Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.

Alíkovina

Biatlon a kvíz

vydáno  •  Sport

Možná si už někteří z vás všimli, že biatlonu ráda fandím. Dnes vám o něm něco povím a pak si můžete vyzkoušet biatlonový kvíz.

DALŠÍ MEDAILE. Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli smíšené štafety. (19. února 2014), © MAFRA

Nejdříve vám tu vysvětlím, co je to biatlon. Je to spojení běhu na lyžích a střelby. Dále se dělí na několik disciplín, které se jezdí ve Světovém poháru (SP). V individuálních závodech to jsou tyto: sprint, stíhací závod (stíhačka), vytrvalostní závod (individuál) a hromadný start (masák). V týmových závodech to jsou štafety žen a mužů, smíšených dvojic a smíšené štafety.

Teď vám stručně popíšu, co je co. Sprint je nejkratší disciplína, závodníci v ní střílí pouze dvakrát. Startují postupně, takže to není tak, že ten, kdo je první v cíli, vyhrál. Vyhraje ten, kdo bude mít nejrychlejší čas. Podle výsledků ze sprintu nejlepších 60 závodníků postupuje do stíhačky, kde startují v časových rozestupech. Tady platí, že první závodník v cíli vyhrál. Vytrvalostní závod je něco podobného jako sprint, akorát to je nejdelší závod a střílí se v něm čtyřikrát. V závodě s hromadným startem startuje 30 nejlepších závodníků, střílí se čtyřikrát a ten, kdo je první v cíli, vyhrál. Ve štafetách startují čtyři lidé, každý z nich střílí dvakrát, pak předá štafetu dalšímu. Ve štafetě smíšených dvojic startuje jeden muž a jedna žena, kteří se střídají – každý jede dvakrát.

V každém závodě kromě štafety smíšených dvojic (tam předávají hned po své poslední střelbě na úseku) platí, že mezi jednotlivými střelbami, před první položkou a po poslední střelbě, závodník jede ještě jedno celé kolečko. Za netrefený terč závodník musí absolvovat trestné kolo, které má 150 metrů, ve štafetě smíšených dvojic pouze 75 metrů. Ve vytrvalostním závodě se za netrefený terč dostává penalizace jedné minuty a na trestné kolo se nechodí.

Biatlon

Český biatlon momentálně prožívá jedno z nejhorších období, protože nastává výměna generací. V letošní sezóně jsme získali zatím pouze jednu medaili, ale tu nejcennější. Byl to pomalu zázrak, když Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod, a hned na mistrovství světa. Stačilo jí k tomu trefit všech 20 terčů.

Já osobně kromě Čechů dost fandím také Norům a v poslední době jsem si oblíbila i Rakušanku Lisu Theresu Hauserovou. Francii občas taky fandím, nejradši mám, když s Norskem bojuje o medaili. Francie a Norsko si byli největšími soupeři, když ještě závodil Martin Fourcade. Vždycky to byla velká bitva o to, který závodník vyhraje a jestli se bude více radovat Norsko nebo Francie. Tuhle dobu jsem měla velice ráda.

Martin Fourcade udělal velkou radost fanouškům, a to když jim rozdal své medaile.

Pokud biatlon alespoň trochu sledujete, tak doporučuji pročíst takzvané potrefené žebříčky. Je to sranda a je to zajímavé, ale abyste to pochopili, tak alespoň nějaký základní přehled mít musíte.

A určitě mi napište svůj výsledek z následujícího kvízu.

1. Pro koho je určený žlutý trikot?

2. Kde se konalo letošní mistrovství světa?

3. Jak se jmenuje křestními jmény norský biatlonista Laegreid?

4. Jaké jméno je správně?

5. Pro koho je určený červený trikot?

6. A kdo nosí modrý trikot?

7. Kdo je český závodník?

8. Jaká jsou křestní jména bratrů Bø(ových)?

9. Která z uvedených je česká závodnice?

10. Kolikrát jsme byli na letošním mistrovství světa v individuálních závodech v nejlepší patnáctce?

11. Kdo vyhrál v loňské sezóně velký křišťálový glóbus?