tě ale nechci zatěžovat, nedokážu odhadnout, kolik je ti let a jestli bys tomu porozuměla.

  - Často se také snažíš rýmovat "za každou cenu" a básnička pak nedává moc smysl. Asi nejvíc je to cítit v první básničce Člověk a zvíře: "Nejlepším přítelem člověka je pes, / tak to je, tak to ber a běž s ním na mez." // "Nedělej zradu na němé tváři, / ona všechno ví, i když se jen tváří." Snaž se vyhnout rýmům "za každou cenu" - nepoužívej do rýmu první slovo, které tě napadne, pokud se do básničky nehodí. Klidně nad rýmem chvilku přemýšlej, o to větší radost pak z rýmu budeš mít.

  Zkus se z toho poučit, třeba ti to už začne jít lépe. Rád bych ale zopakoval to, co jsem ti už kdysi radil: Zkus se věnovat spíš próze, tedy nerýmované tvorbě: například povídkám nebo pohádkám. Že umíš psát pěkné pohádky, jsi už několikrát dokázala - povedly se ti třeba obě pohádky o zvířátkách, které jsi do Alíkovin poslala (o domácích zvířátkách i o komárovi a moskytovi). Toho se drž, to ti jde!

  A neber si to celé, prosím, nijak špatně, snažím se ti pomoci. :-)

  Příspěvek z 1. listopadu 2017 v 1:23.
  Kozesinka v něm napsala:

  VeverkaČiperka123: Mě tolik zaujaly ty naprosto nevhodně umístěné čárky, že jsem si toho ani nevšimla :) Ale je to originální a pro začátek dobrá práce. Hlavně, ať autor/ka své talenty a koníčky dál rozvíjí :)

  Příspěvek z 31. října 2017 ve 21:00.
  VeverkaČiperka123 v něm napsala:

  oči začíná na P?

  předchozí 1 další