Alíkovina

Bez smajlíka ani ránu?

vydáno  •  Škola a poznání
Právě před 25 lety použil Scott E. Fallman v diskuzi poprvé znaky dvojtečka-pomlčka-závorka ve smyslu, v jakém je známe dnes - navrhl je pro označování vtipů. V té době se totiž zrovna rozmáhala diskuzní fóra "bulletin boards" (předchůdce dnešních diskuzních stránek) a v záplavě příspěvků bylo těžké rozlišit, co je myšleno vážně a co z legrace. Dnes byste jen obtížně hledali někoho, kdo smajlíky nepoužívá a nebo je aspoň nezná.

Smajlík slaví 25 let :-), © Graf:maj

Jak se smajlík narodil

"V textové komunikaci nám schází komunikace neverbální nebo tón hlasu, které toto normálně vyjadřují, pokud se spolu lidé baví přímo nebo po telefonu," shrnuje Scott důvody, proč začala komunita hledat nějaký znak, kterým by označovala nevážné příspěvky. Mezi návrhy byl například znak # nebo sekvence (*). Dne 19. září roku 1982 vložil Scott E. Fahlman do diskuze tento krátký příspěvek:
I propose that the following character sequence for joke markers:

:-)

Read it sideways. Actually, it is probably more economical to mark things that are NOT jokes, given current trends. For this, use

:-(


Tedy: "Navrhuji, aby se pro označení vtipů používala následující sekvence znaků, čtěte z boku…"

Emotikon se ujal. A i po dvaceti pěti letech se se smajlíkem denně potkáváme. To proto, že dvojtečka, pomlčka a závorka se rozšířily s nevídanou rychlostí po univerzitě a pak tato vymoženost přeskočila i na univerzity další. Brzy se začaly objevovat variace na smajlík a fantazie internetové komunity, spuštěná tou krátkou Scottovou zprávou, už se nedala zastavit. "Ani jsem to po sobě tenkrát pořádně nepřečetl," vzpomíná vynálezce smajlíku, který se úsměvem docela podobá svému elektronickému výtvoru. "Netušil jsem tenkrát, že to bude tak významná zpráva."

Soutěž o nástupce smajlíka

Dvacáté páté narozeniny smajlíka slaví samozřejmě i na půdě Carnegie Mellon University. Fahlman zde pracuje jako profesor. Zabývá se výzkumem umělé inteligence, přirozeným jazykem nebo obrazovou analýzou. Smajlík je ale bezpochyby jeho nejznámějším a nejrozšířenějším přínosem počítačové komunitě. Univerzita vyhlásila při příležitosti 25. výročí soutěž o inovace v elektronické mezilidské komunikaci.

Internetová archeologie

Pátrání po počátcích smajlíku probíhalo netradičním způsobem. Zpočátku nikoho nenapadlo, že dvojtečka a závorka započaly nějakou „novou éru komunikace", a tak až po několika letech se začali zvědavci pídit, odkud že ten smajlík pochází. Takže na události, které jste si zde přečetli chronologicky seřazené, se ve skutečnosti vynořovaly v opačném pořadí – vždy, když někdo našel starší výskyt (nebo dokonce náznak výskytu) smajlíku nebo jiných ASCI art výtvorů, pochlubil se se svým historickým objevem na internetu. Vykopávání prvního smajlíku tak můžeme nazvat internetovou archeologií.

Z jedné zprávičky do celého světa

"Bylo fascinující sledovat růst smajlíkového fenoménu. Z krátké zprávy, kterou jsem tam nahodil během deseti minut, se smajlík rozšířil do celého světa," píše Fahlman. "Někdy přemýšlím, kolik milionů lidí už tyto znaky napsalo a kolikrát už za těch pětadvacet let naklonili hlavu na stranu, aby si smajlík prohlédli."

Odkazy


Převzato ze stránek Technet.cz, kráceno. Celý článek si můžete přečíst tady: Smajlík slaví 25 let, hledá své nástupce.

A co vy? Používáte smajlíky? Které máte nejraději?

Autor:
» přejít do diskuse

Diskuse k článku  (5)

Příspěvek z 24. dubna 2009 v 15:35.
Limpočka v něm napsal:

Tnx26

Příspěvek z 22. prosince 2008 v 17:03.
PÁRÁDKO v něm napsal:

PORAD S ORÍSKY21

Příspěvek z 22. prosince 2008 v 17:03.
PÁRÁDKO v něm napsal:

PÁRÁDKO

NO NEMÁM OŘÍŠKY PORADÍŠ??16