Alík

  • Alíkoviny
  • Klubovna
  • Hry
  • Nástěnky
  • Soutěže
  • Vtipy
  • Poradna
  • Copak hledáme:
    Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
    Jsi tu poprvé?

    Alíkovina

    Bedřich Smetana – můj oblíbený skladatel

    vydáno  •  hudba

    Narodil se 2. 3. 1824 v Litomyšli a mezi jeho nejznámější díla patří Má vlast, České tance, opery Prodaná nevěsta, Hubička, Braniboři v Čechách a další.

    Bedřich smetana , © notička1999

    Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli. Od dětství se věnoval hraní na klavír, studoval hru na něj u Josefa Proksche a potom působil jako pedagog ve Švédsku v Gotebergu. Když se vrátil do Česka, zapojil se do kulturního života jako kritik a kapelník v Prozatímním divadle. V 50. letech ztratil sluch, ale po paměti dokázal složit většinu ze svých nejznámějších děl.

    Mezi klíčová Smetanova díla patří symfonická báseň Má vlast a 8 oper, komické (např. Prodaná nevěsta a Dvě vdovy) i vážné (třeba Braniboři v Čechách nebo Dalibor aj.). Z komorní tvorby bych jmenovala Z domoviny (dvě dua pro housle a klavír) nebo Smyčcový kvartet e moll. Známá jsou i jeho klavírní díla, třeba koncertní etuda Na břehu mořském, České tance, cyklus Sny, salonní polky, z nichž jsou nejznámější Luisina, Bettina či Jirinková polka nebo Lístky do památníku, drobné skladby vždy věnované přímo konkrétní osobě, na kterou skladatel zrovna myslel.

    Z klavírních skladeb mohu upozornit především na České tance. Jsou to dvě řady skladeb. První řada obsahuje čtyři polky. Všechny polky jsou stylizované, což znamená, že nejsou určené k tanci, ale ke koncertnímu provedení. Druhá řada obsahuje devět skladeb, které obsahují jako téma upravený úsek z národní lidové písničky, který se několikrát obměňuje. Např. je tam skladba Cibulička, kde lze dobře poznat písničku Hop hej, cibuláři, nebo skladba Obkročák, založená na písničce Nechoď k ní, pojď rač k nám, apod. Někteří autoři knížek uvádějí, že Smetana měřil pouhých 156 cm a měl drobnou postavu, takže mě překvapuje, že skladby jsou na hraní výrazně nekomfortní pro menší ruce a technicky náročné. Navíc využívají v některých pasážích dost nepraktická řešení, například velké skoky přes celou oktávu na klávesnici, i když by bylo možné hrát vše v jedné poloze...

    Smetana uměl interpretovi jasně sdělit, co chce skladbou říci, a proto je hraní jeho skladeb interpretačně obtížné. Do hraní je potřeba dát hodně silné emoce a správně vyjádřit, co tou skladbou chtěl autor říct a co na to říkáte vy.

    Autorka:
    » přejít do diskuze

    Diskuze k článku  (5)

    Příspěvek z 4. října 2020 v 11:03.
    Parníček512 v něm napsal:

    Hrál jsem Bettinu polku a jednu skladbu jménem Vzpomínka na Plzeň. Moc hezká.

    Příspěvek z 1. října 2020 v 11:03.
    notička1999 v něm napsala:

    Alpina - já se teď učím každý měsíc tenhle rok jednu skladbu z toho cyklu a jsou moc hezké :-) a k tomu jazzu, líbí se mi třeba od gerschwina preludia s prvky jazzu :-)

    Příspěvek z 1. října 2020 v 9:13, upravený vzápětí.
    Alpina v něm napsal:

    Jo, Vltava je nádherná skladba. Jak se mění pasáže, nálada... Také jestli se nemýlím tak snad je ve Vltavě část melodie Kočka leze dírou?

    Osobně se úplně klasikou nezabývám (odmalička jsem byl mezi jazzovými muzikanty), ale to neznamená že jí opovrhuji. Naopak nedávno jsem se začal učit od Čajkovského Barcarolle. Nádherný, ale velmi přetěžký kousek...:->