Betta splendens (česky bojovnice pestrá)
Stáří, velikost
Tato ryba, nebo spíše rybička, dorůstá maximálně 5 až 6 cm. V zajetí se dožívá 3, maximálně 5 let.
Proč si ji pořídit?
- Nepotřebuje vzduchování. Díky dýchacímu ústrojí, kterému se říká labyrint, dýchá občasným vynořením se na hladinu. Žábry má sice také, ale ne tak funkční, jako je má například karas zlatý či kapr obecný. (Hlavně to nechápejte v tomto smyslu: Máte vodní nádrž cca 160 litrů, v ní dvacet neonek a deset tlamovců. Chcete ušetřit na elektřině, koupíte jednu bettu, strčíte ji do nádrže, a už máte vyřešeno! Od teď nemusíte zapínat vzduchování. Ne!)
- Nepotřebuje příliš prostoru. Nemluvím o 2 až 3 litrových takzvaných „bettáriích“. V nich je nedostatek prostoru. Pro jednoho samečka stačí 20 – 30 litrů. Nikdy nedávejte do jedné nádrže dva a více samců, taktéž nedávejte pouze jednu samici k jednomu samečkovi. Je potřeba minimálně tři samičky k jednomu samečkovi. Pouze jednu by uštval.
- Je velmi nenáročná. Nepotřebuje zvláštní pozornost.
Co udělat, když si ji přinesete domů
Doma byste již měli mít připravené zařízené „bydlení“, ne pro vás, ale pro vašeho nového rybího kamaráda. Rybu si nejspíš přinesete v pytlíku. Ten i s rybou dejte na 15 – 20 minut do akvária, aby nedostala rybička teplotní šok. Nechte ho tam jen ta k volně plavat. Nemusíte se bát, že se vám sáček ponoří i s rybou, díky vzduchu uvnitř sáčku bude plavat na hladině. Po těch 15 – 20 minutách přilijte k rybě do sáčku cca 250 ml vody z akvária a nechte rybu v sáčku plavat v nádrži další půl hodinu. Nyní, po půl hodině, ji opatrně přelijte i s vodou přímo do akvária a ryba se může zabydlet.
Jak akvárium čistit
Pokud nemáte filtraci, kterou je dobré mít, musíte nádrž čistit častěji. A my si popíšeme tento případ. Nejčastější chyba: Vychytáte rybičky, dáte je např. do kyblíku. Vylijete vodu, nasypete nový substrát a nakonec vymyjete celé akvárium přípravkem na mytí oken nebo koupelen. Ne! V každé akvaristice pořídíte akvarijní stěrku nebo něco podobného. Tou zevnitř setřete řasu přichycenou na vnitřní straně skla. Vodu nikdy neměníme všechnu, pouze 1/3. Rybičky nikdy nevyndaváme. Voda by měla mít ideálně 28 °C.
Strava
Její hlad tišíme jednou až dvakrát denně klasickým krmivem pro akvarijní rybičky. Můžeme koupit i krmivo přímo pro betty. Krmíme vždy v takovém množství, o kterém víme, že ho ryba sní.
Co má být v ubikaci
- substrát
- topítko
- vodní teploměr
- rostliny (alespoň umělé, pokud nemáte možnost poskytnout rybce živé)
- kořen/y, kameny – není nutné
Čemu se vyvarovat
- Již zmiňovaným bettáriím.
- Kulatým akváriím – ryby se v nich špatně orientují.
- Chladu.
- Vířící se vodě – mají rády stojatou a klidnou vodu.
- Rybám se závoji.
Tak co? Přibude Betta splendens na tvém nákupním seznamu? Nebo ji máš již doma?