Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Alíkovina

  Biatlon, sport, který se mi moc líbí

  vydáno  •  Sport

  Chcete se něco dozvědět o tomto čím dál populárnějším sportu? Chcete vědět informace o disciplinách? Znáte nejznámější biatlonisty a biatlonistky? Zde se dozvíte o biatlonu pár základních informací obecně i o disciplínách.

  Česká biatlonistka Gabriela Soukalová ve štafetovém závodu na 4x6 kilometrů. (21. února 2014), © MAFRA

  Biatlon je čím dál tím populárnější sport. Kombinuje běh na lyžích (v létě na kolečkových, na kolem nebo běh) a střelbu z malorážky. Střílí se na terče o průměru 115 mm ve stoje a 45 mm v leže ze vzdálenosti 50 m (+- 1 metr). Existuje i lukostřelecký biatlon.

  Biatlon je starý až 5000 let, kdy v čínských, řeckých a indických horách jezdili lovci a stříleli na zvěř. Biatlon na soutěžní úrovni začal v roce 1767 v Norsku na hranicích se Švédskem. Roku 1924 se zařadil na olympijské hry jako ukázková disciplína.

  Disciplíny SP (světového poháru):

  Vytrvalostní závod (neboli individuální závod). Pro ženy 15 km, pro muže 20 km. 4 střelby. L (v leže), S (ve stoje), L, S. Za netrefený terč se přičítá jedna minuta. Startuje se v 30sekundových intervalech.

  Sprint. Pro ženy 7,5 km, pro muže 10 km. 2 střelby. L, S. Za netrefený terč musí závodník na trestné kolo. Startuje se opět ve 30sekundových intervalech.

  Stíhací závod. Muži 12,5 km, ženy 10 km. Startuje se podle pořadí a rozestupů z předchozího sprintu. Pokud se jede podle pořadí z individuálu, jsou rozestupy poloviční. Střílí se v pořadí L, L, S, S. Za netrefený terč musí závodník na trestné kolo.

  Závod s hromadným startem. Muži 15 km, ženy 12,5 km. L, L, S, S, za netrefený terč je penalizace jedno trestné kolo. Jezdí 30 závodníků. 25 nejlepších z celkového hodnocení a 5 nejlepších z aktuální zastávky.

  Štafeta. Ženy 4×6 km, muži 4×7,5 km. Každý závodník střílí dvakrát. Na každé střelbě má k dispozici 3 náhradní náboje, kdyz ani tak netrefí, musí na trestné kolo.

  Smíšená štafeta. Jedou dva muži a dvě ženy 2×7,5 km a 2×6 km. Jinak je to stejné jako u štafety.

  Závod smíšených dvojic. 1 muž a jedna žena, kteří se střídají. Žena, muž, žena, muž. Žena jede 6 km a muž 7,5 km. Jinak zase stejné jako u štafety.

  Na nižších soutěžích (IBU cup, IBU junior cup) se jezdí ještě Super sprint, ale ten nevím, jak vysvětlit.

  Nejznámější závodníci jsou: Martin Fourcade, Kaisa Mäkäräinenová, Ole Einar Bjørndalen, Emil Hegle Svendsen, Raphaël Poirée, Sven Fischer.Magdalena Forsbergová, Magdalena Neunerová, Darja Domračevová a Tora Bergerová.

  Ze závodníků, kteří jezdí, určitě všichni někdy zaslechli jména: Johannes Thingnes Boe, Sturla Holm Laegreid, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet, Tarjeiem Boe a z žen Tiril Eckhoff, Marte Olsbu Roeiseland, Hanna Oeberg A Dorothea Wierer.

  Nynější čeští reprezentanti jsou: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková a Jessica Jislová. Za muže Michal Krčmář, Milan Žemlička, Adam Václavík, Jakub Štvrtecký, také se na SP objevili Jonáš Mareček, Mikuláš Karlík, Tomáš Krupčík, Vítězslav Hornig. Tento rok ukončil v Novém Městě kariéru Ondřej Moravec.

  Komu fandíte vy? Já osobně Laegreidovi, Jacquelinovi, Fillonu Mailletovi, Hanně Oeberg a Tiril Eckhoff.

  Doufám, že se vám článek líbil a něco jste se dozvěděli.
  Vaše Hanča

  Autorka: (12 let)
  » přejít do diskuse

  Diskuse k článku  (1)

  Příspěvek z 30. července v 17:08.
  Ladynla v něm napsala:

  Fajn, jen nechápu proč je tam Soukalová, zradila nás.