Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Bezpečné heslo

  vydáno  •  škola a poznání · internet · bezpečnost
  Dnes a denně řeší Alík a jeho správci problémy s hesly. I v poradně Alík - dotazy k fungování webu se nejvíc otázek týká právě hesel – jejich ztráty nebo krádeží.

  Alík u počítače, © Alík

  Znovu a znovu opakujeme: nejlepší je NIKOMU své heslo nesdělovat. Občas se ale stává, že nikomu nic neprozradíte a přesto vaše heslo zjistí.

  Poradíme vám, jak zjistit, zda právě vaše heslo nepatří k těm bezpečným a mohl by jej někdo uhodnout. A hlavně - poradíme, jak vhodné heslo vybrat.

  Jakým heslům se vyhýbat?

  • jméno, příjmení, či tvé uživatelské jméno
  • datum narození, svátek, či další jiná výročí
  • slova, která se dají najít ve slovníku – např. „dům“, „škola“.

  Všechny tyto věci se ale týkají i údajů tvých blízkých – stejně jako tvé datum narození si někdo může zjistit narozeniny například tvého sourozence. Tím že své jméno, či jiné „nebezpečné“ heslo napíšeš pozpátku, případného útočníka příliš nezastavíš.

  Jak na bezpečné heslo?

  Vybrat si vhodné heslo není vůbec jednoduché. Jestli máš dobrou paměť, tak je to hned o něco snadnější.

  • bezpečné heslo by mělo mít alespoň 8 znaků
  • mělo by obsahovat malá i velká písmenka
  • popřípadě nějaké speciální znaky jako např. „$”, “#”, nebo “!”.

  Jak získat snadno zapamatovatelné, ale bezpečné heslo?

  Když budeš mít velmi složité heslo, nebudeš si ho pamatovat a budeš ho mít napsané na cedulce, tak ho může někdo objevit. Zvlášť hloupý zlozvyk je lepit si papírky s hesly přímo na kraj monitoru!

  Tak například jedna možnost je následující – vymyslíš si nějakou větu – např. „Jmenuji se Filip bydlím v Praze a je mi 13“. No a heslo je v podstatě na světě – stačí vzít každé první písmenko ze slova a máš heslo – „JsFbvPajm1“ někdo ho jen tak nerozlouskne a není tak těžké k zapamatování. Když ještě doprostředka strčíš jeden „cizí“ znak – „JsFbv#Pajm1“, tak máš prakticky nerozluštitelné heslo.

  Jsi líný si heslo vymýšlet a přesto bys rád nějaké bezpečné? Pak můžeš zkusit některý z generátorů náhodných hesel. Najdeteš je například tady: martin.urx.czwww.move.cz.

  A ještě jedna poznámka na závěr, každý by si měl čas od času své heslo změnit, přispěje to také k bezpečnosti.


  Nejčastější dotazy z poradny Alík - dotazy k fungování webu na téma HESLO:

  klisna999: ahoj alíčku moje kámí ja-nu-lk zapoměla heslo prosím napiš jí to její heslo do pošty prosím děkuju moc
  Odpověď: Ahoj. Přezdívka ja-nu-lk na mém serveru neexistuje. A kdyby ano, mohu heslo poslat jen tomu, čí je přezdívka, a jen v tom případě, že při zaregistrování se na server Alík napsal svůj kontaktní mail. Alík (24. srpna 2007)

  Slepice13: hele, co mam delat když zapomenu heslo??
  Odpověď: Ahoj, stačí, když si pozorně přečteš odpovědi na podobné dotazy ZDE. Důležité je napsat mně nebo některému ze správců ke které přezdívce to heslo má být. Pokud byl vyplněn kontaktní e-mail, pak to je velmi jednoduché a heslo pošlu já či některý ze správců. (20. srpna 2007)

  amber28:Ahoj aliku ja jsem zapoměla heslo na Amber28 poslal bys mi ho na tuto e-mailovou adresu Amber28@seznam.cz Díky
  Odpověď: Ahoj. Při registraci do Alíka jsi neuvedla svůj mail. Kdo nemá mail uvedený při registraci, musí počítat, že se k heslu dostane velmi obtížně, pokud vůbec. Ti, kteří se na svou vizitku dostat mohou, si mohou mail doplnit třeba i dodatečně, aby se nedostali do podobné situace jako Ty. Emailovou adresu je možné změnit (nebo doplnit) v sekci KAMARÁDI/NASTAVENÍ/OSOBNÍ ÚDAJE. Alík (10. srpna 2007)

  anonym(ka): Milý Alíku moc Tě prosím o tom aby jsi mi napsal jak si můžu změnit Heslo na Alíkovi.Má kamarádka ho zná ale já nechci aby ho věděla jenomže ona se ho dozvěděla když jsem jí dělala vizitku a já jsem se jen chtěla k sobě podívat jestli to tam mám dobře.Jinak vizitky nedělám.Prosím porad!!!JAK MÁM ZMĚNIT TO HESLO???
  Odpověď: Vlevo si klikneš na Nastavení a pak na Osobní údaje. Tím se dostaneš na stránku, kde můžeš měnit přezdívku, heslo i další údaje. Pralinka2 (16. července 2007)

  1: co mám dělat když jsem se jednou ve škole přihlásil na alíka a někdo mi přečetl heslo přes rameno,ted mi chodí na vizitku a dělá pod mím jménom na alíkovi zakáanévěci?
  Odpověď: V tom případě mám jedinou radu. Změň si heslo. Pokud nevíš kde, tak klikni sem. Mari1 (22. května 2007)

  veverka13: někdo po mě chce, abych mu dala heslo, co mám dělat??? díky
  Odpověď: Ahoj, v žádném případě nikomu své heslo nedávej! Pokud ti dotyčný nedá pokoj a bude tvé heslo požadovat dále, tak se obrať přímo na správce. Kontakty na správce najdeš zde. Mari1 (9. května 2007)

  Bezpečné heslo - více informací získáš například v článcích na těchto stránkách: www.linuxzone.cz nebo www.webtip.cz.
  Autor: (3 roky)

  Tento článek byl zařazený ke zveřejnění bývalým vedením Alíka, jeho úroveň tedy nemusí odpovídat současným redakčním standardům.

  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (~ 350)

  Rodé v něm napsala:

  já mám bezpečné heslo,ale nikdy není špatně dozvědět se něco nového.

  Příspěvek z 20. března 2018 v 8:27.
  klobáska v něm napsal:

  dennisvet: No, někdy si tak připadám, když čtu ty podmínky pro tvorbu hesla na různých stránkách... ;-D

  Příspěvek z 20. března 2018 v 7:47.
  dennisvet v něm napsal:

  Přesně tak!:-D
  Takhle nějak jsem viděla ten obrázek od ČiliChilli :P