Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bez včel by nebylo života

  vydáno  •  Škola a poznání · Příroda · Zvířata
  Proč? Ne proto, že by nebyl med, ani proto, že by nás neměl kdo štípat. Ale proto, že opylují květiny, ovocné stromy a spoustu dalšího. Představte si svět bez jediné květiny a jediného stromu. Už byste si jen tak nezašli do obchodu pro jablka. Žádná by nebyla! A nebo by byla neuvěřitelně drahá, protože by sadaři běhali po sadu se štětečkem místo včel.

  Botanická zahrada v Liberci, 31. března 2007., © Radkaa

  Včela žije pouze 4 až 5 týdnů a proto včelí matka klade každý den až 1 500 vajíček. V jednom úlu je nespočet včel - asi 60 000. Včely jsou chytré. Když ví, že se blíží jejich smrt, letí mimo úl a už se nevrátí. Jsou ale také velmi pracovité - celý den nosí do úlu pyl, nektar a vodu.

  V jednom úlu je v průměru 33 rámečků a v každém rámečku 3 000 "buněk". Každá z nich je naplněna pylem či medem. Medem se včely živí ve volné přírodě. Když jsou ale ve včelařském "zajetí" tak ne. Dá se říct, že jim člověk "ukradne" med. Včelaři ho vezmou, ale aby měly včely co jíst (přes zimu), tak jim včelaři dávají cukr.

  ze včelnice...

  Zajímá vás, co se děje ve včelíně v různých měsících roku? Navštivte web www.vcelky.cz

  Včelímu samci se říká trubec. Ten na rozdíl od samiček nemá žihadlo. Včely nevyrábějí pouze med, ale i propolis (ten včely používají jako "stavební materiál"), včelí vosk a mateří kašičku. Musíme si včel vážit, protože bez nich bychom se zkrátka neobešli.

  Autorka:

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (33)

  Příspěvek z 1. března 2011 v 9:42.
  likas v něm napsala:

  Reakce na háša:

  to co tu píšeš je teda ti řeknu hloupost,proč by tu ten článek dávali kdyby nebyl pravdivý???
  no asi by ho sem nedávali kdyby mluvil hlouposti.pro podobné lidi jako si ty radím,nejdříve si popřemýšlej co napíšeš.ale ty podobné příspěvky dáváš snad ke všem článkům.u  jiných článků jsem se snažila ti dát ještě šanci ale to na tebe neplatí.13prominˇ,ale asi sem to sem měla napsat ještě dříve.pokud se nepolepšíš tak pochybuji o tvojí alíkovské reputaci.

  Příspěvek z 1. března 2011 v 9:35.
  likas v něm napsala:

  Reakce na lilinka885:

  možná že ty si to věděla,ale někdo to nevěděl.napiš si sama článek a až potom říkej jak sou články "hrozné"

  Příspěvek z 21. února 2011 v 15:49.
  Mary47 v něm napsala:

  Reakce na lilinka885:

  Máš s tim článkem snad nějaký problém? Tak si napiš sama článek!!!